Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

From b**ch to bull, baby

Początek gry, zegar wskazuje na pierwsze sekundy rozgrywki. Pospieszne zakupy i gorączkowy rozgardiasz wybierania umiejętności. Toper i midlaner udają się na swoje linie wyposażeni w zestaw startowy, a ja wraz z moim supportem idę pomóc junglerowi robić golemy, tfu k***a, Krugi – przecież Riot zmieniał to jakiś czas temu. Idziemy na linię farmić, a w zasadzie to ja będę farmił, a mój losowo dobrany sojusznik z założenia będzie mnie wspierał. Tym razem mam szczęście. Support gra dobrze, inicjuje wymiany, wytwarza presję. Już od trzeciej fali widze, że będziemy stopniowo budować przewagę w CS-ach, a około szóstego poziomu pokusimy się o killa. Wardujemy, żeby przeciwny jungler nie przyszedł ulżyć przeciwnikom. Magiczny zegar wystukuje szóstą minutę, a interfejs gry informuje mnie o równie magicznym firstbloodzie. No tak – zdarza się. Nasza Irelia padła po ganku, a fb zdobyła przeciwna Fiora. W tym momencie dzieje się coś niepojętego w co nie mogę uwierzyć:

fed Fiora gg
surr 20
afk

Nie są to puste słowa. Irelia idzie AFK, a kolejny ranked idzie w p***u.

Wybaczcie ten przydługi wstęp. Nie zamierzam narzekać na tę jedną grą, ale raczej na ogół zachowan. Ile podobnych gier widzieliście? Dziesiątki, setki, tysiące? Gier, w których ktoś zbyt wcześnie się poddawał. Gier, w których ludzie nie dawali szans na comeback. Gier w których ludzie nie wierzyli, że ktoś inny jest w stanie ich wyccarować. Psychika jest ważna w grach – nawet how2win spamował kiedyś pierdyliardem takich samych artykułów o tym jak ważne jest nastawienie do gry. Wtedy uważałem to za żałosne – przecież sam jestem w stanie wycarrować każdą grę o ile tylko dobrze będe grał. Dopiero niedawno zrozumiałem, że nie każdą. Że do wygranej potrzebuję czterech sojuszników, którzy razem ze mną stworzą drużynę i będą grać razem. Coś co mi zajęło ponad pół roku innym także mogło zająć dużo czasu. Tutaj nasuwa się pytanie – o ile więcej/mniej czasu zajmuje to innym graczom? Kiedy się tego nauczą?

Wiecie co jest najgorsze? Że podczas gry nie ma czasu na edukację i uczenie. Niezliczone gry nauczyły mnie jednego – jeśli podczas gry wytknie się komuś błędy, gra jest praktycznie przegrana. Czas tracony na zbędne rozmowy w SoloQ nigdy się nie zwróci – przeciwnik będzie w tym czasie farmił, pushował linie, robił objective’y i dowodził drużyną, podczas gdy Ty będziesz uderzał w klawisze, irytował się i swoich sojuszników. To kolejna z rzeczy których się nauczyłem – w momencie gdy zaczynasz rozgrywkę musisz się pogodzić z tym jaką drużynę dostałeś. W trakcie gry nie zdobędą niesamowitych umiejętności, większość z nich nie przyjmie Twoich krytycznych słów do siebie. Dlatego – nie zauważaj ich błędów (a w zasadzie zauważaj, ale nie mów o nich głośno) – w końcu prawdopodobnie nie spotkasz ich już nigdy więcej (a przynajmniej nie na tyle często aby miało to przesądzić o Twoim sukcesie/powodzeniu na dłuższą metę). Zamiast tego skup się na swoich błędach. Najlepsza porada jaką kiedykolwiek usłyszałem było coś w rodzaju “obejrzyj swój mecz jakby to był mecz LCS”. Nie pamiętam gdzie to przeczytałem, ale rzuciło to zupełnie nowe światło na moje rozgrywki. Nie mówię, że nauczyło mnie to wszystkiego i samo z siebie wyciągnęło do challengera – przeszedłem tylko krótką drogę do platyny, ale i to jest dla mnie postępem.

 

Autorem wpisu jest: Korespondent radia Summoner’s Rift

Powyższy wpis jest mini-blogiem stworzonym przez czytelnika, a redakcja portalu How2Win nie ingerowała w jego treść. Mini-blog jest formą, w której to czytelnicy tworzą treść, którą mogą się podzielić się z szerszym gronem odbiorców. Dział zawierający wszystkie mini-blogi znajdziesz na stronie głównej w zakładce Społeczność lub bezpośrednio pod adresem https://how2win.pl/category/mini-blog/.

Jeśli także chcesz dołączyć do grona twórców Mini-blogów – zapraszamy serdecznie do skorzystania z formularza dodawania wpisu.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.