Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Jak pokonać Riven?

Większość z nas nienawidzi Riven. Gracze ze Srebra i Złota zazwyczaj nie mają pojęcia, jak na nią grać. Zazwyczaj chcą carry’ować i idą w full ad Dariusa, full ad Garena, full ad Renektona, itd. Wtedy, podczas próby walki z Riven, zostają natychmiastowo unicestwieni i narzekają później, jak bardzo jest ona OP.

Riven nie jest taka, jak inni bohaterowie. Do pokonania jej nie potrzebujesz się nafeedować. Musisz tylko uniemożliwić jej farmienie się tak bardzo, jak tylko możesz oraz przede wszystkim nie dawać jej żadnych killi. Wtedy będzie bezużyteczna. Riot osłabia takich bohaterów jak Akali, Riven i Zed tylko dlatego, że niszczą na low elo. Dla tych właśnie graczy został stworzony ten krótki poradnik.

Kluczowe są trzy rzeczy:

  • przerwanie jej combo,
  • bycie tankownym,
  • zaczekanie, aż ona zainicjuje (w większości przypadków).
Aatrox aatrox

Zacznij od E, maksuj E. Staraj się obijać Riven z E. Używaj Q wtedy, gdy ona przynajmniej raz użyje Q oraz swojej tarczy. Postaraj się kupić Hydrę lub Ostrze Zniszczonego Króla i później budować się tankownie.

Annie annie

Obijaj ją mocno od samego początku. Po zdobyciu 3-ciego poziomu zachowaj ogłuszenie na jej wbicie i stunuj ją dopiero, gdy użyje E+Q, aby się do ciebie zbliżyć. Postaraj się również pushować ją pod wieżę i karać za cs.

Cho'Gath chogath

Nigdy nie używaj Q do obijania Riven. Możesz ją harassować za pomocą W, jeśli jesteś w stanie. Jeśli użyjesz Q po jej pierwszym lub drugim Q, poczekaj aż Riven znajdzie się z powrotem na ziemi i ucisz ją przy pomocy W. Dzięki temu Riven nie zdąży użyć tej umiejętności do podrzucenia cię, bo rozpocznie się czas oczekiwania na jej Q i wygrasz tę wymianę. Możesz też użyć Q w momencie castowania jej drugiego Q, masz wtedy dużą szansę na przerwanie jej podbicia. Na początek buduj Kryształową Piersiówkę, później Katalizator Ochrony, Tabi Ninję oraz Absurdalnie Wielką Różdżkę. Następnie zacznij budować się tankownie. W starciach skup się na Riven, jeśli przeciwni carry nie są nafeedowani.

Darius darius

Buduj się tankownie. Używaj E, aby przyciągnąć Riven po wymianie ciosów. Skupiaj się na niej w potyczkach.

Mundo mundo

Nie rzucaj się bezmyślnie na Riven, obijaj ją z Q i staraj się farmić tyle stworów, ile jesteś w stanie. Od 6-tego poziomu jesteś prawdopodobnie nie do zabicia.

Fiora fiora

Nie używaj Q do zadawania obrażeń w wymianie ciosów na linii. Poczekaj, aż Riven wykorzysta swoje umiejętności i będzie się wycofywać – dzięki temu dogonisz ją i jednocześnie zadasz sporo obrażeń. Postaraj się pushować pierwsze fale stworów. Jeśli jako pierwszy wbijesz 2 poziom – skocz na Riven z Q.

Gangplank gangplank

Raczej unikaj grania Gangplankiem przeciwko Riven. Jako pierwszy przedmiot zbuduj Mroźne Serce i maksuj W. Zbieraj cs za pomocą Q i nie wchodź w wymiany.

Garen garen

Jeśli jest na tyle kompetentna, że osłania się przed twoim uciszeniem, nie używaj Q zanim ona nie użyje swojego. Zaraz po tym, jak do ciebie doskoczy, użyj W i ucisz ją jak najszybciej po jej pierwszym Q, a następnie ‘spin to win’. Idź całkowicie w tankowną budowę, podaruj sobie ad Garena. W potyczkach z przeciwnikami skupiaj się na Riven, uciszeniem doprowadzisz ją do płaczu.

Gnar gnar Używaj skoku do ucieczki, gdy Riven użyje E+Q, by się do ciebie zbliżyć. Obijaj ją Bumerangiem i atakami. Jako Mega-Gnar jesteś niezwyciężony. Jeśli Riven próbuje się z tobą wtedy przebijać, to albo jest niespełna rozumu, albo ktoś niedługo przyjdzie jej z pomocą. Jako pierwszy przedmiot zbuduj Omena Randuina. Później Moc Trójcy, jeśli jesteś nafeedowany, a jeśli nie – kupuj tylko tankowne przedmioty.

Gragas gragas

Obijaj ją z Q. Jeśli popchniesz ją pod wieżę, rzuć beczkę na twoje stwory. Nie używaj ogłuszenia do inicjacji, ale do przerwania jej podrzucenia lub ucieczki. Zachowaj Wybuchającą Beczkę do przerwania potyczki. Prawdopodobnie nigdy nie będziesz w stanie jej zabić, ale bardzo ważne jest, byś sam nie zginął. Nie pozwól jej się farmić.

Hecarim hecarim

Riven zadaje więcej obrażeń, ale ty za to masz obrażenia rozłożone w czasie. Używaj E tylko wtedy, gdy Riven właśnie skończyła się tarcza. Po jej combo, nawet jeśli masz połowę punktów życia, a ona 3/4 – nie uciekaj. Zużyła wszystkie umiejętności, a jej ataki bez zdolności pasywnej nie ranią. Pogoń za nią trochę, ale uważaj na wrogie stwory. Używaj Q i auto ataków.

Heimerdinger heimerdinger

Rzadko spotykany. Chyba wystarczy, że poustawiasz swoje działka i będziesz dookoła nich biegać?

Irelia irelia

Jako pierwszą umiejętność wybierz E i ogłusz Riven po jej pierwszym Q. Maksuj E. Najbardziej korzystny dla ciebie scenariusz – mniej więcej równa wymiana obrażeń bez użycia twojego Q, a gdy Riven zacznie się wycofywać, doskocz do niej i zaatakuj ją jeszcze raz czy dwa. Jeśli natomiast uda jej się dostać między swoje stwory, wykorzystaj Q do zadania obrażeń. Zacznij od Kryształowej Piersiówki w celu utrzymania się na linii. Najpierw zbuduj Moc Trójcy, jeśli jesteś do przodu/na równi z Riven. Jeśli natomiast jesteś do tyłu, kup 2 Ostrza Dorana i dopiero później Moc Trójcy.

Jarvan jarvan

Jeśli na pierwszym poziome nie trafisz jej przynajmniej 2 razy z Q, jesteś na przegranej pozycji. Nigdy nie marnuj E+Q.

Jax jax

Zacznij od E, maksuj W, a następnie Q. Nigdy nie inicjuj starcia z Riven za pomocą E, wykorzystaj tę umiejętność do przerwania jej combo po pierwszym Q. Po 6: dwa razy użyj autoataku na stworach i wbij się w nią z W+Q (weźmiesz jej przynajmniej 1/5 punktów życia). Jeśli będzie chciała ci oddać bez problemu zrobisz unik i zniszczysz ją. Zacznij od Kryształowej Piersiówki i zbuduj Moc Trójcy, później tankowne przedmioty lub Ostrze Zniszczonego Króla. W potyczkach skup się na Riven, jeśli przeciwni carry nie są nafeedowani.

Jayce jayce

Na początku obijaj Riven autoatakami oraz z Q. Po osiągnięciu 3-ciego poziomu bądź ostrożny i postaraj się zmusić ją do zużycia Q+W, aby się do ciebie zbliżyć. Potrzebujesz odpowiedniego refleksu, aby dokonać transformacji i odrzucić Riven Młotem.

Kennen kennen

Twój los rozstrzyga się przed osiągnięciem 6-tego poziomu. Zazwyczaj Kennen jest wtedy silniejszy, natomiast później Riven lepiej się skaluje, ale możesz odmówić jej tyle farmy przed 6 poziomem, że jej się to nie uda. Użyj E do ucieczki, gdy Riven spróbuje zainicjować. Dlatego właśnie jako Kennen jesteś silniejszy na początku – Riven potrzebuje co najmniej E+Q+Q, aby się do ciebie zbliżyć, co stanowi połowę jej combo.

Lee Sin leesin

Nie graj Lee Sinem na górnej alei, jest słaby na tej linii i na dodatek naprawdę trudny. Ale jeśli naprawdę lubisz nim grać – jesteś w stanie zadać jej więcej obrażeń na pierwszych trzech poziomach, jeśli trafisz Q. Do wygrania tej linii potrzebne ci będą kille. Jeśli nie zdobędziesz żadnych, zachowaj R i W do przerwania potyczki i nigdy nie inicjuj wymiany ciosów. W walkach drużynowych używaj ulty na Riven.

Lissandra lissandra

Mało Lissandr to wie – zacznij od W. Za każdym razem, gdy Riven próbuje się z tobą przebijać na pierwszym poziomie, wykorzystaj W do zatrzymania jej oraz pamiętaj o autoatakowaniu podczas wycofywania. Na 6: po pierwszym/drugim Q Riven użyj W, poczekaj aż ta umiejętność się prawie skończy i użyj ulty (wtedy jej Q się skończy). W walkach drużynowych zachowaj R na Riven, jeśli przeciwni carry nie są nafeedowani.

Malphite malphite

Jest bardzo dobrą kontrą na Riven, jeśli twoja drużyna potrzebuje tanka. Nigdy nie używaj Q do obijania (strata many, ona ma tarczę). Zacznij od E, maksuj E. Nie przebijaj się z Riven, dopóki nie zbudujesz Słonecznej Peleryny, chyba że wejdzie między twoje stwory. Po zdobyciu Peleryny wbij w nią, spamuj E+autoataki+śmiech. Użyj Q, gdy będzie chciała uciec i zabij ją. Zacznij od Kryształowej Piersiówki i Słonecznej Peleryny.

Maokai maokai

Postaraj się przerwać jej podbicie za pomocą Q. Zbuduj Tabi Ninję i Absurdalnie Wielką Różdżkę, a twoje Q będzie zadawało tyle obrażeń, co pełne combo Riven.

Nasus nasus

Raczej prosta linia, najgorsze dla Riven jest przebijanie się na 1-szym poziomie, ponieważ fala stworów zostanie popchnięta w twoją stronę. Dzięki temu możesz zamrozić linię i łatwo się farmić, a Riven nie będzie ci mogła nic zrobić, jeśli nie będzie chciała dostać obrażeń od wieży. Buduj szybko Mroźne Serce (najlepszy przedmiot dla Nasusa, pancerz dobrze skaluje się z regeneracją zdrowia). Z 200 ładunkami (stacks) i Mroźnym Sercem będziesz w stanie zabić nienafeedowaną Riven.

Olaf olaf

Postaraj się poczekać z użyciem E, aż tarcza Riven się skończy. Nie wchodź w nią bezmyślnie. Nie spamuj Q, bo zużyjesz całą manę, a ona i tak uniknie obrażeń dzięki tarczy i ślizgowi.

Pantheon pantheon

4 rzeczy:

  1. spamuj Q
  2. ogłuszaj ją po tym, jak zużyła twoją umiejętność pasywną (dzięki temu masz drugą tarczę)
  3. używaj E po podrzuceniu przez Riven
  4. zbuduj Krwiożerczą Hydrę
Poppy poppy

Zbuduj Moc Trójcy. Przerwij trzecie Q Riven przy pomocy E.

Quinn quinn


Będziesz ją harassować na linii niezależnie od tego, czy dobrze umiesz grać Quinn (zacznij od E), ale w późniejszych fazach gry będziesz bezużyteczny.

Renekton renekton

Zacznij od W. Nie inicjuj, poczekaj aż sama na ciebie skoczy. Wtedy ogłusz ją po pierwszym Q. Buduj się tankownie i zniszcz ją.

Rumble rumble

Graj ostrożnie i czekaj na junglera. Zachowaj tarczę na ucieczkę i umiejętność specjalną do przerwania walki. Nie zbliżaj się bezmyślnie tylko po to, by obić ją z Q.
Jako Rumble musisz użyć E+W+E, gdy tylko Riven zacznie się do ciebie zbliżać. Zatrzymaj się w zasięgu wieży, żeby nie mogła się zbliżyć. A kiedy czas na jej Q się skończy, włącz miotacz ognia i goń ją. Jeśli to możliwe, obniż poziom nagrzania do 40 w czasie, gdy czas oczekiwania Q Riven się kończy. Ponownie E+W+E, później Q i bij ją wzmocnionymi przegrzanymi autoatakami, gdy ona wykorzystała swoje umiejętności. Wygrasz to starcie, jeśli Riven nie ma Podpalenia. Możesz nie przejmować się Wybuchem Ki, ponieważ nie przerywa on miotaczy ognia.

Rengar rengar

Graj z Wyczerpaniem (Exhaust). Na początku gry nie skacz na Riven z krzaków, jeśli stoi między swoimi stworami.

Shen shen

Farm się bezpiecznie z Q, używaj taunta do ucieczki. Jeśli potrafisz, obejdź ją i sprowokuj w okolice twojej fali stworów (nie bądź zbyt zuchwały). Czekaj na junglera, nie wbijaj się w nią sam.

Shyvana shyvana

Możesz się wbić w Riven pod warunkiem, że jesteś wystarczająco tankowny. Użyj Q po tym, jak skończy jej się tarcza. Jeśli jesteś w gorszej sytuacji, zachowaj ulta do ucieczki.

Singed singed

Daj się obić trochę i popchnąć w kierunku twojej wieży na pierwszym poziomie. Zamroź linię tuż przed wieżą, żeby przerzucić Riven w jej zasięg, jeśli będzie się chciała z tobą przebijać. Na początek możesz kupić Zbroję Strażnika lub Naramiennik Poszukiwacza (nie ulepszaj tego od razu), aby przetrwać wczesną fazę gry. Później staniesz się zbyt tankowny.

Sion sion

Podobnie jak u Malphite’a, nie wygrasz, dopóki nie będziesz tankowny. Obijaj z E i nie wbijaj się na pierwszych kilku poziomach.

Swain swain

Podobnie jak u Kennena. Riven lepiej się skaluje na 6-tym poziomie, ale jeśli nie pozwolisz jej się farmić, będzie do tyłu i wtedy będziesz w stanie ją zabić. Buduj Katalizator, później Naramiennik Poszukiwacza, Różdżkę i z tego Klepsydrę Zhonyi.

Teemo teemo

Nie wygrasz z Riven, jeśli robi bardzo szybkie combo. Chociaż może ci się to udać, jeśli jesteś na niskim elo – obijaj ją od samego początku i oślep, gdy się zbliży. Nigdy nie obijaj z Q, wyjątek możesz zrobić tylko, jeśli masz dużą falę stworów.

Trundle trundle

Musisz przerwać jej trzecie Q Kolumną Lodu.

Tryndamere tryndamere

Zacznij od E, klikaj prawym przyciskiem myszy i módl się o trafienia krytyczne.

Vladimir vladimir

Obijaj mocno na 1-szym poziomie, ale bądź ostrożny – nie daj jej się zbliżyć. Uciekaj, gdy zaczyna combo. Uniknij podrzucenia dzięki W. Nie poświęcaj się dla jednego csa. Na początek zbuduj Wolę Starożytnych, później Klepsydrę Zhonyi.

Volibear volibear

Używaj W, gdy Riven skończy się tarcza. Buduj się tankownie. Używaj Q do przerwania jej trzeciego Q.

Wukong wukong

Obijaj Riven z E+Q i uciekaj z W. Jeśli nie jesteś do tyłu, na 6-tym poziomie jesteś w stanie zadać jej więcej obrażeń.

Yorick yorick

Nie pakuj się między wrogie stwory. Nie spamuj umiejętnościami, dopóki nie zbudujesz Łezki. Buduj się tankownie.

Zed zed

Uniknij ulty Riven i jej trzeciego Q. Nigdy nie używaj cienia do obijania, jeśli nie masz dużej fali stworów przy sobie.

Nietypowe picki na górną aleję

Yasuo yasuo

Obijaj Riven z Q jak najczęściej. Przeskakuj między wrogimi stworami, gdy Riven próbuje się przebijać i uniknij jej podrzucenia. Nie jesteś w stanie zadać jej większej ilości obrażeń. Zabijesz ją tylko pod warunkiem, że rozegrasz potyczkę lepiej niż ona.

Xin Zhao xinzhao

Postaraj się podrzucić ją, gdy używa Q po raz trzeci. Zachowaj E do momentu, gdy próbuje uciec po zużyciu wszystkich umiejętności i autoatakuj ją wtedy trochę. Kiedy inicjuje z Ostrzem Wygnańca odrzuć ją Zamaszystym Ciosem i poczekaj w bezpiecznej odległości na koniec jej ulta.

Cassiopeia cassiopeia

Farm się bezpiecznie, a kiedy doskakuje do ciebie – uciekaj. Spamuj E, gdy Riven zużyje combo i próbuje się wycofywać.

Kayle kayle

Użyj Q do spowolnienia Riven, ulecz się w celu uzyskania premii do prędkości ruchu i uciekaj jednocześnie atakując przy pomocy E. Musisz być poza zasięgiem jej combo (ok. 400 jednostek).

Nidalee nidalee

Obijaj Riven z dzid i autoataków. Nigdy nie skacz w nią, jeśli nie ma na sobie twojego pasywa. Uciekaj, kiedy inicjuje. Autoatakuj ją, gdy się wycofuje po zrobieniu combo.

Ogólne porady

Środkowa aleja

Zapewnij sobie wizję na rzece od strony górnej alei, większość Riven lubi gankować mida.

Dolna aleja

Uważajcie na teleportację z górnej alei, nie zapuszczajcie się zbyt daleko.

Support

Jeśli w przeciwnej drużynie jest Riven, nie wbijaj się w przeciwnego adc, ponieważ twoi carry są wtedy bezbronni. Ogłusz ją, aby mieli szansę ją zabić.

ADC

Nawet jeśli Riven ma 200 punktów życia, a ty 100% – nie zbliżaj się do niej, bo zabije cię w mgnieniu oka. Postaraj się utrzymać odpowiednią odległość między wami podczas walki.

Nigdy nie walcz z Riven, jeśli ona ma 2-gi poziom, a ty 1-szy. Nie masz wtedy żadnych szans.

Nie buduj wyłącznie ofensywnie bohaterów takich jak Renekton, nawet jeśli masz 3-0 np. po invade, bo stracisz tę przewagę. Wystarczą jedne odwiedziny wrogiego junglera, zginiesz, a Riven i tak będzie się lepiej skalować.

źródło: http://www.reddit.com/r/leagueoflegends/comments/361uh1/how_to_beat_riven_in_any_matchup_by_a_diamond

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.