Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Dominion poradnik – Zaawansowane taktyki gry (7/10)

Wyjaśnienie systemu respawnu na Dominionie.

Dominion respawn system. Poznając go, musisz przede wszystkim zrozumieć dwie rzeczy:

full_metal_jayce_cosplay

 1. Respawn timer boost Na Crystal Scar, domyślny czas respawnu wynosi 26 sekund. Team, który przegrywa będzie mieć ten czas o 2 sekundy krótszy, a zwycięzcy o 2 sekundy dłuższy – niezależnie od różnicy punktowej oraz poziomu postaci.
  • Przykład 1: Jayce, w drużynie niebieskiej, umiera kiedy wynik to 250-200. Jego czas respawnu będzie wynosić 28 sekund. W tym samym czasie umiera Katarina z teamu fioletowych. Jej team przegrywa tymi 50 punktami. Dlatego też, jej czas respawnu będzie wynosić 24 sekundy.
 2. Respawn wave Kiedy gracz umiera, jego team otwiera respawn wave. Każde okno trwa 12 sekund. Wszelkie runy skracające czas bycia martwym wpływają wyłącznie na jego respawn, ale nie mają wpływu na czas respawnu w oknie.
  • Przykład 2: Jayce umiera w 3 minucie i nie posiada żadnych -% death time quints. Jego team przegrywa. Jego czas respawnu będzie wynosić 24 sekund. Tworzy w ten sposób 12-sekundowe okno. Annie umiera 8 sekund później, kiedy Jayceowi pozostało 16 sekund do respawnu. Oboje pojawią się na platformie za 16 sekund, ponieważ Annie złapała się do fali respu utworzonej o sekund wcześniej przez Jayce’a.
  • Przykład 3: Jayce umiera w 3. minucie. Ma trzy runy -5% death time, a jego team przegrywa. Jego death timer wskazuje 20.4 sekundy. (24 sekundy domyślnie dla przegrywającej drużyny, -3.6s jako -15% z run). Jego śmierć otwiera 24-sekundowe okno. 24 sekund, nie 20.4s. Jeśli sekundę później umrze Annie, która nie ma żadnych run, jej death timer będzie wskazywać 23 sekundy w tym samym momencie, kiedy Jayce będzie mieć na liczniku 19.4 sekundy. Blitz, który umiera 5 sekund później (3:06, beż żadnych run), będzie mieć 18 sekund do respawnu, podczas gdy Jayce 14.4s.
 3. Lapiesz coś z tego? To dobrze, bo schody zaczną się dopiero tutaj.

  Co jeżeli druga umierająca osoba też ma death time quints?

  Oto rozwiązanie: Czas jest ucinany z okna, w które się łapiesz.

  katarina_by_churail-d65m444 Jeżeli Katarina bez run umrze w wygrywającym teamie, będzie miała 28 sekund. Annie umiera 8 sekund później, więc ona musi przeczekać 20 sekund.  Mimo wszystko, runny Annie skracają czas o 15%, dzięki czemu ta ma na liczniku 17 sekund, kiedy Katarina ma 20s.

  Więc Annie, która się łapie w okno Katarinu, zrespi się 3 sekundy przed Katariną.

  • Przykład 4: Katarina korzysta z respawn run. Annie także.

   Katarina umiera, podczas gdy jej team wygrywa. Otwiera w ten sposób 28-sekundowe okno, jednak jej resp timer wskazuje 24.4 sekundy. Mimo wszystko, fala została otwarta na 28 sekund. Osiem sekund później umiera Annie. W tym momencie, do respawnu Kat pozostało 16.4 sekundy, a do końca okna 20 sekund. Umierająca Annie łapie czas końca okna, a nie Katariny. Teraz, od czasu końca okna odejmuje się -15%, co daje Annie 17 sekund na timerze.

   Wynik – Katarina pojawi się na platformie 0.6 sekundy wcześniej niż Annie.  Wychodzi na to, że osoba, która łapie się falę innej, podczas gdy oboje korzystają z run, powoduje, że gracz, który umiera pierwszy, zrespi się troszeczkę szybciej. To dlatego, że pierwsza osoba ma ‘full wave respawn time’ -%, a druga ‘czas otwartej już fali’ -%. (15% z 26 sekund to więcej, niż 15% z np. 19 sekund).

Mam nadzieję, że to rozumiesz,bo to nie jest najprostszy system. Jeśli dalej czegoś nie rozumiesz, pytaj się w komentarzach, chętnie odpowiem. [Jako tłumacz też mam duże doświadczenie w grze na tym trybie, więc również mogę Wam pomóc].

The POOTRESS Strategy i jej kontrowanie.

Nazwa The Pootress wzięła się od jednego z graczy Dominiona, który ją rozpowszechnił. Znana także jako taktyka backdoora. Postacie, którym dobrze wyjdzie ta strategia to Lulu, Janna, Shaco, Rammus, Zilean i Kassadin. Pootress do rozpoczęcia używał głównie Zileana. W skrócie: taktyka opiera się na lataniu dookoła i zajmowaniu punktów. Ostrzeżenie: Taka gra może doprowadzić do rage’u osób, które uważają K/D ratio za największy wyznacznik skilla. Pootress był wieloktrotnie banowany za granie w ten sposób. Żeby uniknąć blokad, musiał być nieprzeciętnie miły dla swoich teammate’ów i unikać flame’u z ich strony.

Dobry przykład taktyki Pootress na low elo:

Shaco ignoruje walki i ciągle biega za punktami. Jego build opiera się wyłącznie na prędkości ruchu i tankowatości. Dla niektórych to może być bardzo irytujące. Ale nie martw się, na scenie Dominiona ta taktyka jest nieużywana. Najlepszą opcją na wykorzystanie tej taktyki jest pokazanie przeciwnikowi, że nie masz zamiaru grać w ten sposób. (I tak się stało, zrobił to Cheese, żeby przerwać passę 18 zwycięstw PECSa na turniejach Dominate Dominion). W skrócie, ta taktyka może być łatwo skontrowana przez innego, mobilnego championa.

league_of_legends__annie_by_rdown-d68ql79 No dobra, ale co zrobić w blind picku, kiedy nie wiesz czy się szykować na taką akcję? Najlepszą opcją na kontrowanie backdoorów jest wybór osoby, która będzie mogła sie tym zająć. Counter-pootowanie wychodzi np. przy użyciu Annie z następującym buildem: Blackfire Torch, Twin Shadows, Lich Bane, Boots of Mobility. Taki build daje bardzo dużo prędkości ruchu i pozwala na szybkie kontrowanie backdoorów. W teamfightach taka Annie może się za dobrze nie sprawdzić, ale z typowym buildem do walki, nie mógłbyś się zająć zapobieganiu Pootressowaniu.

Co powinieneś zrobić, gdy widzisz kogoś, kto ma zamiar backdoorować? Zacznij się kampić przy górnej kapliczce. Kiedy zobaczysz taką postać na mapie, będziesz wiedzieć gdzie się ukryć. To Twoje podstawowe zadanie. Sztuczka polega na dowiedzeniu się gdzie zmierza wróg i kiedy tam będzie – do tego przydaje się praktyka i instynkt gracza Dominiona. Dobry anti-Pooter będzie także brać udział w teamfightach. Jako Annie – możesz wrzuć Tibbersa w środek walki i od razu lecieć kontrować backdoorującego przeciwnika.

shaco_by_brunosomensi-d4rctap Kluczowe jest przestrzeganie jedynej zasady, o której już wspomniałem. MUSISZ budować się w odpowiedni sposób. Uzbrój się w armor, magic resisty i złóż kilka dziwnych itemów z prędkością ruchu. Sztuka anti-Pootowania to świetny sposób na zwiększenie swojej wiedzy na temat Dominiona, dzięki temu wypracujesz sobie wyczucie i timing potrzebny na tej mapie. Próbuj powstrzymać wroga przed zajmowaniem punktów. W teamach, które udaje się backdoorować zawsze powstaje ogromne spięcie, które prowadzi do dalszych błędów. Nie bój się wykorzystywać ulta, żeby zapobiec przejęciu punktu przez wrogiego Pootera. Masz go powstrzymać. To Twoje podstawowe zadanie. Ściągnij wroga i wracaj do drużyny.

Powodzenia w polowaniach!

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.