Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Nowe reguły kontraktów dla profesjonalnych graczy

Riot w ostatnim czasie oficjalnie ogłosił kilka zmian jakie zostaną wprowadzone w kontraktach, które wiążą profesjonalnych zawodników z ich zespołami. Dzięki wspomnianym modyfikacjom poprawie ulec ma sytuacja graczy rywalizujących w najważniejszych rozgrywkach w swoim regionie.

Zanim zaczniemy, warto wspomnieć, że przedstawione tutaj poprawki nie są wszystkimi wprowadzanymi zmianami (w przyszłości Riot ma między innymi przedstawić w jaki sposób w przyszłym sezonie wyglądać będą rozgrywki LCS i Challenger Series, a także ustalić, kiedy rozgrywane będą międzynarodowe turnieje). Pierwszą nowością jest ustawienie górnego limitu czasu trwania kontraktów, dzięki czemu uniknąć będzie można sytuacji, w której jakiś zawodnik będzie związany bardzo długą umową (przykładowo w jednej z pobocznych lig można było dotychczas natknąć się na kontrakt trwający aż 10 lat)  z organizacją, która nie jest w stanie zagwarantować mu ustalonego wynagrodzenia przez cały czas trwania umowy. W związku z tym wszystkim, Riot wyznaczył maksymalny czas trwania kontraktów na 3 lata, dzięki czemu zapewniona będzie mogła być odpowiednia stabilność rosterów zespołów , przy jednoczesnym zapobiegnięciu występowania niestosownych nadużyć.Kolejna zmiana ma polegać na tym, że zawodnicy nie występujący na co dzień w podstawowym składzie swoich zespołów, a jedynie pełniący w nich rolę subów, również będą związani z nimi umowami i będą mieli w związku z tym zapewnioną minimalną płacę, wynoszącą oczywiście mniej niż w przypadku graczy występujących w głównym rosterze (dotychczas kilka zespołów płaciło już swoim subom, jednak nie było to w żaden sposób uregulowane).

Dodatkowo Riot chce również wprowadzić kilka zmian, które mają zapobiec sytuacji, gdy zawodnik pozostaje nieuczciwie związany ze swoją dotychczasową drużyną w momencie, gdy personalna sytuacja zawodnika lub sytuacja zespołu ulegnie gwałtownej zmianie. Pierwszą modyfikacją jest usunięcie z kontraktów klauzuli o zakazie konkurencji, przez którą dotychczas zawodnicy byli ograniczeni w wyborze nowego teamu nawet mimo tego, iż ich poprzednia umowa już wygasła, co było zwyczajnie w świecie niesprawiedliwe wobec graczy i mogło grozić im utratą kilku miesięcy czy nawet lat ze swojej kariery. Zawodnicy dodatkowo otrzymują możliwość zerwania kontraktów w momencie gdy ich team zostanie usunięty z LCS-ów z powodu złamania przepisów obowiązujących w tych rozgrywkach (od początku tych rozgrywek miały miejsce tylko dwa takie przypadki, pierwszym był związany z europejskim Lemondogs, a drugi z oceańskim Rich Gang), dzięki czemu drużyny wykluczone z rozgrywek nie będą mogły blokować swoich graczy, którzy chcieliby przenieść się do innego teamu.

źródło: http://www.lolesports.com/en_US/all-star/articles/proposed-changes-player-team-contracts-2016

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.