Czy gry planszówe (planszówki) mogą być ciekawsze od gier komputerowych? Brzmi to absolutnie absurdalnie, szczególnie na stronie poświęconej właśnie tym drugim. W końcu, jakiej rozrywki może dostarczyć nam chińczyk? Otóż planszówki w ciągu kilku/kilkunastu ostatnich lat diametralnie zmieniły swoje oblicze i obecnie mogą dostarczyć wielu emocji, wyzwań i walki z przeciwnikami oraz innymi graczami!
Nowoczesne gry planszowe
Obecne gry planszowe nie mają zupełnie nic wspólnego ze starymi planszówkami (typu wspomnianego już chińczyka), gdzie tylko rzucasz kostką i chodzisz w kółko bez żadnego celu, planu, czy… właściwie czegokolwiek.
Współczesne gry planszowe zdecydowanie bardziej przypominają chociażby niektóre gry komputerowe. Zależnie od naszych preferencji możemy znaleźć grę, która odpowiada nam klimatem, tematyką, złożonością… generalnie coś, co złapie nas za serce i przetrwa wiele lat dobrej zabawy i integrowania się ze znajomymi oraz rodziną.
Jak dzielimy gry planszowe?
Szukając gry planszowej dla siebie, czy kogoś innego należy przede wszystkim wiedzieć, czym się one charakteryzują. Dobrze jest też wiedzieć, czego tak właściwie szukamy. Przede wszystkim gry planszowe można podzielić według kilku kategorii.
- Ilość graczy – gry planszowe możemy podzielić przede wszystkim ze względu na ilość graczy, która może wziąć udział w rozgrywce. Rozpiętość jest bardzo duża – od gier 2-osobowych (np. Gejsze, 7 Cudów Świata: Pojedynek), przez popularne 2-4/5 (np. Talisman, Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie), po gry imprezowe przewidujące ilość graczy 5+ (np. Jungle Speed, Cytadela). Istnieje również kilka gier z wariantem 1-osobowym. Szukając gry dla siebie należy się zastanowić w ile osób planujesz grać.
- Styl gry – gry można również podzielić według stylu gry, według którego dana planszówka została zaprojektowana. Style możemy podzielić na – popularnie nazywane – euro i ameri (zdarza się, że tytuły łączą w sobie oba te style).
- Euro – gry w stylu euro (czyli europejskim) nastawione są przede wszystkim na myślenie, strategię i liczenie. Trzeba zarządzać zasobami, zdobywać surowce, przeliczać dostępną walutę i szansę na swoją wygraną. Są to gry dla osób, które lubią myśleć i umysłowo “pojedynkować się” z innymi graczami.
- Ameri – gry w stylu ameri (czyli amerykańskim) skupiają się przede wszystkim na przeżywaniu przygód, walce z potworami, czy levelowaniu swojej postaci (oczywiście w grach euro też można przeżywać przygody, jednakże w grach ameri jest to zazwyczaj bardziej wyczuwalne). Są to gry zdecydowanie bardziej losowe. Czasem twój miecz trafi smoka, a czasem po prostu ci się nie uda. W przeciwieństwie do euro, gdzie możesz praktycznie wszystko sobie wyliczyć.
- Kategoria – istnieje wiele gatunków, czy też kategorii, według których klasyfikuje się gry planszowe. Nie odbiegają one za bardzo od gatunków gier komputerowych. Są to: przygodowe, ekonomiczne, strategiczne, rodzinne, imprezowe, karciane, kooperacyjne, słowne i liczbowe, edukacyjne, zręcznościowe i logiczne. Oczywiście do jednej gry często można przypasować kilka różnych kategorii, np. Jungle Speed można przypisać do: imprezowa, karciana i zręcznościowa.
- Poziom trudności – poziom trudności w grach istnieje i niestety nie można go sobie ustawić tak, jak robimy to w grze komputerowej. W tym wypadku chodzi o skomplikowanie zasad. Tutaj skala może się ciągnąć i ciągnąć. Istnieją gry takie jak Dixit, których wytłumaczenie można zamknąć w dwóch zdaniach. Jednakże są też takie, których tłumaczenie może zająć jakieś pół godziny (np. Scythe, Cywilizacja: Poprzez Wieki). Osoby, które są początkujące w grach planszowych powinny zacząć od tytułów mniej wymagających, żeby się nie zniechęcić 🙂
Czy istnieją planszówki na podstawie gier komputerowych?
Oczywiście, że istnieją 🙂 Adaptacje są lepsze lub gorsze, ale większość z was kojarzy przede wszystkim pewnie Mechs vs. Minions stworzone przez Riot Games.
Jednakże nie tylko League of Legends doczekało się swojej planszowej wersji. Innym, dobrze znanym wszystkim przykładem jest chociażby Gwint.
Są to chyba najpopularniejsze ostatnio gry w wersjach real life. Jednakże nie tylko te tytuły znajdziecie na sklepowych półkach. Co powiecie na przykład na Dark Souls, Cywilizacje, czy This War of Mine? Oczywiście takich gier jest o wiele więcej, ale zachęcam was do własnego researchu 😉
Jakie planszówki polecamy?
Powinniście się przede wszystkim zastanowić, co sami lubicie. Na sam początek proponujemy jednak gry, które mają proste zasady, ale potrafią jednak wciągnąć swoim klimatem. Poniżej znajduje się lista kilku gier, które osobiście polecamy i nie są zbyt trudne dla osób początkujących 🙂
- Talisman: Magia i Miecz
Poziom trudności: Łatwy
Styl: Ameri
Kategoria: Przygodowe
Ilość graczy: 2-6
Czas gry: 2-5h
Talisman jest grą wbrew pozorom bardzo starą, gdyż istnieje na rynku już ponad 20 lat. Nie każdy jednak o niej słyszał. Jest to gra typowo przygodowa, gdzie gracz wciela się w jednego z bohaterów i wyrusza w podróż po świecie w poszukiwaniu tytułowego talizmanu, dzięki któremu będzie mógł dostać się do wnętrza świata i zdobyć Koronę Władzy. Po drodze gracz rozwija swoją postać pokonując napotykane zwierzęta, demony, czy smoki oraz zdobywając wspaniały ekwipunek.
- Wojownicy Midgardu
Poziom trudności: Łatwy
Styl: Euro-Ameri
Kategoria: Przygodowe
Ilość graczy: 2-4
Czas gry: 1h
Wojownicy Midgardu to gra osadzona w klimacie świata wikingów, gdzie chwałę zdobywano walcząc mieczem i toporem. Tak oto przenosimy się do wioski wikingów, gdzie niedawno zmarł Jarl. Ogłoszono zatem, że następny władca zostanie wybrany z plemienia, które w najbliższym czasie najbardziej przysłuży się wiosce. Jak? Walcząc z trollami, potworami i wyruszając na zamorskie wyprawy. Gra jest o tyle ciekawa, że nie jest to typowe euro, czy też ameri. Wojownicy Midgardu posiadają elementy obu tych stylów. Sami bowiem decydujemy jakie działania podejmiemy w danej rundzie, jakiego typu wojowników wyślemy do walki oraz ile zapewnimy im zaopatrzenia. Jednakże to co nas spotka na morzu oraz czy nasz miecznik trafi, czy też chybi… tego już nie wiemy 😉
- Catan
Poziom trudności: Łatwy
Styl: Euro-Ameri
Kategoria: Ekonomiczne
Ilość graczy: 3-4
Czas gry: 30 min. – 1h
Catan, czy też przez większość znane jako Osadnicy z Catanu to gra planszowa, która spodoba się wszystkim tym, którzy lubią budować i rozwijać swoje cywilizacje, konkurując przy tym z innymi. Gra jest bardzo prosta i polega na budowaniu wiosek, zbieraniu plonów, handlu, rozwoju oraz… okradaniu współgraczy 😉 Przyjemna oraz niedługa rozgrywka, którą wygrywa ten gracz, który jako pierwszy rozwinie swoją cywilizację.
- Wilkołaki ze Srebrnej Góry/Mafia
Poziom trudności: Łatwy
Styl: ciężko określić
Kategoria: Imprezowe
Ilość graczy: 8-18
Czas gry: 30 min.
Jest to gra dla osób, które lubią odgrywać role, knuć i kłamać. Jeśli kojarzycie grę przeglądarkową Town of Salem to pewnie wiecie już, na czym Wilkołaki polegają. Mistrz gry, który zarządza rozgrywką losuje pomiędzy graczami role, które mają odgrywać (są one tajne). Wilkołaki chcą zabić wszystkich mieszkańców, a mieszkańcy chcą wybić wszystkie wilkołaki. Rozgrywka jest turowa i dzieli się na noc i dzień. Jeśli twoja ekipa lubi odgrywać role, okłamywać swoich znajomych i szukać wskazówek w celu odnalezienia wilkołaków to serdecznie polecamy ten tytuł.
- Dixit
Poziom trudności: Łatwy
Styl: ciężko określić
Kategoria: Rodzinne
Ilość graczy: 3-6
Czas gry: 30 min.
Dixit jest grą rodzinną, w którą może grać każdy – od dziecka po starszą babcię. Zabawa polega na tym, że w każdej rundzie jeden z graczy jest narratorem. Narrator z pośród dostępnych w jego ręce 6-ciu kart z rysunkami, wybiera jeden i wymyśla opisujące go zdanie, bądź słowo i odkłada swój rysunek zakryty. Pozostali gracze wśród swoich kart szukają takiego, który najbardziej odpowiada podanemu przez narratora opisowi. Karty są następnie tasowane i wystawiane na środku stołu. Wszyscy gracze oprócz narratora głosują, która karta do niego należy. Następnie zliczane są punkty i kolejna osoba zostaje narratorem. Pierwsza osoba, która zdobędzie 30 punktów, wygrywa.
Czy planszówki są lepsze od gier komputerowych?
Ze względu na drastyczną zmianę, która nastąpiła wśród planszówek, zdecydowanie polecamy wszystkim spróbować tego typu rozgrywki. Jeśli nikt z waszych znajomych nie gra to w waszych miastach lub tych pobliskich, na pewno znajdują się jakieś bary, czy gralnie, które oferują dostęp do gier planszowych. Czy planszówki są lepsze od gier komputerowych? Moim zdaniem mogą zapewnić tyle samo dobrej zabawy. Jeśli lubicie interakcje i spotkania ze znajomymi, a nie chcecie po raz kolejny oglądać jakiegoś filmu to gry planszowe mogą okazać się dobrym rozwiązaniem. Dodatkowo nie musicie posiadać osobnego egzemplarza dla każdego z graczy 😛 Jeśli jeszcze nie próbowaliście zagrać, a czujecie się zainteresowani to serdecznie zachęcamy! Być może odkryjecie w sobie nową pasję? 😀
Gdzie można dowiedzieć się czegoś więcej?
Mam nadzieję, że ten artykuł trochę rozświetlił wam tematykę współczesnych gier planszowych i nie widzicie w nich tylko Chińczyka, czy Monopoly. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat gier planszowych, odsyłamy was do grup na Facebooku oraz kanałów na Youtube, traktujących na ten temat.
Gry planszowe (grupa na FB)
Gry planszowe u Wookiego (kanał na YT)
GameTrollTV (kanał na YT)
Granie W Chmurach (kanał na YT)
Czy wiedzieliście jak obecnie wyglądają gry planszowe? Może gracie w jakieś interesujące tytuły? Jeśli chcecie więcej artykułów dotyczących planszówek, dajcie nam znać w komentarzach 😀