Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Dlaczego League of Legends jest zbalansowane inaczej niż Dota?

W League of Legends  bardzo ciężko osiągnąć jest idealny balans postaci, a w różnych okresach na e-sportowej scenie dominuje tylko kilka picków na danej pozycji. Inaczej sytuacja ma się w przypadku konkurencyjnej dla LoL-a gry jaką jest Dota 2, gdzie to większość championów jest wybierana na większych turniejach. Czy taka sytuacja będzie kiedykolwiek miała miejsce w League of Legends? Takie pytanie zostało ostatnio zadane jednemu z pracowników Riotu i przetłumaczoną wersję jego odpowiedzi znaleźć możecie poniżej:

Moja wiedza o Docie nie jest w żadnym stopniu bliska mojej wiedzy o LoL-u, w związku z czym moja odpowiedź może zawierać pewną dozę ignorancji, jednak jestem ciekawy dyskusji która z tego wyniknie.

W moim odczuciu w Docie znacznie większy wpływ na całą rozgrywkę niż w League of Legends mają counterpicki w Champion Select. W lidze występuje pewien poziom counterpicków zwłaszcza na wyższym poziomie, jednak ogólnie nie chcemy abyście mogli przegrać grę w samym Champion Select. Chcemy żeby o wyniku danego spotkania decydowało to w jaki sposób zaprezentujesz się na danej mapie.

Natomiast w Docie, ponownie z mojego punktu widzenia, dość łatwo możesz przegrać grę w samym Champion Select jeśli przeciwnicy wezmą picki mocno kontrujące te wzięte przez twój team. Oznacza to, że różnorodność picków może być większa, jako że istnieje więcej nisz w ekologicznym znaczeniu tego słowa.

Czemu mówię o ekologi? W naturze różnorodność gatunkowa występuje tylko wtedy kiedy istnieje większa ilość nisz dla organizmów do życia, jako że w innym przypadku poszczególne gatunki będą ze sobą rywalizować. Środowiska takie jak rafa koralowa czy las deszczowy mają bardzo dużą różnorodność gatunkową, jako że występuje tam duża ilość ekologicznych nisz. Ta zasada obowiązuje również w przypadku różnorodności championów: więcej nisz=więcej gatunków.

Champion z dobrymi ogólnymi statystykami w Docie może nie być tak bezpiecznym pickiem jak w LoL-u, jako że mocna kontra może z łatwością zneutralizować dobre staty. Dla kontrastu championy z ograniczonym utility nadal mają swoje miejsce nawet jeśli są one kontrowane przez utility innych postaci. Wadą tego jest fakt, że może okazać się iż grasz 30 minutową rozgrywkę tylko po to żeby dowiedzieć się iż już na samym początku twój team dobrał złą kompozycję.

Nasza filozofia w lidze polega na tym że postawa gracza poza champion select jest ważna, ale różnorodność championów jest również istotna. Tak, utrudniamy sobie życie przez docenianie obu tych rzeczy. Nie uważamy również, że jedno z podejść jest lepsze od drugiego. LoL i Dota 2 to różne gry, które posiadają dwie różne nisze.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.