Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Bugi w League of Legends – wywiad z Rioterem

Podobnie jak i w każdej innej grze – błędy w League of Legends występowały, występują i będą występować. W związku z nieustannym rozwojem gry stare bugi znikaja, a ich miejsce zastępują nowe. Sprawdźcie co do powiedzenia na ten temat ma jeden z pracowników Riotu.

1. Co myślisz o wysypie znacznych bugów po każdym patchu?

Częścią mojej pracy jest udoskonalanie tego (wykrywanie bugów – przypis Alarta). Moim konikiem jest automatyzacja i testowanie, jak rozwiązywać problemy w testowaniu gier. Im więcej dzieje sie automatycznie, tym mniejsza szansa na przeoczenie ze strony człowieka podczas tworzenia nowych rzeczy. Im więcej testów jest automatycznych, tym bardziej jesteśmy pewni, że stare funkcje nie będą sprawiać problemów z nowymi, gdyż testy same znajdą problemy w trakcie uruchamiania. Problematyczne jest, że mamy duży “dług” rzeczy robionych w pośpiechu, spłacamy to stopniowo. Riot poświęca na to duże środki, ale jeszcze wiele zostało do zrobienia.

2. Dlaczego niektóre championy są mocno zbugowane jak Azir i Quinn? Czy ich umiejętności nie są dostosowane do technologii? Czy wiesz o problemach z wizją na Nidalee gdy jest ona w krzakach?

azir+quinn

Ogólnie wszystko co nowe będzie miało bugi, ale zdajemy sobie sprawę, że Azira wydaliśmy za szybko. Azir to nowy typ championa i potrzebował więcej testów żeby odkryć wszystkie problemy. Powinniśmy trzymać go dłużej na PBE.
Krótko: tę sprawę omawialiśmy wcześniej (wewnątrz Riotu – przypis Alarta) i doprowadziło to do poprawek, które pomogą nam lepiej podejmować decyzje w takich sytuacjach.
Co do Quinn, uważasz że po zmianach jest jeszcze zbugowana? Ciekawym jakie masz z nią problemy.
O Nidalee nie mam żadnych informacji.

3. Nie byłoby lepiej, gdyby patche były wydawane rzadziej, ale bardziej dopracowane?

Rzadsze patche i większa ilość testów mogą doprowadzić do lepszego dopracowania gry, ale także mniejszej liczby wprowadzanych zmian oraz zmarnowanego czasu i wysiłku. Niektóre rzeczy muszą działać na 100%, np. zepsuty system logowania uniemożliwia grę. Inne zaś rzeczy wolimy wydawać wcześniej żeby dowiedzieć się jaki mają wpływ na grę. Zawsze dokładamy starań żeby nasze działania były dobrze przemyślane, ale, w zasadzie, im dłużej czekamy z wydaniem czegoś tym trudniej jest nam wprowadzać potem zmiany, oczywiście zmiany które powodują bugi muszą być naprawiane. Jedyną różnicą byłoby to, że dopracowywalibyśmy nietrafione pomysły.

TL;DR: Staramy się unikać bugów, ale bardzo ważna jest reakcja graczy. Konieczne jest balansowanie między tymi potrzebami, ale uważamy że wybrana przez nas strategia jest optymalna do tworzenia najlepszej możliwej gry. (PBE jest nieocenione jako środek do zbierania informacji i naprawy bugów jednocześnie, ale o tym więcej później.)

4. Czy Riot nie powinien rozważyć zmiany silnika gry: stworzenia własnego lub kupienia nowego?

W tworzeniu programów przepisywanie kodu żeby coś poprawić z reguły jest błędem. Jako Riot myśleliśmy o tym wielokrotnie, ale nie zdecydowaliśmy się. Olbrzymia większość takich projektów “hurtowego przepisywania” kończy się niepowodzeniem. Powodem jest przede wszystkim to, że nie możemy przestać rozwijać gry w jaką teraz grają miliony graczy. Nowi programiści pracujący na nowym silniku musieliby nie tylko napisać grę taką jaka teraz jest, ale także zawrzeć wszystkie nadchodzące w tym czasie aktualizacje. Szanse na to są minimalne.
Zamiast tego lepszą strategią jest spłacanie “technologicznego długu” (odniesienie do pyt. 1. – komentarz Alarta) – tak robi Riot teraz – rozkładamy starożytny monolityczny silnik na moduły, którą mogą być stopniowo testowane i przepisywane niezależnie od siebie. Dużo bardziej prawdopodobne jest, że możemy przepisać, powiedzmy, sklep w grze jako niezależny element, bez problemów opisanych powyżej, gdyż ten problem jest stosunkowo niewielki.
TL;DR Wiele części gry przepisaliśmy, ale raczej nigdy nie będziemy przepisywać League of Legends jako całości.

5. Co myślisz o PBE i informacjach stamtąd?

To jest bardzo ważne dla nas. Prawdziwi gracze testujący grę zanim zostanie ona zaktualizowana pomagają nam w wychwytywaniu błędów, a także wprowadzają subiektywne opinie jak np. lepsze dostosowanie skina Jinx do jej postaci. Z naszej strony moglibyśmy wprowadzić ogłaszanie kiedy i jak konkretne informacje z PBE wykorzystujemy.6. Coś o cheaterach? Zwiększa sie ich aktywność, zmniejsza? Czy występują kradzieże kont?

Nie możemy wypowiadać się na temat naszych działań, gdyż dałoby to tylko wskazówki oszustom, ale rozmawiałem na ten temat i prowadzimy wiele różnych działań przeciwko cheaterom. Wprowadziliśmy także ulepszenia w odzyskiwaniu kont, tak by zmniejszyć skutki kradzieży.

7. Czy wszyscy programiści są z krajów anglojęzycznych czy też macie filie np. hinduskie lub chińskie?

Chinese_Karthus_Splash_0 Riot posiada programistów na całym świecie w wielu regionach gdzie gra jest dostępna. Np. mamy dużo programistów w Korei i w Chinach. Oczywiście dla większość z nich językiem ojczystym jest koreański lub chiński. Pracują oni w filiach w Korei i Chinach i są Rioterami jak ja.

8. Jak Garena wpływa na twoją pracę? Opuść to pytanie jeśli jest głupie.

Pracowałem z inżynierami z Gareny pomagając im w wydaniu gry, ale są w zasadzie niezależni.
(Dla niezorientowanych: pakiet kontrolny Riotu należy do chińskiej firmy Tencent Holdings Limited, która bezpośrednio posiada Garenę. Ciekaw byłem czy Garena ma jakąś kontrolę nad polityką Riotu, ale z tej wypowiedzi wnioskuję, że nie. – przypis Alarta)

9. Co myślisz o cenach IP (gracz potrzebuje 700 000 IP na championy i runy, to jest 5 lat grania, więcej niż LoL sam ma)? Będzie więcej wydarzeń jak 300%IP za pięcioosobowe premade?

Niestety nie mam w to wglądu, ale wiem że coś nad tym myślimy.

vayne_kassadin 10. Jakie jest twoje zdanie o systemie banów w lobby (np. zwiększyć liczbę banów, mam na myśli championów, a nie nieuprzejmych graczy)?

Osobiście uważam, że aktualnie bany są w porządku, ale to jest sprawa którą lepiej dyskutować z zespołem zajmującego się rozgrywką. Wiem, że przyglądają się co jakiś czas temu systemowi, szczególnie na początku sezonów.

11. Co sądzisz o Wiedźminie 3?

Nie grałem jeszcze, ale wygląda ładnie.

Autorem wywiadu jest Alart

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.