Jednym z najczęściej poruszanych ostatnio wątków dotyczących profesjonalnej sceny League of Legends jest kwestia trenerów, a zwłaszcza, czy drużyna takowego posiada, czy nie. I o ile część takich dyskusji jest bardzo pouczająca i oparta na sporej wiedzy, o tyle większość ludzi nie do końca pojmuje, że jego obecność może okazać się kluczem do zwycięstwa zespołu. Dziś przedstawię Wam, jak ważna jest rola szkoleniowca.
Od zera do trenera
Sporo osób prawdopodobnie zadaje sobie pytanie, dlaczego z całą tą trenerską otoczką mamy do czynienia dopiero teraz, a nie choćby sezon temu. Odpowiedź jest prosta – Liga Legend cały czas się rozwija, a obecnie jest popularniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Z tego powodu rozwijać muszą się też drużyny, które ze sobą rywalizują, aby z tej rywalizacji nie wypaść. Nie mogą grać ciągle tak samo oraz robić tych samych rzeczy, jednocześnie oczekując podobnego rezultatu. Przez ten czas ich oponenci łatwo się przekonają o ich sposobie grania, przez co znajdą sposób na łatwe obejście wrogich taktyk. Właśnie to powoduje, że teamy albo udoskonalą i unowocześnią swoją strategię, albo zostaną z tyłu. A przy coraz gwałtowniej rosnącej społeczności LoLa, druga opcja raczej nie jest szczególnie zadowalająca.
Pomoc z zewnątrz
Jedną z podstawowych zalet pełnowartościowej drużyny jest jej zdolność do jak najlepszego zgrania. Bez odpowiedniej harmonii, niemożliwym staje się gankowanie znienacka, dive’owanie wież czy skuteczne rozgrywanie walk drużynowych. Wszystko to powinno znajdować się w repertuarze ekipy chcącej osiągnąć sukces na profesjonalnej scenie, więc jej członkowie potrzebują dobrej komunikacji i zaufania do siebie nawzajem. Cechy te przychodzą dzięki spędzaniu ze sobą czasu i zacieśnianiu więzi, więc zaprzeczeniem tej idei byłoby wytykanie sobie nawzajem popełnionych błędów. Prowadziłoby to bowiem do sprzeczek i niesnasek, które mogłyby zniszczyć całą ciężką pracę włożoną w próbę osiągnięcia drużynowego sukcesu. Z tego też powodu zatrudnia się trenera – osobę z zewnątrz.
Tylko ktoś niemający bezpośredniego kontaktu z ekipą w trakcie rozgrywki jest w stanie w odpowiedni sposób zidentyfikować problemy i próbować poprawić niektóre zamierzenia taktyczne czy, większe bądź mniejsze, indywidualne problemy graczy. Jednym z jego zadań też odcięcie się od wszelkich emocji związanych z rozgrywką i stawienie czoła suchym faktom odnośnie mocnych i słabych stron zespołu. “W takim razie, skoro jest potrzebna osoba z zewnątrz, czemu po prostu nie zatrudni się analityka, który określa wady i zalety danego gracza, a potem przekazuje mu swoje spostrzeżenia, by się ten pracował nad niedociągnięciami samodzielnie?” Nie jest to najbardziej optymalne rozwiązanie. Wiele nieprzyjemnych sytuacji może być zażegnanych jeszcze zanim przybiorą rozmiary problemu, dzięki osobie, która ogląda każdy mecz zespołu, lecz także ich gry treningowe. Trener może przewidzieć i zapobiegać różnym wpadkom i problemom poprzez zduszenie ich w zarodku, zamiast ich ogłoszenia i tym samym wyeksponowania. Oprócz tego ma jeszcze jedną ważną rolę…
My shield is here!
Trener dla drużyny, ale także dla opinii publicznej powinien być niczym Braum dla Poro. Kiedy zawodnicy spotykają się z krytyką, mogą zachować się bardzo różnie, często przyjmując postawę defensywną, gdy postawi się ich przed problemem. Mimo tego, stawianie czoła swoim niedociągnięciom jest dla graczy ważne. Muszą stanąć twarzą w twarz z faktami, a także brnąć ku poprawie. Jeżeli nieprzerwanie grają beznadziejnie lub ciągle popełniają ten sam błąd, musi być im to wytłumaczone, nawet, jeśli oni nie zauważają problemu. Przez to mogą powstawać kłótnie odnośnie tego czy dane zagranie/strategia było dobre, czy też nie. Zadaniem trenera jest wkraczanie w tego typu sytuacje i wchłanianie wszelkiej toksyczności, która mogła by zrujnować wypracowaną kooperację w drużynie. Powinien być on emocjonalnym wentylem dla każdego zawodnika z osobna, by utrzymać relacje w załodze w zdrowiu.
Trener pracuje nad całą drużyną, a zawodnik nad swoimi umiejętnościami – jest to fakt, który trzeba brać pod uwagę w trakcie podejmowania ważnych decyzji. Z tego powodu to trenerzy przyjmują teraz na siebie krytykę tłumu. Gdyby ekipa zaczęła występować poniżej oczekiwań, to oni biorą winę na siebie, by zapobiec spadkowi zarówno umiejętności, jak i mentalności każdego z graczy. Dodatkowo, jeśli ma miejsce jakaś kontrowersyjna zmiana w rosterze, to konsekwencje również przyjmuje na siebie szkoleniowiec, nawet, jeżeli będzie to zły wybór. W tym czasie zawodnicy staraliby się zaaklimatyzować w nowym składzie, co i tak wywiera na nich sporą presję. Tysiąckrotnie trudniej byłoby więc, gdyby, oprócz tego, musieli walczyć z opinią publiczną.
Podsumowanie
A więc, jeżeli następnym razem ktoś będzie zastanawiać się, dlaczego posiadanie trenera w drużynie stało się ostatnio tak kluczowe albo czemu trener x zachowuje się zdecydowanie poniżej oczekiwań, być może przysiądzie na chwilę i zastanowi się nad powyższymi trudnościami związanymi z pracą szkoleniowca.
A co Wy sądzicie o pracy zawodowego trenera? Czy są oni aż tak bardzo potrzebni? Których lubicie, a za którymi nie przepadacie? O swoich spostrzeżeniach piszcie w komentarzach!
źródło: http://www.goldper10.com/article/978-why-are-coaches-so-important.html