Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

/dev: Stan kolejki rankingowej

W SKRÓCIE: Jesteśmy zadowoleni z niektórych zmian rankingowych, takich jak przeróbka meczów rozstawiających. Dobieranie pozycyjne poprawiło się pod kilkoma względami. Jednak reakcje na rangi pozycyjne nie były równie pozytywne, dlatego przerywamy ich wprowadzanie na świecie i 13 marca kończymy test rang pozycyjnych w KR i NA. Ponadto zakończyliśmy analizę problemów z dobieraniem/rangami w kręgu Diamentu+. W celu ich rozwiązania do końca marca przypiszemy wszystkich graczy Mistrza+ do Mistrza 0 PL i zdegradujemy graczy Diamentu o jedną dywizję, z dolnym pułapem w kręgu Diamentu IV.

Cześć wszystkim. To ja, Ed „SapMagic” Altorfer. Zgłaszam się ponownie, aby pogadać o grze rankingowej. W zeszłym tygodniu podsumowaliśmy niektóre z największych problemów dotyczących rang pozycyjnych, dobierania graczy o wysokich umiejętnościach i szczytu drabinki. W tym artykule szczegółowo opisujemy nasze rozwiązania i podajemy terminarz naprawiania tych problemów. Ponieważ ten wpis zapewne dotrze do szerszego grona odbiorców niż nasza oryginalna aktualizacja, włączyliśmy do niej pewne informacje, które mogliście już widzieć, jeśli śledzicie nasze wpisy. No dobrze, wystarczy tego wstępu — pora przejść do sedna sprawy i porozmawiać o aktualnym stanie kolejki rankingowej.

Co działa

Jak dotąd wielu graczy wydaje się być zadowolonych z przeróbki meczów rozstawiających, które zapewniają wam start w bardziej przewidywalnej randze i dostarczają informacji zwrotnych po każdej grze. Ponadto cieszymy się z możliwości działania ze splitami — uważamy, że nagrody, które odblokowują się i awansują wraz z wami w czasie rzeczywistym, są naprawdę obiecujące.

Jeśli chodzi o dobieranie przeciwników, cieszymy się z tego, jak działa dobieranie pozycyjne — nie mylić z rangami pozycyjnymi. Dla wielu graczy poprawiły się czasy oczekiwania i wzrósł współczynnik zwycięstw na drugorzędnych pozycjach. Co więcej, poprawiły się wskaźniki podstawowych pozycji, a w wielu przypadkach wskaźniki pozycji wymuszonych obniżyły się.

Biorąc pod uwagę kilka innych zmian, musi upłynąć jeszcze trochę czasu, zanim będzie wiadomo, czy musimy wprowadzić dodatkowe poprawki. Konkretnie, jesteśmy zainteresowani waszymi opiniami na temat zawartości nagród za splity, ramek i wcześniejszych obwódek banerów rangi.

Rangi pozycyjne

Jeśli chodzi o rangi pozycyjne, zdecydowaliśmy się przeprowadzić testy w Ameryce Północnej i Korei, aby w ten sposób zebrać opinie i usprawniać funkcję przed jej wprowadzeniem w szerszej skali. Po sześciu tygodniach sezonu i po licznych poprawkach błędów i udoskonaleniach wielu z was wciąż jest sfrustrowanych z powodu żmudności, niewielkiej satysfakcji z gier na drugorzędnej pozycji i współgraczy, którzy nie traktują takich gier dość poważnie.

Wiemy to nie tylko z mediów społecznościowych. Stale przeprowadzamy wśród graczy ankiety, aby dowiedzieć się, co im się podoba w League, a co nie. Od czasu uruchomienia rang pozycyjnych dostrzegliśmy dramatyczną, negatywną zmianę poziomu zadowolenia (o 20 do 30%) z tej funkcji, zarówno w Ameryce Północnej, jak i w Korei.

Po otrzymaniu waszych opinii przegrupowaliśmy i przemyśleliśmy wszelkie zmiany, jakie można wprowadzić w celu ulepszenia systemu. Ostatecznie uznaliśmy, że nie zdołamy doprowadzić działania rang pozycyjnych do stanu, na jaki zasługujecie, dostosowując przeskakiwanie PL lub wprowadzając zmiany w serii gier o awans. Wielu z was po prostu nie jest zadowolonych z kompromisów stanowiących podstawę tego systemu.

Od początku zapewnialiśmy, że będziemy rozwijać tę funkcję wraz z wami i obiecaliśmy, że ją wycofamy, jeśli wam się nie spodoba. Spełniamy tę obietnicę i dlatego 13 marca kończymy test rang pozycyjnych w Ameryce Północnej i Korei oraz przerywamy wprowadzanie rang pozycyjnych na świecie.

Oto, jak będzie wyglądało wycofanie tej funkcji:

  • Wasza najwyższa ranga pozycyjna stanie się waszą nową rangą. Zachowamy waszą rangę, PL i status oraz postęp z serii gier o awans. Jeśli wasza najwyższa ranga jest tymczasowa, przeniesiona zostanie ta sama liczba pozostałych gier.
  • Zatrzymacie swoje nagrody. Wasz pancerz rankingowy i wszelkie nagrody za split pozostaną z wami i nie utracicie żadnych postępów.
  • Wszelkie korzyści z pomocy w grach o awans zostaną przeniesione. Zapamiętamy najwyższą rangę, którą osiągnęliście na wszystkich pozycjach i na jej podstawie określimy, czy kwalifikujecie się do pomocy w grach o awans.

Chociaż kończymy testy rang pozycyjnych, w procesie tworzenia funkcji wprowadziliśmy wiele poprawek do dobierania przeciwników — takich jak krótsze czasy oczekiwania i wyższe szanse na otrzymanie podstawowej pozycji. Zachowamy te zmiany. Ponadto myślimy o zachowaniu pozycyjnego dobierania, które sprawiłoby, że gry na pozycjach drugorzędnych byłyby uczciwsze, nawet bez rang pozycyjnych. Napiszemy o tym więcej, gdy już opracujemy konkretny plan.

Wysokie MMR dobierania/rangi

Dostrzegliśmy ponadto liczne problemy z dobieraniem przeciwników, które dotykają graczy w kręgu Diamentu i wyższych. Niektóre były przewidziane, ponieważ zmienialiśmy wyważenie wyższych kręgów i powiększyliśmy rozmiary kręgu Mistrza, na co wskazałem w naszej poprzedniej aktualizacji. Jest jednak parę poważnych problemów, które także musimy naprawić. Chcemy się zająć szczególnie dwoma z nich.

Po pierwsze dodanie kręgów Żelaza i Arcymistrza wprowadziło błąd, który umożliwił nietrywialnej liczbie graczy — do 155 na jednym serwerze — osiągnięcie kręgu Arcymistrza pomimo posiadania współczynnika zwycięstw poniżej 40%. Kolejny powiązany z tym błąd pozwolił części graczy Diamentu na osiągnięcie wyższych rang, niż powinni być w stanie osiągnąć.

W obu przypadkach naprawiliśmy przyczyny problemów, które pozwalały graczom osiągać wyższe rangi, niż powinni. Jednak teraz gracze mają wrażenie, że stoją w miejscu, ponieważ tracą więcej PL, niż zdobywają, podczas gdy ich ranga się przestraja. Co więcej, stale dostawaliśmy opinie wskazujące na to, że szczyt drabinki wydaje się mniej wiarygodny ze względu na utrzymujące się efekty tych błędów.

Po upływie odpowiednio długiego czasu stopniowa utrata punktów i zwykła gra przywrócą graczy na właściwe miejsce zależne od ich umiejętności. Może to jednak potrwać kilka miesięcy lub dłużej. W tym czasie gracze o wysokich umiejętnościach nadal byliby niezadowoleni z jakości swoich gier.

Zamiast zostawiać drabinkę w jej obecnym stanie przez większą część sezonu, pod koniec marca zamierzamy przeprowadzić częściowy reset drabinki we wszystkich regionach dla graczy w kręgu Diamentu i wyższych. Chociaż obecnie celujemy w koniec marca, musimy dokładnie przetestować naszą procedurę, inaczej ryzykujemy wprowadzeniem nowych problemów. Gdy ustalimy konkretną datę albo jeśli będziemy musieli zmienić termin, przekażemy wam szczegółowe informacje.

Oto, jak będzie wyglądał reset:

  • Gracze kręgów Mistrza, Arcymistrza i Pretendenta staną się graczami kręgu Mistrza 0 PL. Zresetowanie szczytu drabinki przyśpieszy degradację graczy, którzy dostali się na krąg Mistrza przez wykorzystanie błędów z początku sezonu. Ponadto pozwoli to znormalizować tempo zdobywania PL.
  • Gracze Diamentu zostaną zdegradowani o jedną dywizję, z dolnym pułapem w kręgu Diamentu IV. Te degradacje poprawią — ale nie naprawią całkowicie — kwestię PL zdobytych przez graczy, którzy na początku sezonu dostali się na wyższe rangi, niż powinni.
  • Zatrzymacie swoje nagrody, ale zostaną one dopasowane do waszej nowej rangi. Nie stracicie żadnego postępu w zdobywaniu nagród, ale jeśli macie emotkę 1. splitu lub ulepszenie pancerza, te elementy zostaną dopasowane do waszej rangi po resecie.
  • Kręgi Arcymistrza i Pretendenta zostaną tymczasowo zablokowane. Arcymistrz odblokuje się w tydzień po resecie, a Pretendent po kolejnym tygodniu.

Częściowy reset w połowie sezonu jest bolesny, więc chcemy go ograniczyć do możliwie jak najmniejszej liczby graczy, aby zapewnić naprawienie problemów, które omówiliśmy wyżej. Nie dostrzegamy tych problemów na niższych rangach, więc resetowanie postępu wszystkich graczy byłoby niesprawiedliwe i niepotrzebne. Jest nam bardzo przykro z powodu frustracji, jaką niewątpliwie wywoła to u graczy, którzy osiągnęli swoją pozycję rzetelną grą. Wierzymy jednak, że ten częściowy reset jest niezbędny dla zachowania spójności szczytu drabinki.

Co dalej?

W imieniu zespołu dziękuję wam za współpracę przy rangach pozycyjnych i pozostałych zmianach w kolejce rankingowej. Zależy nam na współpracy z wami, bo dzięki temu możemy zapewniać w grze wrażenia, które wam się podobają. Czasami oznacza to popełnianie błędów i rozmijanie się z celami. Mamy nadzieję, że z czasem zobaczymy korzyści z tego wspólnego podejścia do rozwoju gry i liczymy na to, że zechcecie dołączyć do nas podczas naszej następnej podróży — dokądkolwiek nas zaprowadzi…

Do tego czasu, jeśli zauważacie jakieś inne problemy, które nie zostały tu ujęte lub chcecie podzielić się opinią na temat kolejki rankingowej, dajcie nam znać w komentarzach. Jeszcze raz dzięki za pomoc i cierpliwość. Do zobaczenia na Summoner’s Rift!

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.