Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Oficjalne zmiany patcha 6.20

Czołem, Przywoływacze.

Witajcie w 6.20! Z okazji dwudziestego patcha w tym sezonie dajemy wam drzewo. Zielony Ojciec staje do walki, więc szanujcie zieleń, cieszcie się zaroślami na całej mapie i nie zapomnijcie przytulić Stokrotki!

Właściwie to zapomnijcie o tym ostatnim.

Dziś ponownie przyglądamy się bohaterom, których obecność w opisie patcha nie powinna was dziwić: Ashe, Vladimir i Taliyah. Kilka patchów było dla nich wyjątkowo ciężkich, więc wprowadzamy trochę zmian, aby ułatwić wyważanie ich w przyszłości. Dodajmy jeszcze trochę innych poprawek oraz nowego bohatera i jesteśmy o patch bliżej przedsezonu.

Przy okazji kontynuujemy umieszczanie większych lub bardziej kontrowersyjnych zmian na górze listy bohaterów. Ashe zaczyna się na „A”, więc i tak by tam była… Przypadek? Sami zdecydujcie.

Powodzenia, bawcie się dobrze.

Patrick „Scarizard” Scarborough Paul „Aether” Perscheid Mattias „Gentleman Gustaf” Lehman Lucas „Luqizilla” Moutinho

Aktualizacja patcha

5.10.2016

Czat w grze

IGNORUJESZ MNIE? Naprawiono błąd, który powodował, że wiadomości wysłane w trakcie gry nie docierały do adresatów

Bohaterowie

Ivern

Ivern, Zielony Ojciec, pojawi się w tym patchu! Aby dowiedzieć się więcej, sprawdźcie następujące odnośniki:

Ashe

Spowolnienie trafienia krytycznego umiejętności biernej jest silniejsze, ale szybciej wraca do normalnej wartości. Q nie resetuje już w pełni opóźnienia przy ataku Ashe.

Po kilku ostatnich poprawkach Ashe dość dobrze zorientowaliśmy się, co powinna móc, a czego nie powinna móc robić. Ashe powinna wygrywać walki, utrzymując przeciwników w zasięgu swoich podstawowych ataków i Salwy, ale nie na tyle blisko, że mogliby odpowiedzieć atakiem. Jeżeli jest w stanie wygrać starcia z przeciwnikami, którzy mogą jej oddać dzięki statystykom, to duża część tego stylu rozgrywki zostaje stracona.

W chwili obecnej przeciwnicy Ashe nie mają zbyt wielu sposobów, żeby sobie z nią poradzić. Mogą uciekać (i być spowolnieni aż do śmierci) lub mogą walczyć (i przegrać z jej wysokimi obrażeniami). Wzmacniamy zdolność Ashe do utrzymywania przeciwników na odległość, ale zmniejszamy jej obrażenia, aby jej przeciwnicy mieli więcej czasu na zbliżenie się i większą szansę na wygranie walki, gdy już to zrobią.

Biernie — Lodowy Strzał

PODSTAWOWE SPOWOLNIENIE 5-25% (na poziomach 1-18.) 10-20% (na poziomach 1-18.)
SPOWOLNIENIE PRZY TRAFIENIU KRYTYCZNYM Podwojenie podstawowego spowolnienia Potrojenie podstawowego spowolnienia
ZANIKANIE KRYTYCZNEGO SPOWOLNIENIA Krytyczne spowolnienie zanika do normalnej wartości przez cały czas trwania spowolnienia przez połowę czasu trwania spowolnienia

Q — Skupienie Tropicielki

nowośćMINIMALNE OPÓŹNIENIE PRZY ATAKU Zamiast w pełni zresetować podstawowy atak Ashe, użycie Skupienia Tropicielki skraca opóźnienie przy podstawowym ataku do 40% pełnej wartości (skrócenie nie następuje, jeżeli opóźnienie jest poniżej 40%).
PRZYKŁADOWO Jeżeli opóźnienie między podstawowymi atakami Ashe wynosi 1 sekundę, użycie Skupienia Tropicielki zmniejszy je do 0,4 sek. dla następnego ataku.
OBRAŻENIA GRADU STRZAŁ 1,15/1,2/1,25/1,3/1,35 całkowitych obrażeń od ataku 1,05/1,1/1,15/1,2/1,25 całkowitych obrażeń od ataku

Cho’Gath

Modernizacja W.

Powoli zajmowaliśmy się naprawianiem stożkowych zaklęć w League i w tym patchu zajmujemy się Cho’Gathem. Dotychczas Dziki Wrzask Cho’Gatha decydował, kto zostanie trafiony w momencie wciśnięcia W, a nie w momencie, gdy został faktycznie użyty. Naprawienie tego błędu oznacza, że przeciwnicy mogą teraz Błysnąć lub odskoczyć przed Dzikim Wrzaskiem, co jest dość silnym ciosem w jego niezawodność. Naszym celem nie jest osłabienie Cho’Gatha, więc dajemy mu więcej możliwości wrzeszczenia na ludzi, a do tego trochę większy zasięg, aby wyeliminować przypadki „odejścia w linii prostej”. Jednak więcej wrzasków = więcej uciszenia, więc przeciwnicy Cho będą odzyskiwać głos nieco szybciej.

W — Dziki Wrzask

CZAS ODNOWIENIA 13 sek. 13/12/11/10/9 sek.
ZASIĘG 585 jedn. 650 jedn.
CZAS TRWANIA UCISZENIA 1,5/1,75/2/2,25/2,5 sek. 1,5/1,625/1,75/1,875/2 sek.
SŁYSZELIŚCIE TO? Naprawiono błąd, który sprawiał, że jednostki bywały trafione, gdy opuściły obszar działania po rzuceniu umiejętności.

Jinx

Zwiększony koszt many i zmniejszone obrażenia E.

W ostatnich kilku patchach osłabiliśmy wielu przeciwników Jinx, więc mogła bez większych problemów siać zniszczenie rakietami w dolnej alei. W przeciwieństwie do bardziej skomplikowanych projektów (*ekhm* Kog’Maw *ekhm*) Jinx po prostu skaluje się trochę zbyt szybko. Mimo że piszemy tu „Ogniste Gryzaki”, faktycznie sprawa bardziej dotyczy jej rakiet. Jeżeli chce karmić Rybeńkę maną, musi bardziej zwracać uwagę na to, jak często rzuca pułapki.

E — Ogniste Gryzaki!

PODSTAWOWE OBRAŻENIA 80/135/190/245/300 pkt. 70/120/170/220/270 pkt.
KOSZT 50 pkt. many na wszystkich poziomach 70 pkt. many na wszystkich poziomach
KAGANIEC Przeciwnicy odnoszą obrażenia tylko od jednego Ognistego Gryzaka z każdego rzucenia, nawet jeżeli zostaną trafieni kilkoma eksplozjami

Nunu

Po zjedzeniu pewnych potworów, Q daje kumulujące się wzmocnienie zamiast wyjątkowego wzmocnienia. Spowolnienie R zwiększa się wraz z upływem czasu.

Nunu zawsze był dziwny, ale nie ostatnio udawało mu się skutecznie wypełniać przeznaczonej dla niego niszy — czyli wspierającego kontrdżunglera — bez pozostawania w tyle. Kontrolowanie celów jako Nunu jest praktycznie bezkonkurencyjne, ale przez jego „minigrę” w pożeranie konkretnych obozów wiele ze statystyk, których potrzebował, aby móc nawiązać walkę, nie było dla niego dostępnych. Nadal chcemy, aby Nunu był nagradzany za karmienie swojego yeti, więc zmieniamy wzmocnienia, aby bardziej pasowały do tego, co jest potrzebne Nunu. Dodajmy jeszcze zmiany do efektu i użyteczności Zera Bezwzględnego i oto mamy aktualizację, która sprawi, że ten zaprawiony w bojach duet nie pozostanie na lodzie.

Ogólne

PODSTAWOWE OBRAŻENIA OD ATAKU 56,86 pkt. 59 pkt.
WZROST OBRAŻEŃ OD ATAKU 3,45 pkt. 4 pkt.
SPRZĘT DLA YETI Polecane przedmioty Nunu zostały zaktualizowane

Biernie — Wizjoner

nowośćNAPRAWDĘ TO CZUJĘ Nunu zaczyna teraz grę z efektem Wizjonera i odnawia go przy każdym powrocie lub odrodzeniu

Q — Pożarcie

CZAS ODNOWIENIA 13/12/11/10/9 sek. 12/11/10/9/8 sek.
usuniętoKAPRYŚNY YETINunu nie otrzymuje już wyjątkowych wzmocnień za Pożeranie pewnych neutralnych potworów
nowośćKARMIENIE YETI Każdy Pożarty duży potwór nasyca Willumpa, dając mu ładunek Nakarmionego. Każdy ładunek Nakarmionego daje Nunu 10 jednostek prędkości ruchu poza walką, 3% maksymalnego zdrowia oraz zwiększa jego rozmiar (kumuluje się do 5 razy). Ładunki odnawiają się przy każdym użyciu Pożarcia, a zanikają co 50/55/60/65/70 sek.
ŻAR POŻERANIA Naprawiono błąd, który sprawiał, że dodatkowe zdrowie otrzymane z Pożarcia nie kumulowało się z Żarem

R — Zero Bezwzględne

SPOWOLNIENIE 50% 50%, zwiększa się do 95% na czas ładowania
usuniętoCZAS RZUCANIA 0,25 sek. Brak czasu rzucania

Taliyah

Zwiększona podstawowa regeneracja zdrowia. Skrócony czas odnowienia Q i czas trwania Wyjałowionej Ziemi.

Kilka patchów temu zauważyliśmy, że Taliyah wędruje po mapie trochę zbyt często i bez większego przygotowania. Od tego momentu wydłużyliśmy czas odnowienia superumiejętności Taliyah i osłabiliśmy jej zdolność do zabijania grup stworów, przez co musi się bardziej napracować, jeżeli chce opuścić aleję. Ponieważ mniej czasu spędza na wędrowaniu, częściej toczy potyczki w alei, ale jeżeli chodzi o standardy środkowej alei, to znajduje się trochę poniżej przeciętnej. Jej obrażenia nie odbiegają za bardzo od tego, co uznaliśmy za normę, ale na chwilę obecną musi trochę zbyt ostrożnie dobierać starcia.

Ogólne

PODSTAWOWA REGENERACJA ZDROWIA 6 pkt. 7 pkt.
TKANIE PRZEDMIOTÓW Polecane przedmioty Taliyah zostały zaktualizowane

Q — Utkana Salwa

CZAS ODNOWIENIA 10/8,5/7/5,5/4 sek. 8/7,5/6/4,5/3 sek.
CZAS TRWANIA WYJAŁOWIONEJ ZIEMI 140 sek. 120 sek.

Vladimir

Większe skalowanie Q i E od mocy umiejętności. Zmniejszone uzdrawianie Q przy użyciu na stworach. Zmniejszone skalowanie E od zdrowia.

Vladimir jest teraz w dość trudnej sytuacji. Jeżeli chodzi o profesjonalne rozgrywki, to nawet pomimo otrzymania kilku osłabień z rzędu wciąż jest dość dominującą postacią. Jednakże dla większości graczy Vladimir ma spore problemy z nadążaniem za innymi bohaterami. Łatwiej zadbać o bezpieczeństwo w zorganizowanej grze i z tego powodu nadal odbieramy go trochę Vladimirowi, ale wykorzystujemy to, aby w zamian zwiększyć jego moc.

Vladimir naraża się na niebezpieczeństwo zostania zabitym bardzo szybko, im więcej korzysta ze swoich umiejętności, ale też może bardzo szybko wrócić do wysokiego stanu zdrowia (wysoka skuteczność utrzymywania się w alei). Kupowanie przedmiotów obronnych niweluje większość tych problemów, ponieważ Vladimir staje się trudny do zabicia, przez co jest niezwykle bezpiecznym bohaterem. Chcemy nadal utrzymywać wysokie ryzyko podczas grania Vladimirem, a to oznacza zachęcanie go do kupowania przedmiotów z obrażeniami zamiast obronnych.

Q — Transfuzja

SKALOWANIE LECZENIA 0,15 pkt. mocy umiejętności 0,35 pkt. mocy umiejętności
PREMIA DO LECZENIA KRWIOŻERCZEGO PĘDU 50% skuteczności przeciwko stworom 35% skuteczności przeciwko stworom

E — Przypływ Krwi

MAKSYMALNE SKALOWANIE 0,8 pkt. maksymalnego zdrowia + 0,7 pkt. mocy umiejętności 0,6 pkt. maksymalnego zdrowia + 1,0 pkt. mocy umiejętności (minimalny stosunek i koszt ładowania pozostały bez zmian)
SZEROKOŚĆ POCISKU 40 jedn. 60 jedn.
STWORZONE POCISKI 20 15

Yorick

Ghule podążają za Yorickiem po użyciu Teleportacji. E nie oznacza już stworów.

Po dwóch patchach obecności Summoner’s Rift nadal uważnie przyglądamy się, jak gracze uczą się grać nim i przeciwko niemu, zanim zaczniemy wprowadzać poważniejsze zmiany. Tymczasem zajmujemy się kilkoma problemami z użytecznością, aby trochę złagodzić frustrację grających Yorickiem.

Ogólne

ŻADEN ZWIERZAK NIE ZOSTANIE Z TYŁU Istoty Mgły i Dziewica będą się teraz teleportować razem z Yorickiem, jeżeli za nim podążały (nie zdarza się, jeżeli nacierają w alei)

Biernie — Pasterz Dusz

ZIMNE ZOMBIE Limit grobów na Howling Abyss wynosi 4

W — Mroczna Procesja

MROCZNA UŻYTECZNOŚĆ Yorick rzuci teraz Mroczną Procesją na maksymalną możliwą odległość, jeżeli zostanie użyta poza zasięgiem

E — Żałobna Mgła

GHULE NIE POTRZEBUJĄ ZŁOTA Teraz oznacza tylko bohaterów i potwory

Kog’Maw

Usprawniono animację W, aby była zgodna ze zaktualizowanym efektem.

Powiemy to prosto z mostu: nie mamy żadnych wzmocnień dla Koga w tym patchu i dlatego znajduje się na samym dole (tu wstawcie żart o waszej statystyce wygranych). Cofnięcie aktualizacji po tym, jak się przyjęła, jest w zasadzie nową aktualizacją, wiec spodziewamy się, że skuteczność Kog’Mawa trochę spadnie, gdy gracze będą znowu przyzwyczajać się do limitu prędkości ataku. Wstrzymujemy się z opinią na jego temat, ponieważ wprowadzenie teraz pochopnych zmian spowoduje kolejne poprawki w przyszłości.

Oprócz tego efekt graficzny Broni Biomagicznej zdawał się nie pasować do zmienionego działania. Naprawiliśmy to!

W — Broń Biomagiczna

NOWOŚĆ?STYLOWE PLUCIE Animacja ataku Broni Biomagicznej znowu jest fajna
LWIE WYMIOTY Zaktualizowano efekty cząsteczkowe przy trafieniu w skórce Kog’Maw Tańczący z Lwami, tak aby było więcej fajerwerków
8 SEKUND Zaktualizowano efekty graficzne Broni Biomagicznej we wszystkich skórkach, aby pasowały do nowego czasu działania

Shyvana

Animacja Q została przyspieszona.

Jakiś czas temu poprawiliśmy animację Podwójnego Ugryzienia dla jej podstawowej skórki. Mimo że moment zadania obrażeń przez Shyvanę nie zmienił się, jej uderzenia wydawały się wolniejsze. Przyspieszyliśmy trochę animację, aby przywrócić energiczne wrażenie Podwójnego Ugryzienia (ale moment zadania obrażeń się nie zmienia).

ESTETYKA Animacja Podwójnego Ugryzienia została przyspieszona

Summoner’s Rift

Baron Nashor

Zmniejszono odrzucenie przy doskakiwaniu przez Barona.

Cofnijmy się w czasie do aktualizacji Summoner’s Rift. Zmieniliśmy w niej Barona Nashora, aby był znacznie, znacznie większy i aby starcie z nim wydawało się odpowiednio wyjątkowe. W związku z tym sprytni testerzy „chowali się” w Baronie dzięki zajęciu odpowiedniej pozycji. Daliśmy Baronowi efekt odrzucenia, aby uniknąć takich sytuacji, zanim wypuściliśmy aktualizację.

Przeskoczmy do dnia dzisiejszego. Przyjrzeliśmy się mechanice Barona i uznaliśmy, że cała sekunda to trochę za dużo na to, co odrzucenie ma powodować. Mimo że nie jest to największy problem na świecie, powoduje on, że niektórzy bohaterowie nie czują się dobrze podczas korzystania ze swoich wszystkich umiejętności w walce z największym brzydalem na Summoner’s Rift. Nie wyjaśnia to, dlaczego niektórzy z was czują potrzebę doskakiwania na wielkiego robala z pustki, ale hej, jeżeli to lubicie…

ODRZUCENIE PRZY DOSKOKU 1 sek. 0,33 sek.

Twisted Treeline

Zewnętrzne wieże

Zmniejszono zasięg wizji zewnętrznych wież, aby był zgodny z zasięgiem ataku.

Minęło sporo czasu, od kiedy dodaliśmy zewnętrzne wieże na Twisted Treeline, których celem było przesunięcie graczy w głąb alei (i zmuszenie do walki z przeciwnikiem). Zewnętrzne wieże osiągnęły zamierzony cel, ale miały także efekt uboczny, którym było uczynienie wczesnej fazy gry bezpieczniejszą ze względu na dodatkową wizję. Biorąc pod uwagę mniejszy rozmiar Treeline, zmniejszamy zasięg wizji zewnętrznych wież, aby był zgodny z zasięgiem ich ataku. (A przy okazji: tak działają wieże na Howling Abyss!).

ZASIĘG WIZJI ZEWNĘTRZNYCH WIEŻ 1095 jedn. 775 jedn.

Zatwierdzanie podstawowych ataków

Anulowanie podstawowych ataków jest teraz znacznie bardziej spójne.

Na wyższych poziomach rozgrywki przerywanie końcówki animacji podstawowego ataku jest kluczowe dla wszystkiego: od starć z rywalami po utrzymywanie ich na dystans. W chwili obecnej kombinowanie z animacjami podstawowych ataków trochę za bardzo podlega wielu czynnikom, takim jak nagły lag czy też krawędź aury Mroźnego Serca. Chcemy, aby efekt towarzyszący przerywaniu animacji był odrobinę (około 0,06 sek.) bardziej spójny, dzięki czemu większa liczba graczy będzie mogła się go nauczyć.

ŻADNEGO ANULOWANIA Polecenie ruchu wydane na 0,03 sek. przed wypuszczeniem podstawowego ataku nie przerwie go. Ruch zostanie wykonany już po ataku.

Sortowanie tablicy wyników

Uporządkowaliśmy tablicę, żebyście wy nie musieli tego robić.

MAMY TECHNOLOGIĘ Gry rozpoczęte z użyciem nowego wyboru bohaterów będą automatycznie sortowane po roli (górny, dżungler, środkowy, strzelec, wspierający).

Naprawione błędy

 • Efekt podstawowego ataku E — Niszczycielskiej Szarży Hecarima może teraz trafić krytycznie, tak jak w przypadku podobnych umiejętności, np. Q Nasusa.
 • Możliwość używania przedmiotów przez Pantheona nie zostaje już zablokowana, jeżeli zginie podczas przygotowywania R — Wielkiego Skoku.
 • Naprawiono szereg błędów, które sprawiały, że krótkodystansowe doskoki (np. E — Waleczność Riven, Protopas Hextech-01) oraz efekty odrzucenia (np. R — Monsun Janny), które nie mogą przemieścić postaci przez normalny teren, były w stanie przemieszczać postacie przez teren stworzony przez graczy. Technicznie rzecz biorąc, jest to wzmocnienie dla Jarvana.
 • Dodatkowo naprawiono kilka miejsc, w których Q — Akrobacja Vayne mogła przemieścić ją przez krawędzie.
 • Naprawiono niezwykle rzadki błąd, który sprawiał, że E — Wirujące Cięcie Tryndamere’a mogło zranić sojuszników, przez których przemieścił się podczas używania umiejętności, jeżeli znajdowali się dokładnie na wrogiej jednostce.
 • Naprawiono błąd, który sprawiał, że Herold nie mógł dezaktywować Biernej — Wytrwałości Garena, gdy „rozwinęła się” ona na 11. poziomie.
 • Kled może teraz wysyłać sygnały podczas korzystania z R — Naaaaaaprzód!!!
 • Wysyłanie sygnałów o przedmiotach z użyciem podczas bycia martwym nie wyświetla już komunikatu „0 ładunków”.
 • Efekty dźwiękowe Q — Połamanych Skrzydeł i R — Cięcia Wiatru Króliczka Bojowego Riven zostały przywrócone.
 • Efekt graficzny wybuchu Q — Skaczącej Bomby Mistrza Arkanów Ziggsa został przywrócony.
 • Pasek zdrowia Króliczka Fizza został przesunięty do góry, aby dopasować go do podstawowej skórki.
 • Pasek zdrowia Księżycowej Bogini Diany został przesunięty do góry, aby dopasować go do podstawowej skórki.

Ostatnia rzecz nie jest właściwie błędem, ale naszym przygotowaniem do tego, co może wydawać się błędem po jakimś czasie:

 • Większość materiałów rzemieślniczych PROJEKTU wygaśnie 6 listopada. Ulepszone Paczki są wyjątkiem, ale nie będą dawać Rdzeni PROJEKTU po tym terminie. Rozmieńcie rzeczy, które wam pozostały!

Nowe skórki

Cztery nowe Czarodziejki Gwiazd przybędą w tym patchu! Dodatkowo animacja Obrony Terytorialnej Czarodziejki Gwiazd Lux została zaktualizowana, aby dopasować ją do koleżanek.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.