Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Wygraj ARAMa w 16 krokach

Tutaj synged32. Aktualnie mam wygranych 700 gier ARAM, a najwyższy pułap jaki udało mi się osiągnąć na soloQ to Platyna II. Zapraszam do lektury i zapisania sobie poniższego tekstu.

 1. Zawsze zwracaj uwagę na zestaw umiejętności jakie posiada twoja i przeciwna drużyna. Wyobraź sobie jak mogą przebiegać małe wymiany i duże walki przed i po 6 levelu.
 2. lol_arts__pantheon_and_leona_by_mad_project-d5omeql

 3. Wykorzystuj zalety swojej postaci. Jeśli posiadasz CC nie rzucaj go na tanka. Znacznie bardziej przydatne będzie uciszenie/zestunowanie osoby posiadającej obrażenia bądź utility.
 4. Oczywiście farma jest ważna, lecz nie jest konieczna. Grając ad carry dobrze jest zabijać miniony, ale nie narażaj się przez to na agresję drużyny przeciwnej.
 5. Bądź cierpliwy. Gdy wiesz, że możesz zadać dużo obrażeń, łatwo o tym zapomnieć i posunąć się o krok za daleko i zginąć.
 6. Przydatne mogą być informacje o indywidualnych cechach graczy drużyny przeciwnej. Zwracaj uwagę na to czy np. ta Nidalee trafia dzidami, czy Teemo używa dobrze blinda, czy Lee Sin jest agresywny i przy trafionym Q wskoczy w 5 wrogów, czy ta Ashe przyjmuje na twarz każdego skillshota lub zgrabnie ich unika.
 7. Gdy wszystkie wieże stoją, a żadna z drużyn nie zaznaczyła wyraźnej przewagi, to wtedy waveclear decyduje o tym, która z drużyn przejdzie do ofensywy. Grając Twisted Fatem, Janną, bądź np. Lux zadbaj o waveclear!
 8. “Jak nie z tej strony to z innej”. Większość graczy zawsze pozycjonuje się w tych samych miejscach. W krzakach (na górze) przy minonach (na środku), bądź przy plusikach (na dole). Gdy dostajesz tęgie baty na górze i nie możesz nic na to poradzić spróbuj szczęścia na środku bądź na dole.
 9. Feed poro 😉
 10. sona_wallpaper_by_misssilverfyre-d4y9eec

 11. Początkowe itemy są ważne i mają znaczenie na przebieg całej rozgrywki. Nie bój się zatem kupować Chalice nawet na postaciach typowo AD, ponieważ brak many jest prawie tak zły jak zginięcie. Czasem warto poczekać na złoto i kupić jakiś droższy item.
 12. Engage’uje się łatwiej gdy przeciwna drużyna zużyje 2 z 3 swoich slowów i stunów.
 13. Grając adc focusowanie tanka jest zawsze lepsze od wystawianie się na złą pozycje próbując być jak rambo.
 14. Grając bruiserem/tankiem miej oko na to, co się dzieje nie tylko dookoła ciebie, ale też twoich kolegów z drużyny, łatwiej wtedy zadecydować czy pomóc drużynie, czy atakować.
 15. Na niektórych postaciach np. Nidalee, Varus, Tristana AP, Nasus AP, Caitlyn, Dr. Mundo warto zainwestować na początek 2 punkty w jedną umiejętność, w tę, która jest głównym źródłem obrażeń.
 16. Często mając mało hp i tak wiele nie zdziałasz, a chciałbyś się wrócić do bazy – zamiast oddawać killa za darmo lepiej pozostać w polu widzenia wroga i poza jego zasięgiem – łatwo wtedy wymusić agresywnie użytego flasha, mało tego, może to doprowadzić do sytuacji 1 za 1.
 17. Hidden op postacie, które same potrafią wygrać grę: Shaco AD, Morgana, Aatrox
 18. 40% cooldown reduction na magach jest tym, czego potrzebujesz.

PS. Od każdej reguły są wyjątki, np. tak jak w 2. punkcie odradzałem rzucać CC na tanka tak opłacalne może to być gdy ten podszedł za blisko i otrzymał aggro wieży, bądź gdy jest odseparowany od reszty drużyny.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.