European Masters powróciło — to już trzecia odsłona tego turnieju. Tutaj znajdziecie wszystko, co musicie wiedzieć, zanim zacznie się zaciekła rywalizacja.
European Masters 8 kwietnia ponownie rozpocznie swój bieg i choć to dopiero trzecia odsłona tego turnieju, już stał się jednym z najbardziej ekscytujących i najważniejszych turniejów League of Legends w całej Europie.
Podczas EU Masters zobaczymy najlepsze ekipy z Europy rywalizujące w trzytygodniowym turnieju o część puli nagród wynoszącej 150 000€. W 2019 roku odbywa się 13 lig regionalnych, a drużyny, które zajęły pierwsze miejsce w każdej z nich, zostaną automatycznie zaproszone na EU Masters.
Drużyny z drugiej lokaty z Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Bałkanów, Skandynawii i Polski o trzy pozostałe miejsca zmierzą się w rundzie wstępnej, trwającej od 8 do 11 kwietnia. Mecze zostaną rozegrane w systemie każdy z każdym, najlepsza drużyna od razu przejdzie do następnego etapu, a o dwa ostatnie miejsca walkę stoczą zespół z drugiego miejsca z zespołem z piątego miejsca oraz drużyna z trzeciego miejsca z drużyną z czwartego.
Faza grupowa potrwa od 15 do 18 kwietnia z udziałem wszystkich 16 drużyn, które zostaną podzielone na cztery grupy. Na typ etapie zespoły ponownie zagrają jeden raz każdy z każdym, a dwa najlepsze z każdej grupy przejdą do fazy pucharowej.
Mecze w ramach fazy pucharowej, która rozpocznie się 20 kwietnia, zostaną rozegrane w seriach do trzech zwycięstw w drabince pojedynczej eliminacji i zwieńczy je finał na żywo w Leicester Haymarket Theatre 28 kwietnia. Bilety na trzecią edycję European Masters, która odbędzie się w Leicester Haymarket Theatre, są już dostępne!
Dlaczego EU Masters jest ważne? Wystarczy spojrzeć na dwóch dotychczasowych zwycięzców.
Ważne historie podczas EU Masters
Origen z przytupem wróciło na scenę, by stanąć do walki w pierwszym turnieju EU Masters wiosną 2018 roku. Zwycięstwo składu złożonego z doświadczonych graczy utorowało drogę tej organizacji do powrotu na najwyższy szczebel europejskiej rywalizacji — LEC — lecz już z inną ekipą.
Latem 2018 roku MAD Lions zwyciężyło w Katowicach, mając w swoich szeragach graczy, którzy od tamtej pory stali się niezwykle rozpoznawalni. Oskar „Selfmade” Boderek, Jorge „Werlyb” Casanovas i Juš „Crownshot” Marušič zdobywają sławę pod banderą SK Gaming, a Tim „Nemesis” Lipovšek zastąpił Rasmusa „Capsa” Winthera we Fnatic.
Inni uczestnicy EU Masters, którzy grają teraz w LEC, to środkowy Splyce, Marek „Humanoid” Brázda, oraz podopieczni Excel: Patryk „Mystiques” Piórkowski, Joran „Special” Scheffer i Jesper „Jeskla” Klarin Strömberg.
Poziom w regionalnych ligach League of Legends rośnie z każdą chwilą, więc widzimy coraz więcej zawodników przenoszących się z czasem do LEC. European Masters to turniej, w którym rywalizują najbardziej obiecujące wschodzące gwiazdy, i nie tylko fani będą oglądać go z zapartym tchem, ale również drużyny LEC. Graczy, którzy pierwszorzędnie spiszą się na EU Masters, najprawdopodobnej dość szybko zobaczymy na scenie LEC.
Drużyny chodzą parami
Oczywiście tym razem drużyny LEC nie będą tylko biernymi obserwatorwami turnieju. Każda z nich musi mieć drugą ekipę biorącą udział w jednej z wielu lig regionalnych w całej Europie. Gracze z tych ekip będą rywalizować o chwałę płynącą ze zwycięstwa w turnieju, ale też spróbują udowodnić, że należy im się miejsce w głównym składzie. Ponadto najlepsze drużyny na pewno chciałaby poszczycić się dwoma tytułami mistrzowskimi — EU Masters oraz LEC.
Regiony, z których drużyny trafią na EU Masters, prezentują się następująco:
Ligue Française (Francja): Misfits Premier dało powód do dumy swojej gorzej radzącej sobie siostrzanej drużynie z LEC, pokonując Vitality.Bee w play-offach, przez co wciąż może walczyć o miejsce na EU Masters. Zwycięzca sezonu zasadniczego, Team LDLC, ukończył split z imponującym wynikiem 12-2 i automatycznie zakwalifikował się na turniej jako zdobywca pierwszego miejsca z Francji.
Ultraliga (Polska): Rogue Esports Club w Ultralidze radzi sobie lepiej niż jego odpowiednik w LEC — zdobyło w finale tytuł mistrzowski. Gracze REC zakwalifikowali się na EU Masters jako zdobywcy pierwszego miejsca z Polski, natomiast devils.one powalczy w rundzie wstępnej.
PG Nationals (Włochy): PG Nationals również niedługo dobiegnie końca. Na wiosenną edycję EU Masters zakwalifikuje się albo Sparks, albo Samsung Morning Stars.
Esports Balkan League (Rumunia, Serbia, Węgry, Bułgaria, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Słowenia, Macedonia, Albania, Czarnogóra): Crvena zvezda zaklepała sobie miejsce na EU Masters i aktualnie czeka w finale play-offów na ASUS ROG ELITE lub Random 5. Jedna z tych dwóch drużyn zapewni sobie udział w rundzie wstępnej.
LPLOL (Portugalia): For The Win Esports dostało się do finałów play-offów. Doxa Gaming, Electronik Generation i K1CK eSports Club to pozostałe drużyny, które walczą o możliwość stanięcia w szranki w finale.
Superliga Orange (Hiszpania): G2 Heretics odpadło z rywalizacji o udział w EU Masters w tym splicie za sprawą akademii innej drużyny LEC — Splyce Vipers. Origen BCN pokonało Penguins, zaklepując sobie miejsce obok Splyce Vipers w finale Superliga Orange, którego zwycięzca uda się na EU Masters jako zdobywca pierwszego miejsca z Hiszpanii i dołączy do MAD Lions.
Premier Tour (Niemcy, Austria, Szwajcaria): SK Gaming Prime i BIG zakwalifikowali się na EU Masters, ale Premier Tour korzysta z nieco odmiennego systemu niż większość lig. BIG trafi do fazy grupowej, a SK Gaming Prime weźmie udział w rundzie wstępnej.
Benelux Premier League (Holandia, Belgia, Luksemburg): Defusekids czeka albo na Sector One, albo Brussels Guardians w wielkim finale wiosennej odsłony Benelux Premier League.
UKLC (Wielka Brytania, Irlandia): UKLC również posiada inny format niż reszta lig. Co tydzień osiem drużyn walczy w drabince pojedycznej eliminacji, z tym że zwycięska ekipa przechodzi dalej, by stawić czoła „mistrzowi wieży” z poprzedniego tygodnia. Owe drużyny otrzymują punkty zależnie od swojego wyniku, a najlepsza z nich trafi na EU Masters.
Hitpoint Masters (Czechy, Słowacja): AS Trenčín eSports zwyciężyło eSubę w finale, dzięki czemu zostało pierwszą europejską drużyną piłkarską, która zakwalifikowała się na EU Masters.
Nordic Championship (Szwecja, Dania, Norwegia, Finlandia): Nordic Championship dobiegło końca. Ventus Esports wygrało play-offy, więc bezpośrednio trafia do fazy grupowej EU Masters. NYYRIKKI White weźmie udział w rundzie wstępnej, w której chętnie powalczy o miejsce w jednej z grup.
Baltic National Esports League (Litwa, Estonia, Łotwa): Baltic National Esports League również jest już za nami — eNsure pokonało Žalgiris Esports 3 do 1 w wielkim finale, tym samym zaklepując sobie miejsce na EU Masters.
Greek League (Grecja, Cypr): Future Perfect WLGaming całkowicie zdominowało sezon zasadniczy greckiej ligi, ale wszystko wyjaśni się dopiero w play-offach, gdzie odbędzie się niezwykle zacięta rywalizacja pomiędzy drużynami o arcyważne miejsce na wiosenną edycję EU Masters 2019.