Właśnie zakończyła się część zasadnicza amerykańskich LCS-ów, a występującemu w tych rozgrywkach Cloud9 nie udało się zakwalifikować do fazy play-off. Dotychczasowy jungler drużyny, Hai “Hai” Du Lam, oficjalnie ogłosił swój powrót na e-sportową emeryturę.
My job is done… Time to go back to the retirement home
— Hai Lam (@Hai_L9) July 27, 2015
Nie byłoby w tym nic dziwnego (zwłaszcza, że zawodnik ten zdecydowany był udać się na e-sportową emeryturę już przed rozpoczęciem obecnego splitu LCS-ów), gdyby nie fakt, że dla zespołu Haia sezon wcale się jeszcze nie zakończył. Mimo że C9 póki co nie zakwalifikowało się do fazy play-off NA LCS, to team ten nadal ma szansę na dostanie się na tegoroczne Mistrzostwa Świata. Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi od tego sezonu zasadami miejsca w tym turnieju, zarówno w Europie, jak i właśnie w Ameryce, będą rozdawane według następujących reguł:
- 1 miejsce przyznawane jest zwycięzcy letniego splitu LCS
- 2 miejsce przyznawane jest drużynie, która zbierze największą ilość punktów podczas obu splitów
- 3 miejsce przyznawane jest zespołowi, który zwycięży w turnieju, w którym zmierzą 4 drużyny z największą ilością zdobytych punktów, za wyjątkiem dwóch teamów, które mają już zagwarantowane miejsce na Mistrzostwach Świata
Wprawdzie Cloud9 za letni split nie otrzyma punktów w ogóle, jednak za zajęcie drugiego miejsca w wiosennym splicie team ten posiada ich obecnie aż 70, podczas gdy drużyny, które mają zagwarantowane miejsce w play-offach zgromadziły ich następującą ilość:
- Team SoloMid – 90 pkt
- Team Liquid – 50 pkt
- Team Impulse – 30 pkt
- Counter Logic Gaming – 10 pkt
- Gravity – 10 pkt
- Team Dignitas – 0 pkt
Biorąc więc pod uwagę ile punktów można było zdobyć w obecnym splicie (90 pkt za 2 miejsce, 70 za 3 , 40 za 4 i 20 za 5-6), wydaje się bardzo prawdopodobne, że C9 będzie miało zapewnione miejsce na wspomnianym już turnieju, w którym wyłoniona zostanie trzecia drużyna mająca reprezentować Amerykę podczas Mistrzostw Świata. Najprawdopodobniej powrót Haia na emeryturę oznacza, że jeszcze przed rozpoczynającym się 29 sierpnia turniejem zespół ten pozyska nowego junglera, który będzie występował w jego barwach również w trakcie następnego splitu.