Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

European Masters 2019: Wszystko, co musicie wiedzieć

European Masters powróciło — to już trzecia odsłona tego turnieju. Tutaj znajdziecie wszystko, co musicie wiedzieć, zanim zacznie się zaciekła rywalizacja.

European Masters 8 kwietnia ponownie rozpocznie swój bieg i choć to dopiero trzecia odsłona tego turnieju, już stał się jednym z najbardziej ekscytujących i najważniejszych turniejów League of Legends w całej Europie.

Podczas EU Masters zobaczymy najlepsze ekipy z Europy rywalizujące w trzytygodniowym turnieju o część puli nagród wynoszącej 150 000€. W 2019 roku odbywa się 13 lig regionalnych, a drużyny, które zajęły pierwsze miejsce w każdej z nich, zostaną automatycznie zaproszone na EU Masters.

Drużyny z drugiej lokaty z Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Bałkanów, Skandynawii i Polski o trzy pozostałe miejsca zmierzą się w rundzie wstępnej, trwającej od 8 do 11 kwietnia. Mecze zostaną rozegrane w systemie każdy z każdym, najlepsza drużyna od razu przejdzie do następnego etapu, a o dwa ostatnie miejsca walkę stoczą zespół z drugiego miejsca z zespołem z piątego miejsca oraz drużyna z trzeciego miejsca z drużyną z czwartego.

Faza grupowa potrwa od 15 do 18 kwietnia z udziałem wszystkich 16 drużyn, które zostaną podzielone na cztery grupy. Na typ etapie zespoły ponownie zagrają jeden raz każdy z każdym, a dwa najlepsze z każdej grupy przejdą do fazy pucharowej.

Mecze w ramach fazy pucharowej, która rozpocznie się 20 kwietnia, zostaną rozegrane w seriach do trzech zwycięstw w drabince pojedynczej eliminacji i zwieńczy je finał na żywo w Leicester Haymarket Theatre 28 kwietnia. Bilety na trzecią edycję European Masters, która odbędzie się w Leicester Haymarket Theatre, są już dostępne!

Dlaczego EU Masters jest ważne? Wystarczy spojrzeć na dwóch dotychczasowych zwycięzców.

A photo of the 2018 European Masters finals
Finał letniej edycji European Masters 2018 miał miejsce w katowickiej ESL Arenie w Polsce.


Ważne historie podczas EU Masters

Origen z przytupem wróciło na scenę, by stanąć do walki w pierwszym turnieju EU Masters wiosną 2018 roku. Zwycięstwo składu złożonego z doświadczonych graczy utorowało drogę tej organizacji do powrotu na najwyższy szczebel europejskiej rywalizacji — LEC — lecz już z inną ekipą.

Latem 2018 roku MAD Lions zwyciężyło w Katowicach, mając w swoich szeragach graczy, którzy od tamtej pory stali się niezwykle rozpoznawalni. Oskar „Selfmade” Boderek, Jorge „Werlyb” Casanovas i Juš „Crownshot” Marušič zdobywają sławę pod banderą SK Gaming, a Tim „Nemesis” Lipovšek zastąpił Rasmusa „Capsa” Winthera we Fnatic.

Inni uczestnicy EU Masters, którzy grają teraz w LEC, to środkowy Splyce, Marek „Humanoid” Brázda, oraz podopieczni Excel: Patryk „Mystiques” Piórkowski, Joran „Special” Scheffer i Jesper „Jeskla” Klarin Strömberg.

Poziom w regionalnych ligach League of Legends rośnie z każdą chwilą, więc widzimy coraz więcej zawodników przenoszących się z czasem do LEC. European Masters to turniej, w którym rywalizują najbardziej obiecujące wschodzące gwiazdy, i nie tylko fani będą oglądać go z zapartym tchem, ale również drużyny LEC. Graczy, którzy pierwszorzędnie spiszą się na EU Masters, najprawdopodobnej dość szybko zobaczymy na scenie LEC.

Większość składu MAD Lions teraz gra w LEC
Większość składu MAD Lions teraz gra w LEC


Drużyny chodzą parami

Oczywiście tym razem drużyny LEC nie będą tylko biernymi obserwatorwami turnieju. Każda z nich musi mieć drugą ekipę biorącą udział w jednej z wielu lig regionalnych w całej Europie. Gracze z tych ekip będą rywalizować o chwałę płynącą ze zwycięstwa w turnieju, ale też spróbują udowodnić, że należy im się miejsce w głównym składzie. Ponadto najlepsze drużyny na pewno chciałaby poszczycić się dwoma tytułami mistrzowskimi — EU Masters oraz LEC.

Regiony, z których drużyny trafią na EU Masters, prezentują się następująco:

Ligue Française (Francja): Misfits Premier dało powód do dumy swojej gorzej radzącej sobie siostrzanej drużynie z LEC, pokonując Vitality.Bee w play-offach, przez co wciąż może walczyć o miejsce na EU Masters. Zwycięzca sezonu zasadniczego, Team LDLC, ukończył split z imponującym wynikiem 12-2 i automatycznie zakwalifikował się na turniej jako zdobywca pierwszego miejsca z Francji.

Ultraliga (Polska): Rogue Esports Club w Ultralidze radzi sobie lepiej niż jego odpowiednik w LEC — zdobyło w finale tytuł mistrzowski. Gracze REC zakwalifikowali się na EU Masters jako zdobywcy pierwszego miejsca z Polski, natomiast devils.one powalczy w rundzie wstępnej.

PG Nationals (Włochy): PG Nationals również niedługo dobiegnie końca. Na wiosenną edycję EU Masters zakwalifikuje się albo Sparks, albo Samsung Morning Stars.

Esports Balkan League (Rumunia, Serbia, Węgry, Bułgaria, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Słowenia, Macedonia, Albania, Czarnogóra): Crvena zvezda zaklepała sobie miejsce na EU Masters i aktualnie czeka w finale play-offów na ASUS ROG ELITE lub Random 5. Jedna z tych dwóch drużyn zapewni sobie udział w rundzie wstępnej.

LPLOL (Portugalia): For The Win Esports dostało się do finałów play-offów. Doxa Gaming, Electronik Generation i K1CK eSports Club to pozostałe drużyny, które walczą o możliwość stanięcia w szranki w finale.

Superliga Orange (Hiszpania): G2 Heretics odpadło z rywalizacji o udział w EU Masters w tym splicie za sprawą akademii innej drużyny LEC — Splyce Vipers. Origen BCN pokonało Penguins, zaklepując sobie miejsce obok Splyce Vipers w finale Superliga Orange, którego zwycięzca uda się na EU Masters jako zdobywca pierwszego miejsca z Hiszpanii i dołączy do MAD Lions.

Widzowie oglądają finałowy pojedynek między MAD Lions a Ninjas in Pyjamas
Widzowie oglądają finałowy pojedynek między MAD Lions a Ninjas in Pyjamas


Premier Tour (Niemcy, Austria, Szwajcaria): SK Gaming Prime i BIG zakwalifikowali się na EU Masters, ale Premier Tour korzysta z nieco odmiennego systemu niż większość lig. BIG trafi do fazy grupowej, a SK Gaming Prime weźmie udział w rundzie wstępnej.

Benelux Premier League (Holandia, Belgia, Luksemburg): Defusekids czeka albo na Sector One, albo Brussels Guardians w wielkim finale wiosennej odsłony Benelux Premier League.

UKLC (Wielka Brytania, Irlandia): UKLC również posiada inny format niż reszta lig. Co tydzień osiem drużyn walczy w drabince pojedycznej eliminacji, z tym że zwycięska ekipa przechodzi dalej, by stawić czoła „mistrzowi wieży” z poprzedniego tygodnia. Owe drużyny otrzymują punkty zależnie od swojego wyniku, a najlepsza z nich trafi na EU Masters.

Hitpoint Masters (Czechy, Słowacja): AS Trenčín eSports zwyciężyło eSubę w finale, dzięki czemu zostało pierwszą europejską drużyną piłkarską, która zakwalifikowała się na EU Masters.

Nordic Championship (Szwecja, Dania, Norwegia, Finlandia): Nordic Championship dobiegło końca. Ventus Esports wygrało play-offy, więc bezpośrednio trafia do fazy grupowej EU Masters. NYYRIKKI White weźmie udział w rundzie wstępnej, w której chętnie powalczy o miejsce w jednej z grup.

Baltic National Esports League (Litwa, Estonia, Łotwa): Baltic National Esports League również jest już za nami — eNsure pokonało Žalgiris Esports 3 do 1 w wielkim finale, tym samym zaklepując sobie miejsce na EU Masters.

Greek League (Grecja, Cypr): Future Perfect WLGaming całkowicie zdominowało sezon zasadniczy greckiej ligi, ale wszystko wyjaśni się dopiero w play-offach, gdzie odbędzie się niezwykle zacięta rywalizacja pomiędzy drużynami o arcyważne miejsce na wiosenną edycję EU Masters 2019.

Możecie oglądać European Masters na oficjalnym kanale Riot Games na Twitchu albo na kanale ESL na YouTube.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.