Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Wspomnienia z przeszłości – Mistrzostwa Świata sezonu 2011

W związku ze zbliżającymi się wielkimi krokami Mistrzostwami Świata, postanowiliśmy przypomnieć Wam jak to drzewiej z tymi Worldsami bywało. Zapraszamy Was w podróż do roku 2011, do miejscowości Jönköping, gdzie rodziła się historia.

Podstawowe informacje

Na imprezę zostało zaproszone osiem drużyn:

 • 3 z Europy (against All authority, Team GAMED.DE, Fnatic)
 • 3 z Ameryki Północnej (Team SoloMid, Epic Gamer, Counter Logic Gaming)
 • 1 z Filipin (Team Pacific)
 • 1 z Singapuru (Xan)

W eliminacjach wzięło udział łącznie 88 zespołów, w tym formacje takie jak SK Gaming i Mineski, które w przyszłości również wystąpiły na Worldsach.

Zaproszone zespoły zostały podzielone na 2 grupy po 4 drużyny, z których pierwszy zespół znalazł się automatycznie w półfinałach, ostatni automatycznie odpadał z turnieju, zaś te z 2 i 3 miejsca musiały zawalczyć o awans do półfinału w rundzie relegacyjnej. Od tego momentu obowiązywała zasada podwójnej eliminacji. Innymi słowy, zespół który przegrał w półfinale nie odpadał z turnieju, tylko grał z przegranym z drugiego półfinału o dalszy udział w turnieju.

Przebieg

Źródło: https://lol.gamepedia.com

Faza grupowa zdecydowanie należała do zespołów zza oceanu. Epic Gamer oraz TSM udało się zdobyć pierwsze miejsca, zaś CLG zadowoliło się drugą lokatą. Pozostałe uprawniające do dalszej gry miejsca zostały obsadzone przez formacje europejskie. Zarówno Team Pacific jak i Xan zostały zdziesiątkowane i ostatecznie pożegnały się z turniejem.

Niemałą niespodzianką okazało się zwycięstwo Fnatic nad CLG. Solidnie grające, jednak niepotrafiące zakończyć gier Fnatic, pokonało faworyzowaną drużynę HotshotaGG, pomimo iż Amerykanie, dzięki temu, że zajęli 2 miejsce w grupie, dostali za darmo jedną wygraną rundę w tej serii Bo3. Wobec tego w finale mieliśmy 2 amerykańsko – europejskie pojedynki, z których zwycięsko, ku ogólnemu zaskoczeniu, ze względu na wydarzenia z fazy grupowej, wyszły formacje ze Starego Kontynentu.

Drużyna z Shusheiem w składzie okazała się być wielkim zaskoczeniem tych mistrzostw. Pomimo faktu, iż zakwalifikowali się na Mistrzostwa dopiero na 3. miejscu w swoim regionie i mieli kilka potknięć w fazie grupowej, udało im się przejść przez playoffy jak huragan, kolejno deklasując CLG, Epic Gamer oraz (dwukrotnie) aAa, stając się tym samym pierwszymi Mistrzami Świata w League of Legends.

Źródło: https://lol.gamepedia.com

Ciekawostki

 • To jedyne Mistrzostwa Świata, na których wzięło udział dwóch członków tej samej rodziny (Reginald i Dan Dinh to bracia)
 • Najczęściej pickowanymi i banowanymi postaciami byli Nunu (92% p/b) oraz Alistar i Rumble (po 86%)
 • Były to jedyne Mistrzostwa, które były rozgrywane w czerwcu (18.06.11r.-20.06.11r.)
 • Były to jedyne Mistrzostwa, na których obowiązywała zasada podwójnej eliminacji.
 • W zbliżających się Mistrzostwach 7. sezonu weźmie udział dwóch weteranów pierwszych mistrzostw: sOAZ i Doublelift.
 • Podczas tych Mistrzostw Doublelift grał na pozycji supporta, a Yellowstar jako ADC
 • Pula nagród wyniosła 99 500$. Zwycięzcy otrzymali czek na 50 tysięcy dolarów. Dla porównania, na mistrzostwach świata 6. sezonu, drużyny z miejsc 13-16 otrzymały po 83 750$. Podczas pierwszych Mistrzostw najniżej notowane formacje musiały zadowolić się 1000$.
 • Zwycięska drużyna Fnatic nie zakwalifikowała się na Mistrzostwa, co dało początek tzw. klątwie Mistrzów Świata. Do 2016 roku żaden mistrz świata nie miał nawet okazji bronić tytułu, gdyż nie kwalifikował się do kolejnych Mistrzostw. Klątwę przełamało dopiero SK Telecom T1.
 • W teledysku Zed: Ignite została przedstawiona scena z meczu finałowego, kiedy to Yellowstarowi jako Ashe udało się trafić niezwykle odległym strzałem niczego niespodziewającego się supporta Fnatic, Mellisana. Jest to prawdopodobniej najbardziej znane zagranie z pierwszych MŚ. link
 • W turnieju wzięło udział:
  10 Amerykanów
  8 Niemców
  5 Kanadyjczyków
  5 Filipińczyków
  5 Singapurczyków
  4 Francuzów
  1 Hiszpan
  1 Fin
  1 Polak
Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.