logo

27 porad jak grać Bardem

Mimo iż najnowsza postać w League of Legends czyli Bard pojawiła się na serwerach live już ponad miesiąc temu to champion ten nadal nie jest widywany w zbyt dużej ilości rozgrywek. W związku z tym jeden z graczy zdecydował się przygotować listę przydatnych porad i tricków, które możemy wykorzystać właśnie podczas gry Bardem. 

 1. Stój w bramie pomiędzy środkową a dolną aleją, dzięki czemu święte dzwonki pojawią się w jungli znajdującej się bliżej bot lane’a.
 2. Możesz natychmiast udać się na górną aleję, położyć leczniczy ołtarz w pierwszych znajdujących się tam krzakach, pozbierać meepy z pobliskiej jungli, udać się na mida aby położyć ołtarz pod swoją wieżą, użyć recalla aby wrócić do bazy kupić health potiony i przywrócić sobie manę po czym nadal będziesz w stanie pomóc swojemu junglerowi z grompem/krugami. To może wydawać się mało znaczące ale przywrócenie 70 HP może naprawdę pomóc twojemu top lanerowi/mid lanerowi, jako że czasem pozwoli to przetrwać ignite’a czy uleczyć się na tyle aby powrót do bazy nie był konieczny. STOSUJĄC TĘ TAKTYKĘ POŚWIĘCASZ PRESJĘ NA LINII NA PIERWSZYM POZIOMIE CO MOŻE POTENCJALNIE KOSZTOWAĆ CIĘ PRZEGRANĄ NA BOCIE, JEŚLI PRZECIWNICY ZAATAKUJĄ CIĘ NA POZIOMIE 2, W MOMENCIE, W KTÓRYM TY NADAL BĘDZIESZ MIAŁ 1 LEVEL. BRANIE Q NA POCZĄTKU JEST ZAZWYCZAJ NAJLEPSZYM ROZWIĄZANIEM. Możesz wybrać albo tą strategię albo tę z punktu 1. Nie możesz użyć obu. 
 3. Kiedy znajdujesz się na linii jako support, a dzwonek pojawi się gdzieś naprawdę blisko ciebie, nie podnoś go od razu. Tego typu dzwonki mogą okazać się naprawdę ważne w engage’u/disengage’u dzięki przyspieszeniu które dają, a w dodatku można ich użyć do przywrócenia many co często pozwala zaskoczyć przeciwnika w środku wymiany, w ostateczności można je nawet wykorzystać by szybciej uzyskać 6 poziom.
 4. Na mapie naraz możesz mieć tylko 3 leczące ołtarze i położenie czwartego zniszczy ostatnio położony ołtarz CHYBA ŻE położysz go pod stopami championa dzięki czemu od razu zostanie on zużyty i ołtarz ten wtedy nie zostanie naliczony do puli położonych w związku z czym żaden z wcześniej stworzonych nie zostanie zniszczony.
 5. Jeśli nie potrzebujesz do leczenia wszystkich trzech ołtarzy możesz umieścić jeden na samym skraju krzaków. Wprawdzie nie będzie on dawał wizji, jednak zobaczysz kiedy zostanie on zniszczony przez przeciwników dzięki czemu będziesz wiedział jeśli wrogi jungler przejdzie przez wybrane krzaki. Nie jest to tak efektywne jak pułapka Caitlyn, która w dodatku pokazuje kto w nią wszedł/ilu przeciwników się tam znajduje/unieruchamia ich ale to zawsze coś zwłaszcza jeśli od dłuższego czasu nie widziałeś wrogiego junglera.
 6. Możesz użyć Magicznej Podróży by przenieść się z bazy pod inhibitor, to rozwiązanie wprawdzie nie oszczędzi ci czasu jako że nadal musisz położyć portal, ale dzięki temu twój adc może przemieścić się odrobinę szybciej.
 7. Możesz użyć ulti na champione używającym twojego portalu, nadal przemieści się on do końca tunelu ale po wyjściu będzie znajdował się w stazie.
 8. Możesz zultować osoby robiące Barona, stojąc przed jego jamą w taki sposób, aby nie uderzyło ono ciebie, dzięki czemu przy pomocy sojuszników możesz z łatwością ukraść tego potwora.
 9. W późnej fazie gry z łatwością możesz czyścić linię, więc jeśli wszyscy mają full build i chcecie zrobić barona/smoka podczas gdy ktoś musi oczyścić jakąś aleję z minionów, nie pozwól zająć się tym swojemu ADC którego obrażenia przydadzą się podczas robienia objectivów, a ty w razie czego zawsze możesz użyć ulta i szybko przedostać się na miejsce walki.
 10. Jeśli masz pełny pasek many i idziesz przez junglę zebrać dzwonki używaj ciągle swojego W dla przyspieszenia, to działa naprawdę dobrze jeśli masz już 5 poziom tej umiejętności.
 11. Twoje Q stunuje gdy trafi dwóch championów lub jednego championa i ścianę, a stworzone przez ciebie portale przechodzą przez ściany. Używając portalu znajdujesz się więc blisko ściany więc jeśli jakiś przeciwnik chce cię gonić również w niego wchodząc użyj po prostu swojego Q aby uderzyć go jak wyjdzie dzięki czemu będziesz mógł bezpiecznie uciec.
 12. Przyjrzyj się tej mapie, która pokazuję gdzie możesz stworzyć jakie portale:

Porady związane z ultem:

 1. Użyj swojego ulta żeby złapać przeciwnika kiedy wiesz, że znajduje się on w miarę daleko od teamu, użyj righteous glory + talizmana + tunelu aby twój team mógł szybciej przemieścić się w dane miejsce
 2. Użyj ulta na backline przeciwników w czasie gdy twoja drużyna będzie zajmowała się ich tankami, CHYBA ŻE w swojej drużynie posiadasz postacie dobrze dive’ujące backline przeciwnika jak np. Renekton wtedy używasz ulta do engege’u. Dzięki temu w czasie trwania stazy walczycie 2v5 lub 3v5, a po upływie stazy twoja drużyna powinna już uporać się z częścią wrogów dzięki czemu walka nadal będzie 2v5 lub 3v5.
 3. Użyj ulta na swoich sojusznikach, w momencie gdy mają oni nałożone umiejętności zadające spore obrażenia po upływie jakiegoś czasu (jak np. ult Zeda, ult Vladimira czy ult Karthusa) NIE używaj tej umiejętności na sojusznikach w innych wypadkach, gdyż najprawdopodobniej bardziej tym zaszkodzisz niż pomożesz.
 4. Użyj ulta na wieży w momencie gdy twój sojusznik zostanie przez nią zaatakowany podczas dive’u, dzięki takiemu ruchowi wieża przestanie go atakować.
 5. Możesz użyć ulta na wieży po czym z odpowiedniego miejsca użyć tunelu (np. z raptorów znajdujących się przy środkowej alei) by zainicjować niespodziewanego dive’a jako że to miejsce najprawdopodobniej nie było zwardowane
 6. Użyj swojego ulta na Baronie by popsuć timing przeciwnego junglera/dać szansę swojej drużynie na engage lub użyj ulta na team robiący barona by móc go zestealować
 7. Jeśli możesz zultować 3-5 przeciwników i użyć tych samych środków co w punkcie 1 by przemieścić swoją drużynę to możesz zyskać świetną synergię z takimi umiejętnościami jak R Amumu, R Fiddlesticksa czy Q Cho’Gatha
 8. Jeśli przeciwny Ziggs użyje ulta żeby oczyścić jakąś linię z minionów, użyj na nich swojego ulta który przemieszcza się szybciej od umiejętności Ziggsa dzięki czemu pozbawisz go sporej ilości farmy, a także osłabisz presję przeciwników na tej linii
 9. Jeśli twój sojusznik jest goniony przez przeciwnika użyj ulta lekko za nim w taki sposób aby on mógł z niego na czas wyjść, a wróg w razie kontynuowania pościgu został w niego złapany. Dodatkowo w momencie gdy twój sojusznik goni przeciwnika możesz użyć swojego ulta by pozbawić go ewentualnej drogi ucieczki

Kiedy iść zbierać dzwonki?

Idziesz zbierać dzwonki kiedy:

 1. Przeciwnik wrócił się do bazy
 2. Ty zamierzasz się wrócić, twój ADC już wrócił do bazy a ty masz Boots of Mobility
 3. Twój ADC posiada naprawdę ogromną przewagę , a twój jungler znajduje się w pobliżu i w razie czego będzie wstanie pomóc (w takiej sytuacji osobiście zgankowałbym Bardem mida)
 4. Kiedy twój jungler znajduje się w jungli przeciwnika blisko bota, dzięki czemu po zebraniu dzwonków możesz użyć portalu żeby się do niego przedostać i zgankowac swoją linię
 5. Kiedy twoje wardy się zniszczą i tak musisz iść postawić nowe, wtedy możesz pozbierać te dzwonki które znajdują się w miarę po drodze
 6. Nie idź zbierać dzwonków jeśli żaden z powyższych punktów nie został spełnionych, a nawet jeśli któryś z nich został to nie idź jeśli dzwonków nie ma dość dużo by ulepszyć twój pasyw, gdyż wtedy jest to zwyczajna strata czasu

źródło: http://www.reddit.com/r/leagueoflegends/comments/33ow9e/little_bard_tips_and_tricks/

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.
Top