Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

“W tym sezonie niewiele było nas w stanie zaskoczyć” – wywiad z Cloud 9 dla portalu How2Win

Dzisiaj mieliśmy możliwość uczestniczyć w specjalnej konferencji z Cloud 9 zorganizowanej dla dziennikarzy. Amerykańska drużyna przebywa obecnie na bootcampie w barze Level Up w Warszawie. Przyglądaliśmy się treningom drużyny, rozmawialiśmy z graczami, wspólnie śmialiśmy się z przygód Meteosa związanych z zakupem biletu lotniczego. Dzięki uprzejmości wspaniałych organizatorów udało się nam także przeprowadzić długi wywiad z analitykiem Cloud 9 – Charliem. Zapraszamy!

Proszę zdradź naszym czytelnikom kim jesteś i czym się zajmujesz.

Nazywam się Charlie “Charlie” Lipsie i jestem analitykiem w Cloud 9. Zajmuję się analizowaniem naszych gier, gier rywali oraz drużyn z całego świata.

Powiedz co Twoja obecność wniosła do drużyny.

Przede wszystkim poprawiliśmy komunikację. Nie mam pojęcia, jak udawało im się wcześniej wygrywać, jednak teraz element ten uległ znacznej poprawie. Dołączyłem tydzień przed LCS i w pierwszym tygodniu udało nam się zrobić wynik 3-1, co uważam za spory sukces. Nie było idealnie (mogliśmy wszystko wygrać), ale udało nam się wygrać mając teemoTeemo w drużynie, więc jestem ogólnie zadowolony.

No właśnie, Teemo – mógłbyś nam nieco powiedzieć więcej o tym meczu? Czy wygraliście dzięki Teemo czy pomimo Teemo?

Ani tak, ani tak. Wygraliśmy, a jednym z czynników był Teemo. Hai chciał nim zagrać, a ja się zgodziłem. Taktyka ta miała sens tylko, jeśli nasze pozostałe linie wygrają/zremisują, a Hai nie będzie aż tak bardzo feedował (wiedzieliśmy, że nie ma szans wygrać linii). Rzeczywiście zdobyliśmy przewagę, a grzybki Teemo nie pozwoliły TSMowi na powrót do gry.

_DSC7990

Jak przygotowywaliście się do obecnego sezonu?

Już w przedsezonie dużo rozmawialiśmy o kierunkach rozwoju mety. Dobrze przewidzieliśmy pojawienie się pantheonPantheona czy powrót viVi w jungli (oraz ciągłe używanie leesinLee Sina i eliseElise). W zasadzie analiza patcha przedsezonowego zdradziła nam mnóstwo informacji i niewiele było w stanie nas zaskoczyć. Pojawienie się luluLulu na midzie nie było dla nas czymś niezwykłym – obserwowaliśmy ją chociażby na koreańskiej scenie miesiąc przed nagłym skokiem jej popularności podczas LCS. Podobnie sprawa miała się z ryzeRyzem – dostrzegamy jego potencjał, zdajemy sobie sprawę z jego możliwości i wiemy, jak przeciwko niemu grać. Wiemy też, które drużyny trenują i rozważają jego użycie.

Co jest obecnie najbardziej OP?

To w pewnym sensie jest śmieszne, że każda z drużyn ma inną listę najbardziej OP championów. Przykładowo: niektóre teamy uważają, że obecnie firstpick morganaMorgany jest całkiem uzasadniony, podczas gdy my nie cenimy jej aż tak wysoko. Zresztą Morgana jest dobrym, aczkolwiek sytuacyjnym pickiem. Nie we wszystkich kompozycjach się sprawdzi i nie przeciwko każdemu przeciwnikowi. Zdecydowanie jest dobra przeciwko viVi czy threshThreshowi, ale przeciwko leonaLeonie może mieć już problemy (gdy tylko rzucisz tarczę na siebie lub ADC, Leona natychmiast może zmienić cel).

Czy Wasza strategia banowania różni się w zależności od drużyny?

Oczywiście. Do każdej z drużyn podchodzimy indywidualnie i inaczej wybieramy zbanowanych championów. Czasami staramy się uniemożliwić picknięcie OP championa, a czasami korzystamy z wiedzy o champion poolu przeciwnika, zmuszając go do grania niekorzystnego matchupu.

Co sądzisz o niebieskim przedmiocie na złoto?

Wcześniej był raczej nieopłacalny, jednak teraz dostał znacznego buffa, co w połączeniu z nerfem żółtego dało mu rację bytu. Oczywiście nie sprawdzi się na wszystkich championach, ale na poke liniach działa bardzo dobrze. Fajnie współgra z morganaMorganą, której morganawW nakłada pasyw z każdym tickiem. Zastanawiałbym się też na kupnem go na threshThreshu w zależności od linii.

Co sądzisz o zmianach w leesinLee Sinie?

Uważam, że Lee Sin jest obecnie jedną z najlepiej zbalansowanych postaci w grze. Zmiany, które Riot przygotowuje sprawią, że nikt nim nie będzie grał. Nie będzie sensu grać championem, który stracił większość swoich zalet. Rozmawiałem już o tym z Meteosem i on z pewnością nie będzie go pickował.

Przez pewien czas mogliśmy obserwować dużą popularność karmaKarmy (szczególnie podczas meczów w Korei) – co sprawiło, że przestała być popularna?

Przez 3 tygodnie Karma była tam non-stop grana i … zaliczyła chyba 30% win ratio. Gracze zorientowali się, że pomimo świetnego pierwszopoziomowego harassu, dobrego poke’u i disengege’u zbyt mało wnosi do drużyny. Bardzo widoczny jest brak jej ulta – pozostali supporci zyskują poważny powerspike na szóstym poziomie, podczas gdy Karma zaczyna zostawać nieco w tyle. Innymi słowy znaleziono championów, którzy lepiej wypełniają jej miejsce w drużynie.

Co sądzisz o kierunku zmian wprowadzanych przez Riot?

Bardzo podobają mi się zmiany jakie wprowadza Riot. Gra cały czas się rozwija, a nerfy i buffy są jej nieodłączną częścią. Wiadomo, że nerfy nie wszystkim muszą się podobać, ale dzięki nim możemy w grze oglądać nowe postacie. Nerf dla m.in. ryzeRyze’a umożliwił rozwój mety asasynów. Pojawienie się w niej ahriAhri dało pole do popisu fizzFizzowi. W tak rozwiniętej grze nie uda się osiągnąć perfekcyjnego balansu – coś musi być gorsze, aby coś mogło być lepsze.

A rework skarnerSkarnera?

Każdy ma czasem gorsze dni.

Jak przygotowujecie się do meczów – analizujecie całe gry, kompozycje drużyn i ich taktyki? Czy mówicie także o występach graczy poszczególnymi championami – wiedząc, że niektórymi bohaterami grają lepiej, a innymi wyciągają tylko niebieskie karty?

Jako analityk jestem odpowiedzialny za oglądanie wszystkich naszych scrimów (towarzyskich meczów treningowych z innymi drużynami – przyp. red)  – każdy z nich jest przeze mnie analizowany. Jednakże zajmuję się nie tylko ogólną taktyką, ale każdym aspektem League of Legends – począwszy od wyboru przedmiotu, mikrozarządzania, aż po calle i rotacje.

loza2

Przejdźmy teraz do Waszej obecnej przygody – IEM Katowice. Powiedz nam proszę, kogo najbardziej się boicie?

Zdecydowanie KT B – mimo, że ostatnio nie byli w pełni formy to pewnie są jedną z najbardziej poukładanych drużyn. Mam wielki szacunek do Inseca i, chociaż ostatnio zmieniał pozycję, uważam, że będzie on dużym problemem. Jego sposób gry idealnie pasuje do obecnej mety junglerów i sama jego obecność może nam przysporzyć wielu problemów. To zawodnik ze sporym doświadczeniem. Na drugim miejscu stawiałbym World Elite, a na trzecim … Gambit Gaming – potrafią być bardzo nieprzewidywalni, co więcej – nie przegrali do tej pory żadnego IEMu. Należy pamiętać, że każda drużyna ma swoje wady i będziemy starali się je wykorzystywać.

Jakie wady ma Gambit?

Wybacz, ale mogę to zdradzić dopiero po Katowicach.

Jak przygotowujecie się do występu w Katowicach?

Przylecieliśmy samolotem z drobnymi problemami (Meteos śmieje się w tle – przyp. Redakcja) i niemal od razu rozpoczęliśmy treningi. Większość czasu spędzamy w barze Level Up – mamy tutaj doskonałe warunki do treningów. Dzięki wsparciu firmy Logitech mamy możliwość przygotowywania się w komfortowych warunkach. Zazwyczaj trenujemy mniej więcej 16h dziennie.

Dziękuję za wywiad – czy masz coś jeszcze do przekazania?

Chciałbym podziękować wszystkim fanom i osobom nas wspierającym – jesteście niesamowici. Dziękuję też sponsorom – HyperX, Alienware, Lolclass.com, Homejoy, Crunchyroll oraz Need For Seat. Szczególnie podziękowania składam Logitechowi, który zapewnił nam wszelką pomoc podczas wyjazdu.

Z naszej strony chcieliśmy podziękować zarówno Charliemu, obsłudze baru Level Up oraz firmie Logitech za możliwość uczestniczenia w konferencji.

 

 

 

_DSC7984

LemonNation pochłonięty był grą

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.