Hai to Gensou no Grimgar to anime, które powiela schemat przeniesienia do świata fantasy. Dla fanów m.in. Sword Art Online, może to być całkiem ciekawy tytuł.
Podstawowe informacje
Tytuł: Hai to Gensou no Grimgar
Data wydania: 2016
Producent: Aniplex
Wydawca: Shaft
Ilość odcinków: 12 odcinków po 24 minuty
Zarys Fabuły
Niczego nieświadoma grupa ludzi zostaje przeniesiona do świata rodem z RPG. Zatracają oni wspomnienia z świata, z którego pochodzą i zostają zmuszeni do dostosowania się do zasad panujących w ich nowym domu – ,,zabij lub zostań zabity”. Historię śledzimy z perspektywy grupy Manato, pełni on rolę kapłana oraz dowódcy. Bardzo szybko przekonują się, że zwyczajne farmienie nie wchodzi w grę. Nawet gobliny starają się przeżyć i zdobyć pożywienie. Grupa zostaje zmuszona do polowania na pojedyncze gobliny, lecz nawet to okazuje się problemem dla 6 osobowej grupy poszukiwaczy przygód. Cała historia skupia się na rozwoju naszej gromadki i stopniowym przechodzeniu na trudniejsze tereny w celu zdobywania cenniejszych łupów.
Bohaterowie
Manato
Manato pełni rolę kapłana oraz dowódcy jednej z grup poszukiwaczy przygód. Podczas trwania serii nie raz wykazuje się taktycznym podejściem do walki oraz opanowaniem w jej trakcie. Składa początkowo rozsypaną drużynę i udaje mu się rozdzielić klasy tak, aby nie zabrakło ani tanka, ani healera. Dzięki niemu nasza gromadka zdobywa środki potrzebne do życia oraz jest w stanie przechodzić na coraz to dalsze rejony.
Haruhiro
W drużynie pełni rolę skrytobójcy, który dość szybko przechodzi z roztrzęsionego cykora w rozgarniętego w polu bitwy dowódcę. Po mimo okropnego startu jego grupy, udało mu się pozbierać drużynę wraz z Manato i oswoić się z nowym otoczeniem. Patrzy na lidera z podziwem i marzy o tym, aby kiedyś być takim jak on. Mimo chwilowego kryzysu to właśnie on staje się podporą całego zespołu i to dzięki niemu są w stanie przeć na przód.
Ranta
W drużynie zapewnia obrażenia jako Dread Knight, który dość często wystawia się na zbędne obrażenia. Jest on wybuchowy i nie podoba mu się początkowy stan jego drużyny. Jest świetny w dokonywaniu utargów, dzięki swojej agresywnej postawie. W trakcie serii możemy określić, że jest typowym nastolatkiem przechodzącym okres buntu.
Yume
Jest dość nietypowym łowcą, gdyż głównie posługuje się nożem, a dość rzadko swoim łukiem. Początkowo nie jest w stanie trafić żadnych strzał co wystawia ją na docinki ze strony Ranty. Jest ona stanowcza, radosna, pełna energii. Mimo słabej sytuacji zespołu stara się bronić najkruchszą Shihoru. Często popada w konflikty z Rantą, które najczęściej kończą się ostrymi słowami.
Shihoru
Wraz z Yume stoi na tylnej linii zadając obrażenia. Jest ona magiem, który specjalizuje się w czarnej magii. Jest nieśmiałą dziewczyną, którą cała sytuacja wydaje się przerastać. Otrzymuje wiele wsparcia od Yume oraz Haruhiro dzięki czemu jest w stanie dalej walczyć. Jest często zaczepiana przez Rantę, lecz Yume skutecznie ją broni.
Moguzo
W drużynie pełni rolę tanka. Jest on dość spokojny oraz bardzo szybko oswaja się z nowym otoczeniem. Przyjmuje obowiązki kucharza. W wolnym czasie struga w drewnie, nie na sprzedaż lecz dla rozrywki. Początkowo idzie mu równie słabo co pozostałym, nie jest w stanie panować nad potężnym mieczem. Wraz z upływem czasu udaje mu się opanować do perfekcji przyjmowanie obrażeń.
Czy warto obejrzeć?
Hai to Gensou no Grimgar spełnia założenia każdego typowego anime o świecie fantasy. Możemy oglądać ciekawe walki oraz śledzić poczynania bohaterów w życiu codziennym. Głównym zagadnieniem serii jest pokazanie kruchości życia ludzkiego oraz ukazanie, że nawet zwyczajny pierwszo poziomowy goblin będzie walczyć jak tylko może, by przeżyć. Ukazana jest mentalność bohaterów oraz zmiany zachodzące w ich psychice podczas mordowania kolejnych przeciwników. Kreska jest dość nietypowa, lecz można się do niej przyzwyczaić, a wszechobecna muzyka tylko podkreśla klimat.
Hai to Gensou no Grimgar podejmuje rękawice rzuconą przez SAO i w 100% pokazuje jak zrealizować założenia świata fantasy perfekcyjnie. Podział na klasy, zdobywanie poziomów, lootwanie mobów to tylko nieliczne smaczki, które znajdziemy w tej serii. Świetny sposób na spędzenie czasu niezależnie od płci, mimo iż docelowym odbiorcą jest męska widownia.