Każdy zna ten scenariusz. Wracasz do domu ze szkoły, pracy, bądź spaceru. Włączasz komputer, następnie logujesz się do Ligi, odpalasz rankeda, akceptujesz swój udział w meczu i już na czacie widzisz jakieś wyzwiska, które gracz x kieruje w twoją stronę.
Sama rozgrywka również nie wygląda za różowo. Ktoś popełnia błąd i ginie z rąk przeciwnika. Spoglądasz na czat, gdzie gracz x napisał: “noob”, “report”, “feeder”. Po grze reportujemy taką osobę, ale mimo to, że jego wina była oczywista nie otrzymujemy informacji o karze, jaka została na niego nałożona. Czym to jest spowodowane? Czy Riot Games nie interesuje się sprawą toksyczności takich graczy? Postarajmy się spojrzeć na to obiektywnym okiem, by zrozumieć o co w tym tak naprawdę chodzi.
Riot Games korzysta z systemu wykrywającego nieodpowiednie zachowania podczas gier. Gdy zgłaszamy danego gracza system ten zapisuje chat log i porównuje ze sobą różne statystyki z danej gry. Jeśli nasze zgłoszenie zostanie uznane za poprawne, czyli jeśli wybraliśmy, iż dany gracz był toksyczny i system uzna, że rzeczywiście tak było, to gracz zostanie ukarany, jeśli zdarzało mu się to częściej.
Żaden system nie jest nieomylny, dlatego też może się zdarzyć, iż dana osoba niesłusznie zostanie ukarana bądź nasze zgłoszenie zostanie uznane za nieprawidłowe. Poniżej zamieszczę kilka rad, aby nasze zgłoszenia były skuteczniejsze.
Nie reportuj osoby za coś, czego nie zrobiła
Każdy musi mieć świadomość, że pod wpływem emocji nie możemy wypisywać, rzeczy których dana osoba nie zrobiła. Jeżeli tak jak w podanym we wstępie przykładzie gracz wykazywał nadmierną chęć, by dokuczać innym na czacie to nie wybierajmy opcji specjalnego umierania czy poddawania się. Róbmy to jedynie w przypadku, gdy oczywistym jest, iż dana osoba spełnia dane kryterium.
Gracz, któremu nie idzie w danym meczu i zrobi 0/6 na topie w 15. minucie, niekoniecznie feeduje specjalnie. Liczy się to, że daje z siebie wszystko, a jeśli to nie wystarcza, trzeba się z tym pogodzić. Warto też dodać, że jeśli system wykryje, iż procent zgłoszeń poprawnych jest zbyt niski, może on zacząć nawet przez jakiś czas pomijać nasze reporty.
Nie wyrywaj słów z kontekstu
Należy pamiętać, iż nie każdy nasz sprzymierzeniec chce nam uprzykrzyć rozgrywkę. Może się zdarzyć, iż ktoś wyśle wiadomość, którą możemy odebrać za coś niemiłego. To, że ktoś napisze “Dobre zagranie”, bądź “Skończ feedować” nie musi od razu oznaczać, iż jest on toksyczny. Musimy zwrócić uwagę na sytuację w jakiej zostały dane słowa napisane.
Komentarz
Pamiętajmy o dodaniu komentarza do naszego reporta. Może się zdarzyć, iż osoba fizyczna będzie zajmowała się takim zgłoszeniem i będzie mogła szybciej dokonać analizy.
Cheatowanie
Temat nielegalnych oprogramowań był gorący pod koniec kwietnia 3 lata temu, za sprawą dramy TheNitrozyniaka i Disa. Mimo, iż osób korzystających z takich “pomocy” jest dzisiaj mniej, to w dalszym ciągu są oni utrapieniem Ligi. W przypadku, gdy jesteśmy w 100% pewni, że dana osoba cheatuje i ją zreportujemy, musimy pamiętać, iż proces ukarania takiego gracza znacznie się wydłuża, gdyż trzeba sprawdzić o wiele więcej czynników niż tylko statystyki z gry czy czat.