Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Blog jasnowidzenia: nagrody za duety bohaterów

Siema! Witajcie w nagrodach za duety! Spojrzeliśmy na dane dot. każdej możliwej kombinacji bohaterów, żeby przekonać się, którzy z nich mają najlepsze (i najgorsze) synergie w League of Legends.

Zanim jednak przejdziemy do nominacji, pomówmy trochę o naszych źródłach. Kiedy postanowiliśmy znaleźć najlepsze duety bohaterów, zaczęliśmy od przyjrzenia się współczynnikowi wygranych dla każdej pary bohaterów po rozegraniu wspólnej gry. Ustaliliśmy, że każdy bohater, który był szczególnie mocny w tym czasie, był generalnie „najlepszym” partnerem dla wszystkich (w tym wypadku wszystkich na głowę bił Volibear). Choć rzeczywiście jest to trafne spostrzeżenie — bohaterowie, którzy ogólnie są mocni, będą też mocnymi partnerami w duetach — nie to chcieliśmy zbadać.

Chcieliśmy wiedzieć, którzy bohaterowie ogólnie są dobrym połączeniem, a nie którzy z nich byli śmietanką towarzyską tego miesiąca. Stworzyliśmy więc nowy wzór, który brał pod uwagę współczynniki zwycięstw poszczególnych bohaterów i dawał większy wgląd w to, jak obecność danego bohatera w grze wpływała na szansę na zwycięstwo każdego innego członka drużyny. Dzięki temu wzorowi obliczyliśmy współczynnik synergii dla każdej pary bohaterów. Umieściliśmy ten współczynnik na skali od 0 do 10, gdzie 10 to „Obłędne Wombo Combo”, a 0 to „Wybacz ten mój ult Barda rzucony na twojego ulta MF”.

Poza prestiżowymi nagrodami dla duetów możemy użyć tego współczynnika synergii, żeby lepiej zmierzyć wpływ na kompozycję drużyny. Ciężko może być znaleźć złoty środek: kompozycje drużyn i synergie między bohaterami powinny mieć znaczenie i być interesujące, ale nie powinny być aż tak istotne, że gry wydają się nie do wygrania już na koniec wyboru bohaterów. Liczby te mogą nam pomóc w znalezieniu odpowiedniego wyważenia.

Oto pewne restrykcje dot. użytych przez nas danych, żebyście nie winili nas potem, jeśli przegracie parę gier ze swoim nowym partnerem:

  • Patrzymy na dane ze wszystkich regionów i wszystkich zakresów MMR w kolejkach rankingowych solo tylko w patchu 8.5. Może się wydawać, że opieramy wynik na niezliczonych grach, ale liczby mogą nie być zbyt dokładne dla mniej popularnych bohaterów. Żeby kwalifikować się do nagród za duety, dana para musiała rozegrać razem przynajmniej 2000 gier. Najlepiej jakby było ich ciut więcej (jakieś 40 000 na przykład), ale tyle też powinno wystarczyć.
  • Nie braliśmy w ogóle pod uwagę bohaterów w rolach, które stanowiły mniej niż 10% wszystkich gier rozegranych tym bohaterem. Sorki dla wszystkich, którzy grają Soraką na górze.
  • Kiedy indywidualny współczynnik zwycięstw bohatera jest bardzo wysoki albo bardzo niski, całe wyliczanie synergii się rozsypuje.
  • Kai’Sa została dopiero co wypuszczona i każdy wypróbowywał jej zestaw umiejętności na różnych pozycjach. Nie radziła sobie superdobrze, ale była bardzo popularna i jej współczynniki wygranych i synergii są tu trochę pokręcone.

NO DOBRA! DOSYĆ TEGO! STARCZY TYCH RESTRYKCJI!

Ekhm… bez dalszego przedłużania, oto moment, na który wszyscy czekali! Zaczynamy Ceremonię Przyznawania Nagród za Duety Bohaterów!!!


W kategorii NAJLEPSZA OGÓLNA SYNERGIA nagrodę zdobywają: ŁAŁ! Gruchające gołąbki League zgarniają pierwsze miejsce!

… No dobra, Xayah i Rakan nie są tu szczególnym zaskoczeniem — ich zestawy umiejętności zostały zaprojektowane razem i dosłownie wzmacniają się nawzajem. Ale Yasuo na środku i Malphite w dżungli? Uważajcie na poziomie 6., środkowi. Kayle na górze i Twitch w dżungli są trochę mniej oczywiści, ale superumiejętność Kayle może uratować tego podstępnego szczura, który właśnie pojawił się za wrogą drużyną, a połączenie mocy umiejętności i obrażeń od ataku też na pewno nie zaszkodzi.


A teraz NAJGORSZA OGÓLNA SYNERGIA (czy też Najlepsza Antysynergia)! Chwila napięcia… Którzy bohaterowie najbardziej sobie szkodzą?

Gratulacje dla duetu ognistego pająka! Mogą być tysiące powodów, dla których duet pajęczaka w płomieniach nie wypala. Zgadujemy, że problemem jest tu głównie połączenie typów zadawanych obrażeń, niż cokolwiek innego. W istocie WIĘKSZOŚĆ najgorszych synergii to dwaj bohaterowie korzystający z obrażeń od ataku lub dwaj z obrażeniami od umiejętności, szczególnie w przypadku par środkowy/dżungler. Prawdopodobnie ten sam problem ma duet niezmordowanej pomarańczy. Rakan to jednak inna bajka. Minusem jego cudownej synergii z Xayah jest to, że nie ma takiej samej chemii z innymi współalejowiczami.


Przejdźmy teraz do kategorii dodatkowych: NAJLEPSZA SYNERGIA SKÓREK!

O tak! W tej kategorii zerknęliśmy tylko na wykres synergii i postaraliśmy się zapamiętać, jakie wszyscy mieli skórki. Nie było to tak naukowe, jak wszystko inne, więc mogło nam tu coś umknąć. Dajcie nam znać, jeśli znajdziecie jakąś parę, która może zdetronizować Stracha na Wróble i Szermierza z Dzikiego Zachodu.


Następna kategoria: NAJLEPSI PRZYJACIELE AMUMU! Nagroda za najlepszą synergię z naszą małą, smutną mumią.

Wygląda na to, że poza Jaycem, Amumu ma największą szansę na przyjaźń z dość nerwowymi bohaterami. Dalej w rankingu znaleźli się Zed, Karthus i Talon. Bardzo dziwne wydaje się nam, że bohaterowie z potencjałem do obłędnych kombinacji, jak Miss Fortune czy Galio, nie znaleźli się na tej liście.


Następnie: NAGRODA ZA ŁOMOT W BANDLE CITY! Za najlepszą synergię między Yordlami.

Specjalne wyróżnienie dla Fizza i Poppy, którzy znaleźliby się na trzecim miejscu, ale nie byliśmy pewni, czy Fizz liczy się w tej kategorii. Poppy zasługuje też na dodatkowe uznane za bycie ogólnie świetnym partnerem dla innych Yordli i to w dwóch różnych rolach.


Czas na ostatnią nagrodę tego wieczora. Kategoria to: WRÓG MOJEGO WROGA JEST MOIM PRZYJACIELEM! Przeznaczona dla runeterrańskich rywali, którzy mają najlepsze synergie na Summoner’s Rift.

… ogólnie rzecz biorąc większość bohaterów, którzy nie pałają do siebie miłością w Runeterze, również nie współgra dobrze na Summoner’s Rift. Wyrazy uznania dla zwycięzców za to, że potrafili odrzucić na bok różnice i skupić się na nadrzędnym celu: zniszczeniu wrogiego Nexusa.


To już wszystko w naszej ceremonii przyznawania nagród za Duety Bohaterów! Żeby podziękować wam za przybycie, chcemy pokazać wam narzędzie, z które posłużyło do wyłonienia zwycięzców. Zaszalejcie i dajcie nam znać, co ciekawego znaleźliście, albo po prostu wybierzcie swojego ulubionego bohatera i znajdźcie dla niego najlepszych kompanów. Dobrej zabawy!

champduos-tableauviz-preview
Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.