Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

How2Win early game – porady dla każdej linii

Top Lane

League-of-Legends-I-am-Top

Jeżeli już decydujesz się na wzięcie teleport Teleportu  jako swojego summoner spella, to nie rób tego z powodu, że gracze LCS zawsze to robią. Używaj go z głową! Na przykład jeżeli przeciwnik go nie posiada to zrób invade na przeciwną junglę z całą swoją drużyną. Zaraz po tym wróć na linię przy pomocy spella. Nie ma szans, aby topper zszedł do dolnej jungli (bez teleport Teleportu), gdyż powrót zająłby mu zbyt dużo czasu. Dzięki temu zagraniu cała drużyna zyska. Oprócz tego staraj się używać go tak aby zyskali wszyscy. Poproś swoją drużynę o wardy, do których będziesz mógł się teleportować, aby pomóc swoim pobratymcom. Ignite daje ci możliwość zdobywania killi w czasie gry, a teleport Teleport powiększa twoją możliwość split pushu w późniejszych etapach gry.

Jeżeli jednak decydujesz się na wybranie  ignite Ignite, upewnij się czy jesteś wstanie na 2 poziomie zabić swojego przeciwnika używając wszystkich umiejętności. I nie dbam o to, czy będziesz musiał to policzyć! Masz to wiedzieć zanim rozpoczniesz walkę. Jeżeli twój przeciwnik musi mieć 356 Hp, aby został zabity przy użyciu twoich 2 umiejętności, 3 auto atacków i ignite Ignite, to doprowadź go do takiego stanu przed swoją inicjacją. Jeżeli jednak przeciwnik nie posiada teleportu, to nie musisz tego liczyć, gdyż po takim combie zazwyczaj będzie musiał cofnąć się, co da ci przewagę na linii.

Jeżeli uda ci się wyprzeć oponenta z linii, to wykorzystaj to do wywarcia presji na przeciwnym junglerze. Dobry ward może pomóc nie tylko tobie ale i pozostałym liniom, które będą wiedzieć, gdzie znajduje się przeciwny cichociemny. Często tez może udać się złapać go na niskim poziomie zdrowia, a ty zgarniesz killa i kto wie, może nawet buffy. Zawsze też możesz zabrać Wraithy czy golemy przeciwnika, co zabierze mu trochę XP oraz golda.

 

Jungle

trick2gjungle

Zaplanuj swój pierwszy gank jeszcze w czasie ładowania gry. Przeanalizuj match up’y i spróbuj przewidzieć co będzie się działo na liniach w okolicach 3 minuty. Jeżeli widzisz np. linię Shen vs Mordekaiser to łatwo możesz przewidzieć to, że Shen będzie potrzebował ganka. Zacznij wtedy od dolnej jungli, tak aby zaraz po drugim buffie wspomóc swojego lanera. Pamiętaj też, aby nie robić Wraithów/Wilków jeżeli masz zaraz gankować na 3 levelu.

 Przelicz ile potów będzie ci potrzebnych do wyczyszczenia jungli z małą pomocą kolegów z drużyny i dodaj 1 ekstra na wszelki wypadek (np. invade albo starcie z przeciwnym junglerem). Niektórym postacią wystarczy tylko 1/2 poty a inni nawet ich nie potrzebują z uwagi na wbudowany sustain. Dzięki złocie zaoszczędzonym na potach możesz kupić warda, który da wizję drużynie, czy też odłożyć go na większy item.

Jeżeli chcesz być super miły dla swoich lanerów, to zawsze możesz zostawić Wighta, czy Golemy. Czasem, gdy będą spushowani bądź oni odepchną linię, będą mogli szybko zarobić trochę dodatkowego golda, zdobyć XP, a także się podleczyć. Tobie w zupełności wystarczy zabijanie buffów oraz Wratihów i Wilków podczas drogi na gank. W późniejszej fazie gry (gdy twoi lanerzy mają już wystarczającą ilość defensywnych statów lub life steala) jeżeli jesteś w okolicy możesz te campy zrobić, bądź zostawić swoim towarzyszom.

Mid Lane

mid_afk_ap_carry_league of legends anivia kassadin malzahar leblanc cassiopeia morgana the fallen angel annie the dar_www.wall321.com_57Tu używaj przewagi poziomu. Gdy tylko zdobędziesz 2 poziom przed swoim oponentem, to wykorzystaj to do odepchnięcia przeciwnika od minionów. Zaraz po zdobyciu kolejnego poziomu ulepsz swoją umiejętność i zaatakuj. Ty będziesz zadawał coraz więcej obrażeń, a on będzie miał coraz mniej życia. Polecam szacowanie ilości minionów potrzebnych do poziomu, abyś był lepiej przygotowany na ten moment.

Nie warduj też ciągle krzaków przy rzece. Jeżeli twoje miniony są za połową linii przeciwnika, to zwarduj ścieżkę przy Wraith’ach, lub też sam camp, co da ci dużą ilość wiedzy o poczynaniach przeciwnego junglera. Wtedy możesz zrobić co jakiś czas wypad na obóz w lesie oponentów, lub nawet złapać przeciwnego leśnika i zgarnąć killa.

Bot Lane - ADC

adcMusisz zabić jak najszybciej 1 falę minionów. ADC wraz z Supportem na 2 levelu są w stanie zabić na combo przeciwnego marksmana z 1 poziomem. Nie ma szans, aby was zabili – cztery umiejętności przeciwko dwóm i wasze bazowe staty będą wyższe. Bądź gotowy na moment zdobycia drugiego poziomu, ulepsz skilla i zainicjuj walkę.

Nie rushuj już BT! Jeżeli chcesz kupić na pierwszy przedmiot Inifinity Edge, to możesz cofnąć się do bazy przed momentem posiadania 1550 złota. Kup dodatkowy Doran i Pickaxe. Nawet jeśli przeciwnik wróci na linie z BF, to i tak będziesz w stanie z sukcesem wchodzić w wymiany z auto attacków, gdyż dodatkowe HP z Doran Sworda wynosi tyle ile oponent zada ci z 1 i 1/2 auto attacku, ponadto masz też więcej life steal, a 18 AD, którego będziesz miał mniej to nie tak dużo.

Nigdy nie wracaj na linię bez potów. Nie cofaj się do bazy aby kupić tylko przedmiot. Podam wam moje główne zasady, którymi kieruje się podczas gry ADC:

  1. Zawsze miej minimum 1 HP pot (najlepiej 2) – kosztują 35 złota, a ich wartość, o które nas leczą jest warta do 400 złota.
  2. Kup 1 mana pot, gdyż często po walce możesz skończyć na niskim poziomie many, lub jej nie mieć, a często przyda się, aby złapać trochę więcej csów.
  3. Postaraj się mieć przy sobie 1 ward. Przyda się, gdy będziemy walczyć w krzakach, aby zapewnić sobie wizję.
  4. Jeżeli czujesz, że za niedługi czas odbędzie się jakaś walka przy smoku, to kup Red Elixir. Staty dawane przez niego są warte tyle ile 2 i więcej Doranów (bez Life Steal).

Gdy będziesz cofał się po zakup BF Sworda, zawsze miej 100-200 golda więcej aby kupić potki. Da ci to często przewagę nad przeciwnikiem. Nawet jeśli nie wystarczy ci na zakup potka, gdy stoisz w sklepie, to poczekaj na niego. Uwierz mi, jest tego wart.

Bot Lane - Support

support-lol

Pomóż swojemu Carry z 1 falą minionów. Postaraj się zwrócić agresję minionów na siebie. Dzięki temu przeciwnik zdobędzie poziom później niż wy, a ty z faktu posiadania większej ilości Hp, Armora i potków od swojego ADC, będziesz w stanie zebrać parę attacków od creep’ów. Zawsze możesz wejść w krzaki, aby przerwać agresje minionów, a jeśli jej nie zaprzestaną, będziesz wiedział, że znajduje się tam darmowy gold w postaci warda przeciwnika. Gdy przeciwnik się wycofa, skorzystaj z tego czasu, aby zwardować rzekę. Dzięki temu zyskacie oboje – ADC podłapie więcej XP, co przyda się potem w walkach, oraz będziecie mniej narażeni na ganki. Dzięki temu będziecie mogli zagrać agresywniej na linii i zdobyć większą przewagę. Zawsze też cofaj się ze swoim carry. Pozostanie na linii zmusi cię w 90% przypadków do powrotu po tym jak twój ADC wróci na linię, co będzie równoznaczne z zostawieniem go na linii samego, przez co nie będzie mógł zdobywać sukcesywnie farmy, bądź też zginie.

To wszystko. Mam nadzieję że te porady pomogą wam choć trochę lepiej radzić sobie w SoloQ.

źródło: http://www.reddit.com/r/summonerschool/comments/29qmq2/a_quick_list_of_early_game_tips_for_each_role

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.