Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Fenomen Veigara

Za pewnie większość z nas pamięta jeszcze Veigara, który został wydany świeżo po reworku. Nikt nim nie chciał grać, bo był zwyczajnie słaby. Z Klatki można było banalnie uciec, a jego Q było łatwe do uniknięcia. Jednak teraz niemalże po ośmiu miesiącach od reworku Panicz Zła staje się topową postacią, która szturmem podbija serca graczy, a nawet Tier listy ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Przyjrzyjmy się postaci tego małego Yordle’a!

Patch 5.4 – Właśnie w tej łatce Veigar otrzymał swojego Reworka przypomnijmy sobie jakie zmiany otrzymał wtedy (w skrócie)
Złowrogie Uderzenie (Q):
– Zasięg 650 –> 850
– Czas odnowienia zwiększony
– Umiejętność od teraz jest skillshotem (umiejętnością mierzoną)
Ciemna Materia (W):
– Obniżono koszt many
– Czas odnowienia zmniejszony
Horyzont Zdarzeń (E):
– Posiada teraz opóźnienie w wysokości 0,75 sekundy
– Zmniejszono koszt many i czas odnowienia.
– Nieco większy zasięg
Przedwieczny Wybuch (R):
– Przelicznik 1.2 –> 1.0
– Zmniejszony czas odnowienia i koszty many

Jak widać w tym patchu najważniejszą zmianą jest zamiana Q w skillshot oraz dodanie opóźnienia na E. Czy te zmiany mocno osłabiły Veigara?
Otóż tak i to nawet bardzo.. Jego winratio przed patchem wynosiło około 49%, a dzień po patchu mogliśmy ujrzeć już około 41%.
O ile zamianę Q w skillshota można było jeszcze przeboleć to już klatka była już naprawdę zła i trafienie nią graniczyło z cudem.
Śmiało można więc powiedzieć, że Veigar był po prostu słaby.

Patch 5.5 – “Rito” zobaczyło jaki wielki błąd popełniło w Reworku Veigara i już w następnym patchu otrzymał wzmocnienia.

Złowrogie Uderzenie (Q):
Prędkość pocisku 1750 –> 2000

Horyzont Zdarzeń (E):
– Opóźnienie 0,75 –> 0,5 sekundy
– Ostrzeżenie o rzuceniu klatki pojawia się podczas rzucania umiejętności

W tym patchu sytuacja Veigara się nieco poprawiła. Klatka była teraz o wiele lepiej zrobiona, a prędkość pocisku na Q znacznie polepszyła jego możliwości w walkach drużynowych.
Kolejną zmianą, która polepszyła sytuacje Panicza Zła w tym patchu było wprowadzenie nowego przedmiotu – Luden’s Echo które miało być zamiennikiem DeathFire Graspa (DFG).
Właśnie wspomniane wyżej Luden’s Echo było całkiem dobrym wyborem dla Veigara.

Patch 5.6Riot nie próżnowało w zmianach i znów w kolejnym patchu otrzymaliśmy wzmocnienia dla dzisiejszego gwoździa naszego programu.

Złowrogie Uderzenie (Q):
– Zasięg 850 –> 950
Horyzont Zdarzeń (E):
Od teraz umiejętność ta zatrzymuje dashe

Ten patch wniósł wiele dla małego Yordle’a. Zasięg na Q był teraz nieco większy co ułatwiło mu farmienie na linii, ale najlepszą zmianą było jego E, które od teraz było w stanie blokować wszelakie dashe przeciwników. (Tutaj jest zobrazowane jak to wyglądało).
Owy patch znacznie poprawił sytuacje Veigara na linii oraz w walkach drużynowych.

Patch 5.18Ostatnia ważne zmiany dla Veigara miały miejsce w tym patchu:

Złowrogie Uderzenie (Q):
– Od teraz Veigar pozyskuje Moc Umiejętnosci za asysty

Ciemna Materia (W):
Opóźnienie i czas odnowienia skrócone o 0,25 sek.

Można powiedzieć „ostatnie szlify” Panicza Zła. O ile AP za asysty nie jest jakąś wielką zmianą to już zmiana w Ciemnej Materii była już nieco bardziej znacząca. Właśnie po tych zmianach Veigar zaczął być chętniej wybierany przez High Elo graczy.

Patch 5.19/5.20 – Czyli krótko mówiąc teraźniejszość, Pick Ratio Veigara zwiększyło się znacznie, posiadając przy tym dobre winratio na poziomie +50%.

Screen przedstawiający aktualną sytuacje Veigara w SoloQ EUNE.

 

Co jest powodem tak nagłego zainteresowania się Panicza Zła? Na pewno przyczynili się do tego streamerzy tacy jak Froggen czy Scarra, którzy w swoich materiałach pokazują do czego zdolny jest Veigar, jednak prawdopodobnie największym powodem takiej popularności Veigara jest nie kto inny jak Incarnati0n, który na Mistrzostwach Świata 2015 wybrał właśnie ową postać na środkową aleje. (Link do meczu).
Co w związku z tym? Ano to, że aktualnie Veigar znajduje się w top 5 najczęściej banowanych postaci w grze!

Aktualnie najpopularniejsze bany w rozgrywce solo

No i teraz rodzą się pytania: czemu dopiero teraz Veigar stał się tak popularną postacią skoro przecież jest już on mocny od patcha ~ 5.6?
– „To na pewno przez te meta sheepy, które patrzą tylko na …” (tu wstaw nazwę)
Po części jest w tym nieco prawdy, jednak bądźmy realistami, kto kreuje mocne postacie, a nawet samą mete? Odpowiedź jest raczej jasna, że są to High Elo gracze i to właśnie na nich chcę wzorować się większość społeczności. (No bo kto nie chciałby grać jak chociażby Bjergsen czy sam Faker).

Veigar nie jest pierwszą postacią, która stała się częścią tego „zwyczaju”. Wystarczy sobie przypomnieć sytuacje Ryze’a po reworku, który był po prostu z miejsca wrzucany do najniższych tierów, jednak pewna gra w EU LCS (klik) i Ryze natychmiast otrzymał status Pick or Ban oraz znalazł się na liście postaci do znerfienia.
Teraz sytuacja z własnego doświadczenia, otóż uwielbiam grać Kassadinem i jak dla mnie jest on jedną z fajniejszych postaci w lidze.
Po reworku ludzie kompletnie go zignorowali, a w tierlistach znajdował się w naprawdę niskich tierach. Kiedy wybierałem go w solo kolejce nie raz widziałem zdania w stylu „Omg don’t pick Kassa he is useless”, „GG Kassadin surr 20”
Łatwo można się domyślić co wydarzyło się potem…

Wracając już do samego Veigara dlaczego stał się on tak cholernie mocny? Zamiast szukać odpowiedzi w patch notesach Veigara, które już sobie przeanalizowaliśmy powinniśmy też spojrzeć na inne postacie, które otrzymały nerfa/zmiany.
Kassadin, LeBlanc czy Azir te postacie oraz wiele innych otrzymały zmiany, które osłabiły je bardziej lub mniej.
Również sytuacje na innych liniach uległy nieco zmianie np. AP junglerzy są teraz znacznie bardziej popularni, a jak wiadomo takie postacie są łakomym kąskiem dla Panicza Zła.

No, ale przyglądając się laning phase’owi Veigara można łatwo zauważyć, że nie jest to jego najmocniejsza strona więc nie powinien on być tak mocny, a na pewno nie powinien się znajdować w czołówce banowanych postaci.
Przecież można powiedzieć, że Veigar jest zależny od farmy i jeżeli się nim nie wyfarmimy to nie będziemy w stanie nic zrobić. To była by prawda gdyby nie to, że aktualnie Q Veigara posiada 950 zasięgu i jest skillshotem, który leci naprawdę szybko przez co farmienie nim z bezpieczniej odległości jest po prostu banalne. W dodatku Q jest wstanie trafić dwa cele dzięki czemu możemy błyskawicznie zyskiwać dodatkowe punkty AP np. z Wraithów.
Drugim kontrargumentem przeciwko Yordle’owi mogłoby być to, że można po prostu bezkarnie roamować ze środkowej alei w momencie gdy gramy przeciwko Veigarowi, bo przecież siedzi on tylko bezczynnie na midzie i klika Q w miniony. Jednak tutaj pojawia się koło ratunkowe w postaci Teleportu dzięki któremu Veigar jest w stanie błyskawicznie pomóc kompanom na innych liniach. (A robi to naprawdę dobrze, z racji AoE ogłuszenia). Dodatkowo teleport znacznie ułatwia przetrwanie wczesnej fazy rozgrywki.
Na koniec powinniśmy sobie odpowiedzieć na jedno pytanie. Czy rework Veigara ostatecznie go polepszył czy może osłabił?
Według mnie Panicz Zła jedynie zyskał na tych wszystkich zmianach, bo o ile samo ogłuszenie nie jest już aż tak mocne to jego możliwości farmienia są teraz na o wiele wyższym poziomie, a jak dla mnie właśnie to jest najważniejszą rzeczą u Veigara.

Reasumując Veigar już od kilku patchy był bestią jednak niewielka „pomoc” pewnych osób znacznie ułatwiła odkrycie jego potencjału.
Po przez większe pick-ratio ludzie coraz częściej mierzyli się z Veigarem w swoich grach i byli w stanie poczuć jego moc. Aktualnie Riot wypowiedziało się na temat małego Yordle’a i jest już to jedynie kwestią czasu kiedy zostanie on znerfiony.
A co wy sądzicie o aktualnej sytuacji Veigara? Czy według was jest zbyt mocny, graliście nim może już od dawna czy dopiero przypomnieliście sobie, że taka postać w ogóle istnieje w grze.
Podzielcie się swoją opinią w komentarzach!

 

Powyższy wpis jest mini-blogiem stworzonym przez czytelnika, a redakcja portalu How2Win nie ingerowała w jego treść. Mini-blog jest formą, w której to czytelnicy tworzą treść, którą mogą się podzielić się z szerszym gronem odbiorców. Dział zawierający wszystkie mini-blogi znajdziesz na stronie głównej w zakładce Społeczność lub bezpośrednio pod adresem https://how2win.pl/category/mini-blog/.

Jeśli także chcesz dołączyć do grona twórców Mini-blogów – zapraszamy serdecznie do skorzystania z formularza dodawania wpisu.

 

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.