Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Czym grają Koreańczycy?

Nasze europejskie czy amerykańskie LCSy są niczym w porównaniu z OGN, czyli ligą uznawaną za najbardziej prestiżową na świecie. Niedawno ukończyli oni fazę grupową, więc na placu boju zostali tylko najlepsi z najlepszych.
Jeśli jeszcze nie mieliście okazji, to zapoznajcie się ze statystykami z LCSów, zaś do rozszerzenia wpisu zapraszamy Was po informacje o ulubionych pickach Koreańczyków.

  • W 48 grach wystąpiło zaledwie 46 postaci (40,3% z 114). 17 z nich zostało użytych tylko raz, co pokazuje, jak ograniczona jest pula postaci na OGNie.
  • Gry skupiają się wokół konkretnych championów. Ponad 60% pick/ban ratio osiągnęli: eliseElise, threshThresh, leesinLee Sin, twistedfateTwisted Fate, jayceJayce, namiNami, kennenKennen, shenShen i ryzeRyze
  • Zadziwiające jest, że najbardziej rozchwytywaną postacią wcale nie jest twistedfateTwisted Fate, który ma wskaźnik 89,6% (został zbanowany w 39 na 48 gier)
  • Najczęściej wybieranymi/banowanymi championami są eliseElise (95,8%), threshThresh (93,8%), twistedfateTF, leesinLee Sin (89,6%) i jayceJayce (81,3%). Z tej piątki jedynie eliseElise oraz leesinLee Sin mogą pochwalić się pozytywnym win ratio
  • Najłatwiej zwycięstwo było sobie zapewnić grając vayneVayne (17-5; 77,3%), yorickYorickiem (5-2; 71,4%), namiNami (19-8; 70,4%), eliseElise (15-7; 68,2%) i nunuNunu (12-6; 66,7%)
  • Najmniejszą skuteczność mieli: jayceJayce (1-5; 16,7%), fiddlesticksFiddlesticks (1-4; 20%), vladimirVladimir (2-6; 25%), sonaSona (4-9; 30,8%), renektonRenekton i evelynnEvelynn (2-4) oraz ezrealEzreal (8-16)


https://www.youtube.com/watch?v=duRM609pnWw
Chociaż liczby tego nie pokazują, to Koreańczycy potrafią grać naprawdę ogromną liczbą postaci, ale zwyczajnie skupiają się na tych najlepszych. yorickYorick znacznie zyskał na popularności, co zawdzięcza świetnej synergii z late game hyper carry tj. ryzeRyze czy vayneVayne. Równie popularna jest namiNami, którą inne regiony dopiero zaczynają zauważać i uczą się wykorzystać jej pełny potencjał. Najpopularniejszym junglerem jest oczywiście leesinLee Sin, którym można wyczyniać nieprawdopodobne rzeczy.
Kogo jeszcze widzimy w Top 5? Pozycja twistedfateTFa, threshThresha i jayceJayce’a jest podobna jak w Europie i Ameryce. Warto wspomnieć o Elise, która została lekko zapomniana przez naszych graczy. Koreańczycy preferują na midzie postacie, które są w stanie prowadzić grę – ahriAhri, zedZed czy twistedfateTwisted, zaś championem do wspierania drużyny jest oriannaOrianna. ryzeRyze jest grywany raczej na topie i to właśnie tam umieszczane są picki wnoszące do drużyny głównie utility – kennenKennen, yorickYorick, zacZac.
Na pozycji ADC niepodzielnie króluje vayneVayne, chociaż czasem zamiast niej widzimy ezrealEzreala i caitlynCaitlyn. Za to dosyć popularny na naszej scenie dravenDraven, w Azji nie jest nawet brany pod uwagę przy rozważaniu kompozycji na bot lane.
Nie tylko dravenDraven jest nieużywany w Korei. Podobnie sytuacja ma się z rivenRiven czy lissandraLissandrą, które są wykorzystywane z powodzeniem w innych regionach. Nie można jednak powiedzieć, że w Korei brakuje niekonwencjonalnych picków – czasami występowały tam postacie tj. malzaharMalzahar, leblancLeBlanc lub syndraSyndra. O tym, kto ma słuszność, przekonamy się na finałach sezonu 3, gdzie spotkają się różne style gry oraz odmienne mety.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.