Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Janna – fenomen mistrzostw

Janna pojawiła się na mistrzostwach znikąd i od razu zajęła miejsce na tronie królowej supportów. Co sprawiło, że ten zapomniany przez wielu support wrócił do łask?  Przyjrzymy się dzisiaj  nieco tej postaci i jej powrotowi na profesjonalną scenę.

 

Plusy i minusy

league-of-legends-lol-janna-fanart-girl-stick-belt-jewelry-highlightsJanna jest championem zapewniającym masę utility. Każda jej umiejętność, łącznie z pasywem może zapewnić bezpieczeństwo dla sojusznika. Posiada 2 źródła niekontrowalnego hard CC, co pozwala jej w bardzo łatwy sposób kontrolować wrogów. Jest też supportem uniwersalnym, który będzie sprawnie działać z każdym dostępnym AD carry. Podsumowując, Janna posiada niesamowite możliwości obronne, dzięki którym może sprawić, że wróg nawet nie dotknie sojusznika, którego jeszcze wzmocni swoją tarczą.

Prawdopodobnie jedyną bolączką Janny jest brak umiejętności czysto ofensywnych. Podczas gry na linii w kwestii poke’u sama zrobi bardzo niewiele i zmuszona jest polegać na sojusznikach. Jest to jednak mała cena za świetną defensywę.

 

Zmiany w tym sezonie

Morello i spółka nie poświęcili w tym sezonie wiele uwagi Jannie, jednak nie znaczy to, że została zapomniana. Pierwszą zmianą w sezonie 4 jaką otrzymała było wzmocnienie ulti.

jannarMonsoon

  • Usunięto 0,25 s opóźnienia, teraz jannar R aktywuje się natychmiastowo
  • Czas trwania zmniejszono z 4 do 3 sekund
  • Zwiększono wartość heala na sekundę z 70/110/150 (+0.35AP) do 100/150/200 (+0.60AP)

Kolejne zmiany zaszły niedawno, bo w patchu 4.13, a były to:

jannapTailwind

  • Zasięg działania zwiększony z 800 do 1000 jednostek
jannaq Howling Gale

  • Umiejętność zaczyna się odnawiać zaraz po pierwszym użyciu
  •  Czas podbicia zwiększono z 0.5-1.0 do 0.5-1.25 sekundy

Można więc zauważyc, że Janna może uznać ten sezon za udany, jeśli chodzi o zmiany. Wzmocnienie nie były może olbrzymie, ale na pewno nie można ich traktować jakby były nieistotne.

Janna i meta

Mimo buffów to jednak coś innego sprawiło, że Janna jest teraz jednym z najmocniejszych supportów. Do tej rangi wyniosła ją meta, która zrobiła zwrot w kierunku hypercarry. Wspomniani prowadzący często nie mają mechanizmów, które skutecznie pozwoliłyby im uciec, czego najlepszymi przykładami są Twitch i Kog’Maw. Jednak AD carry z escapem również korzystają bardzo z pomocy Janny. Jej pasyw zapewnia dodatkowo mobilność, a tarcza sprawia, że ich obrażenie rosną. Poza tym nawet carry z mechanizmem ucieczkowym może wpaść w tarapaty.  Hypercarry są w stanie wycisnąć z umiejętności Janny 100% możliwości i to właśnie sprawia, że wróciła ona na salony. Prawdopodobnie tak długo jak będzie panować meta oparta na hypercarry, tak długo Janna będzie jednym z najczęściej widywanych supportów.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.