Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

/dev: Przyszłość Clash

W skrócie: Clash zostaje opóźniony, ponieważ potrzebuje pewnych większych poprawek, nim będzie gotów, żeby was oczarować. Przed końcem roku zorganizujemy serię darmowych regionalnych testów.

Na początek przepraszamy wszystkich, którzy mieli negatywne doświadczenia ze startem Clash. Sami też jesteśmy graczami i byliśmy podjarani Clash. Jako deweloperzy ubolewamy niezwykle, że wasze pierwsze doświadczenie z Clash mogło być złe. Zespół bardzo ciężko pracował, żeby dojść do tego, co poszło nie tak i co będzie nam potrzebne do restartu Clash.

W tym poście omówimy, co stało się podczas premiery, w jakim momencie jesteśmy teraz i co szykuje się w przyszłości.

CO SIĘ STAŁO?

Zaraz po nieszczęsnym (nie)wypuszczeniu Clash, zarysowaliśmy nasz plan jednodniowych testów  w każdym regionie, żeby sprawdzić nasze szybkie poprawki. Choć testy przebiegły sprawnie w EUNE, Oceanii, Korei, Rosji, Tajlandii, Singapurze i na Filipinach, wciąż nie obyło się bez problemów w Wietnamie, Turcji i EUW.

Wiele problemów bierze się z tego, że platforma, która wspiera League of Legends, została stworzona na szybko, odpowiadając na rosnącą popularność na świecie. Z technicznego punktu widzenia platforma jest architekturą monolityczną, co oznacza, że kiedy coś idzie nie tak, ciężko jest naprawić błędy. Ta monolityczna platforma odpowiada za takie rzeczy jak: rozpoczynanie gier, informowanie klienta, jakie skórki i bohaterów posiadacie, który macie poziom itd. Gdy nadarzała się okazja, refaktoryzowaliśmy różne elementy platformy, lecz jest to długotrwały proces, który można porównać do przebudowy części samolotu będącego w locie.

Clash zachowuje się w sposób unikalny, gdyż jest jedyną funkcją w League, która nakazuje platformie utworzenie ogromnej liczby gier na raz. Po sukcesie wielu publicznych testów beta, które odbyły się przed wypuszczeniem, byliśmy przekonani, że wszystko się powiedzie. Koniec końców jednak unikalny aspekt Clash w połączeniu z typem naszej platformy doprowadziły do problemów, których wiele z was doświadczyło.

Obecnie szukamy rozwiązań — zarówno krótko- jak i długoterminowych. Możecie zastanawiać się, czemu nie pozwolimy na wypuszczenie Clash na serwerach, na których działał, jak np. nasz serwer. Przez te wszystkie wspomniane powyżej problemy, nie jesteśmy pewni, czy zadziała ponownie, więc w pełni skupiamy się na sprawieniu, żeby Clash działał niezawodnie dla wszystkich graczy na świecie. Jako krótkoterminowe rozwiązanie zróżnicujemy czas rozpoczęcia Clash. Dokonamy tego przez zmienny czas fazy sprawdzania (co oznacza, że niektórzy uczestnicy mogą mieć nieco dłuższą fazę sprawdzania). Usprawnimy też działanie pewnych elementów Clash, żeby nie obciążały tak platformy. Na dłuższą metę popracujemy nad tymi aspektami platformy, które są istotne do rozpoczynania gier, tak żeby łatwiej było je naprawiać, a kiedy wszystko zawiedzie, żeby psuły się z nieco większą gracją.

Podczas tych prac zatrzymamy wszystkie regionalne testy do czasu, aż będziemy pewni, że następnym razem zapewnimy wam doświadczenia, na jakie zasługujecie.

CO SIĘ WYDARZY?

Wciąż ustalamy dokładne daty, ale chcieliśmy przedstawić ogólne podejście do przebiegu restartu Clash:

Przejrzystość i testy na PBE

Przed restartem będziemy regularnie publikować aktualizacje, żebyście widzieli, jak nam idzie oraz pomogli nam zweryfikować poprawki i zmiany. Dlatego Clash dostępny będzie na PBE. Testy te mogą zawierać wiele błędów, nim wprowadzimy niezbędne poprawki.

Testy regionalne

Następnie zaglądniemy do każdego regionu, żeby upewnić się, że wszystkie nasze systemy mogą sobie poradzić ze stopniową globalną premierą i że wiemy, jak odpowiednio wesprzeć każdy region. Wzięcie udziału w każdym regionalnym teście jest darmowe. Będą to zarówno szybkie jednodniowe turnieje, jak i trzydniowe weekendy beta, które będą przypominały końcowe wrażenia, lecz najprawdopodobniej wciąż będziemy dokonywać ewaluacji pewnych problemów.

Start Clash

W końcu ruszymy ponownie z Clash, ale dopiero wtedy, gdy będziemy pewni, że jest on stabilny.

NA ZAKOŃCZENIE

Wciąż wierzymy, że gra w League z umówioną zorganizowaną drużyną otworzy przed wami coś, co pokochacie. Dostarczenie wam Clash pozostaje jednym z najważniejszych celów w League w roku 2018. Żeby nam się udało, wasze opinie są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego też przed końcem roku zorganizujemy serię darmowych regionalnych testów. W nadchodzących tygodniach będziemy informować was, gdzie dokładnie stoimy. Mamy nadzieję, że będziecie mogli dołączyć do nas w nadchodzących jednodniowych testach. Dziękujemy wszystkim za cierpliwość i nieustanne wsparcie!

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.