Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Fnatic vs Gambit – analiza

annie_tibbersNa początek chciałbym zwrócić uwagę na picki. Fnatic wybiera Annie, która moim zdaniem jest obecnie najmocniejszym supportem. W odwecie Gambit zgarnia parę Mundo Shyvana. Są to również niesamowicie mocne picki, które w teorii powinny zdominować grę. Fnatic decyduje się Jinx na AD Carry i Vi w jungli. Gambit odpowiada standardowo Lucianem i zaskakuje LeBlanc. Alex Ich ostatnio bardzo dużo grał LeBlanc, co mogliśmy oglądać na jego streamie, lecz nie spodziewałem się tak odważnego wyboru w pierwszym meczu wiosennego LCS’a. Fnatic dokonuje bezpiecznego wyboru z Orianną oraz zaskakuje Trundlem. Dlaczego Fnatic zdecydował się na tak odważny pick? Otóż Troll jest jedną z niewielu postaci(poza Shyvana i Renektonem), która bez problemu radzi sobie z Mundo, jestem gotów powiedzieć, że nawet go kontruje. Wszystko dzięki ultimate’owi Trundla, który dosłownie rozszarpuje Mundo.

Przejdźmy jednak do samego meczu, który zaczyna się invadem Gambitu. Świetna reakcja Fnaticu pozwoliła wytworzyła sytuacje 5v3 na niekorzyść Rosjan co skutkowało First Bloodem dla Soaza. W dalszej części meczu możemy oglądać czemu kombinacja Annie/Jinx jest tak pożądana. Stun Annie + Chompers sprawia, że trzymamy przeciwnika w miejscu przez 3.25 sekundy co drastycznie zmniejsza szanse przeżycia przeciwnika bez odpowiedniej reakcji. Widzimy również jak Fnatic próbuje wykluczyć Mundo z gry wielokrotnie gankując Dariena, lecz dobra reakcja Alexa Icha i Diamonda skutecznie im to uniemożliwia. W 23 minucie mamy bardzo ważny dla przebiegu gry teamfight przy smoku.

Fnatic wygrywa to starcie. Powody przegranej Gambitu są bardzo proste:
138957__league-of-legends-dr-mundo_p

  1. Soaz(Trundle) zone’uje Shyvane uniemożliwiając jej sprawne włączenie się do walki/zesmitowanie smoka
  2. Mundo pomimo iż rozsądnie rzucił się na Jinx jednak zrobił to za wcześnie(zauważcie na minimapie gdzie wtedy był Edward(Thresh) z Genją(Lucian). W sukurs poszli mu Diamond(Shyvana) i Alex(LeBlanc) co skutkowało przez chwilę sytuacją 5v3. Ten krótki moment wystarczył by Fnatic zmiażdżył Shyvane i Mundo zanim Genja i Edward włączyli się do walki.
  3. No właśnie, a gdy już dotarli to wpadli na najgorszą możliwą osobę – Soaza. Skillset Trundla pozwala mu gonić przeciwnika w nieskończoność(nie wspominając o BotRKu w ekwipunku). W efekcie Lucian i Edward padają martwi a Fnatic wygrywa teamfight 4-0.

W tym momencie Genja ma statystyki 0/4/0 a Rekkles 6/0/2 , Fantic ma 5 tysięcy przewagi w złocie i zabija Nashora. Od tego momentu drużyna xPeke jak walec rozjeżdżała Rosjan. Desperacki Baron w 31 minucie przypieczętował porażkę Gambitu.

Przyczynę porażki upatruję w świetnej grze botlane’u Fnatic, który całkowicie wyłączył Genje z gry. Gambit po prostu nie był w stanie zadać tylu obrażeń by być w stanie zabić kogoś z dwójki xPeke Rekkles(który za to w przeciwieństwie robił niesamowite obrażenia).

Podsumowując, mecz był dosyć wyrównany jednak błąd w teamfightcie praktycznie ustawił mecz. Może to służyć jako przykład jak jedna zła decyzja może być tragiczna w skutkach dla całego meczu.

Przesłał: Saref

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.