Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

/dev: Potyczki Taktyczne — podstawy projektu

Cześć! Jestem Volty i prowadzę zespół projektowania gry pracujący nad Potyczkami Taktycznymi. Witajcie w naszym pierwszym blogu deweloperów od projektanta!

Wielu z was zapewne zdążyło już zorientować się, że Potyczki Taktyczne to nasza wersja gatunku automatycznych gier bitewnych, a zainspirowała nas na początku tego roku gra Dota Auto Chess. Jesteśmy bardzo podekscytowani, mogąc wam go udostępnić. Gdy pojawił się ten gatunek, wielu z nas od razu się nim zachwyciło i, podobnie jak niektórzy z was, zaczęliśmy zastanawiać się, jak mogłaby wyglądać automatyczna gra bitewna osadzona w uniwersum League of Legends. Rezultatem tych przemyśleń są Potyczki Taktyczne! Dobieranie ulubionych bohaterów, optymalizowanie synergii ich cech, wyposażanie ich w przedmioty i wysyłanie do boju — w tej grze jest mnóstwo elementów, które uwielbiamy i nie możemy się doczekać, by zobaczyć, co o niej myślicie.

Potyczki Taktyczne (PT) to gra, której łatwo się nauczyć, ale która kryje w sobie wielką głębię. Dziś poświęcę trochę czasu, by pomówić o trzech filarach projektu PT: maestrii, zabawnej rywalizacji i odkryciach.

Maestria

Doświadczenie rozwoju umiejętności to jeden z najatrakcyjniejszych aspektów grania w PT, a opanować można tu wiele umiejętności. Obojętnie, czy gracie po raz setny, czy pierwszy, chcemy sprawić, żebyście mieli wrażenie doskonalenia się i rozwoju. Dlatego opracowując grę, chcieliśmy wspierać wiele obszarów maestrii, z których każdy obejmuje liczne „podumiejętności” i elementy do opanowania.

Wiedza: Możecie położyć nacisk na dobieranie najpotężniejszych bohaterów, układanie złożonych i zazębiających się synergii cech oraz używanie najlepszych przedmiotów. W takim przypadku trzeba poszerzać swoją wiedzę o tych elementach gry, poprzez ich studiowanie i analizę.

Elastyczność: Możecie grać bardziej improwizacyjnie, reagując bezpośrednio na to, których bohaterów widzicie w puli doboru, wykorzystując nadarzające się okazje i elastycznie konstruując kompozycje drużyny. W tym celu musicie rozumieć, jak działa gra i z otwartym umysłem rozważać najlepszy sposób działania w każdej sytuacji. Będzie to testem waszej elastyczności.

Szczęście: Możecie postawić na korzystanie z przycisku odświeżania, który zapewnia szansę na szybkie stworzenie potężnych kombinacji. Być może będziecie skłonni wiele zaryzykować dla zachowania serii zwycięstw lub znalezienia idealnego przedmiotu do swojego zestawu. Tego rodzaju sposób gry wiąże się ze szczęściem — a konkretnie umiejętnością zarządzania powodzeniem i nieprzewidywalnymi rezultatami, zarówno dobrymi, jak i złymi.

Percepcja: Być może będziecie analizować posunięcia swoich przeciwników. PT nagradzają dogłębną analizę każdego meczu. Zwracajcie uwagę na to, którzy bohaterowie i które strategie pozostają dostępne oraz jakie zestawy tworzą przeciwnicy. Dzięki uważnej percepcji możecie dobierać kopie dostępnych bohaterów i kompletować drużyny, które kontrują mocne strony waszych rywali.

Szybkość: Potyczki Taktyczne to złożona gra, która wymaga zastanowienia. Szybkość oceny sytuacji pozwoli wam uzyskać przewagę nad przeciwnikami, którzy wahają się i długo zastanawiają. Parcie naprzód z determinacją da wam czas potrzebny na przygotowanie planów i przewidywanie następnych kroków.

Zaprojektowaliśmy PT tak, aby umożliwiały rozwój maestrii we wspomnianych dziedzinach. To, w jaki sposób zdecydujecie się grać w PT, określi obszary maestrii, na których skupi się wasza uwaga. Tak stworzycie własny styl gry. Uznaliśmy także za ważne zmniejszenie nacisku na niektóre inne umiejętności, aby centralną pozycję mogły zająć te, które wymieniliśmy powyżej. Na przykład PT nie będą nagradzać was za dokładność klikania umożliwiającą osiągnięcie 300 szt. złota za farmę, za szybkość reakcji pozwalającą unikać umiejętności mierzonych, ani za zdolność koordynacji ze współgraczami. W gatunku automatycznych gier bitewnych maestria ma znaczenie fundamentalne i jesteśmy bardzo zadowoleni z podejścia, które przyjęliśmy.

Zabawna rywalizacja

Co unikalnego wnoszą Potyczki Taktyczne? Poza zapewnieniem wciągającej i satysfakcjonującej rozgrywki PT są także wspólnym doświadczeniem — konkurencyjnym i wymagającym, ale także interaktywnym, społecznym i, cóż, zabawnym! Zabawna rywalizacja polega na utrzymywaniu radosnego stosunku do rywali i rozgrywki, traktowaniu gry poważnie, ale także czerpaniu przyjemności ze wspólnego widowiska, jakim jest automatyczna gra bitewna.

Zabawna rywalizacja zmotywowała nas do umieszczenia kilku funkcji w PT. Pierwszą z nich jest dobieranie w pary. W każdej rundzie PT zostaniecie sparowani z jednym z przeciwników. Jeden z graczy razem ze swoją drużyną przejdzie przez wirujący portal i odwiedzi arenę drugiego gracza. Tam stoczą jedyną bitwę tej rundy, wyłaniając jednego zwycięzcę i jednego przegranego.

Dobieranie w pary oznacza, że każdą rundę walki współdzielicie z innym graczem. Patrząc, jak Gnar spycha kilku bohaterów na superumiejętność Kennena, będziecie świadomi, że ktoś inny także to ogląda. Zmiatając przeciwnika, będziecie wiedzieć, że obrażenia, o które zmniejszyliście jego całkowite zdrowie, mają faktyczne znaczenie.

Jesteśmy podekscytowani tym, że gracze używają Małych Legend jako swoich awatarów w PT. Małe Legendy mają wielkie osobowości i niesamowicie jest oglądać różnorodność, którą inni gracze wnoszą do gry, gdy wchodzą na waszą arenę albo gdy wy odwiedzacie ich. Gracze mogą aktywować animacje takie jak powitanie i taniec, a także używać emotek z League of Legends.

Kolejną funkcją, która naprawdę podsyca zabawną rywalizację, jest wspólne dobieranie, nazywane też przez graczy „karuzelą”. Działa to w taki sposób, że co pewien czas Małe Legendy wszystkich graczy sprowadzane są na centralną wyspę. Tam dziesięciu bohaterów zostaje ustawionych w obracające się koło — następnie gracze są zwalniani, by mogli rzucić się w pogoń i złapać najlepszego bohatera, zanim inni ich ubiegną. Jeśli brzmi to wariacko… to właśnie takie jest! Co więcej, daliśmy każdemu bohaterowi przedmiot, aby podjęcie decyzji było jeszcze bardziej interesujące.

Wspólne dobieranie inicjuje łańcuch trudnych wyborów, interakcji między graczami, rywalizacji i strategii. Jest trochę śmieszne, a jednocześnie ma wiele niuansów — w bardzo zaciętych grach okazało się, że czynniki brane pod uwagę podczas wspólnego dobierania są zaskakująco złożone. Wolicie tego bohatera czy tamten przedmiot? Czy zdołacie przewidzieć, co zrobią inni gracze? Na decyzję macie tylko kilka sekund!

Mam nadzieję, że to daje wam pojęcie, czym jest dla nas zabawna rywalizacja i jak ją realizujemy w ramach Potyczek Taktycznych.

Odkrycia i przyszłość Potyczek Taktycznych

Ostatni temat na dziś związany jest z naszym podejściem do PT i przyszłości.

Na początek w Potyczkach Taktycznych będzie 50 bohaterów. To dobra liczba, która pozwoli nam wykorzystać kilka znanych motywów i zapewni świetną rozgrywkę w stylu automatycznej gry bitewnej. Ponieważ w League jest 144 bohaterów (i ta liczba rośnie!), możecie się zastanawiać, czy zobaczycie w PT swojego ulubionego bohatera. W skrócie — chcemy w przyszłości wprowadzić do PT więcej bohaterów.

Planujemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym jest dodawanie do gry jednego lub dwóch bohaterów co patch lub dwa patche. Będziemy w ten sposób zwiększać liczbę bohaterów w grze, aż dojdziemy do mniej więcej 60. Stopniowe dodawanie bohaterów jest korzystne, ponieważ pozwala nam regularnie rozwijać znaną grę, wprowadzając nowe opcje i strategie, co przedłuża etap poszukiwań i odkryć. Możecie nawet przewidywać — na podstawie już istniejących bohaterów i cech — których bohaterów dodamy.

Drugi sposób, w jaki będziemy dodawać bohaterów do PT, jest bardziej żywiołowy. Uważamy, że PT to doświadczenie, które nie tylko obejmuje odkrycia — ono się dzięki nim rozwija. Gdy rozmawiacie o grze, oglądacie streamerów i czytacie poradniki, doskonalicie swoją maestrię gry i często dzieje się to szybko. Ten okres gwałtownego rozwoju jest naprawdę przyjemny. Tajemnica nieświadomości, czego się spodziewać, a nawet tego, co jest możliwe, jest bardzo pociągająca.

Będziemy wykorzystywać powolne dodawanie bohaterów, by trochę rozruszać całość, ale myślimy, że w końcu znudzicie się wykorzystywaniem tych samych (albo bardzo podobnych) strategii. Zaczniecie czuć się komfortowo, grając zestawami, którymi grę dobrze opanowaliście. Stan gry będzie stawał się coraz bardziej ustalony, a mecze zaczną sprawiać wrażenie powtarzających się.

Wierzymy, że odpowiedzią na to jest okresowe wypuszczanie nowych zestawów bohaterów. Nowy zestaw obejmuje nowych bohaterów i cechy oraz odświeża potencjał poszukiwań i odkryć. Naszym celem jest zapewnienie wam świeżych wrażeń w Potyczkach Taktycznych przez znacząco zróżnicowane zbiory mechaniki i motywów. Zapewnimy wam te wrażenia, zachowując to, czego nauczyliście się w poprzednich zestawach — zasady PT i część ich zawartości, taka jak przedmioty, zostaną zachowane.

Jako projektanci cenimy sobie nowe okazje do ulepszania naszej pracy poprzez wykorzystywanie zdobytej wiedzy na temat tego, co lubicie, a czego nie. Projektujemy dalej, opierając się na tych informacjach. Cieszymy się, że osiągniemy ten cel dzięki zestawom!

W ten sposób dochodzę do ostatniego punktu. Wcześniej wspomniałem o uniwersum League of Legends. W League jest prawie 1000 skórek. Wykorzystując tę niewiarygodnie kreatywną i zróżnicowaną kolekcję, możemy odkrywać ogromną różnorodność motywów, przechodząc od jednego zestawu do następnego. Na przykład Yasuo pojawia się w pierwszym zestawie jako Wygnaniec i Mistrz miecza, rzucający Nawałnicą Stali w swojej skórce podstawowej. W kolejnym zestawie może wrócić jako Złodziej z Odysei, rzucający Ścianą Wichru w pasującej skórce.

Nasz zestaw startowy to dopiero początek, dlatego utrzymaliśmy motyw dość podobny do Summoner’s Rift i kanonicznego League of Legends. W przyszłych zestawach zamierzamy badać części uniwersum League, wykorzystując niesamowite skórki i serie skórek, a także świeże cechy zaczerpnięte z tych motywów. Mam nadzieję, że jesteście tak samo podekscytowani jak ja!

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.