Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Vel’Koz support – rozkładamy na czynniki pierwsze

Vel’Koz to jeden z tych bohaterów, którzy przez społeczność graczy zostali nieco zapomniani, nawet pomimo tego że jego pojawienie się w Lidze otaczała duża ilość hype’u. Zdarza się to najczęściej gdy bohater zostaje wypuszczony w niekorzystnej dla niego mecie i tym samym jest postrzegany jako słaby lub wybrakowany.

Tak jak wskazuje na to jego historia, Vel’Koz potrzebuje czasu by urosnąć w siłę poprzez zdobywanie wiedzy na temat otoczenia, także może on mieć poważne problemy we wczesnej fazie solo lane. Najpopularniejsze obecnie picki są bowiem w stanie z łatwością wykorzystać słabości wynikające z jego zestawu umiejętności. Dodatkowo jego brak mobilności sprawia że nie może on być efektywnym roamerem. Ogólnie, Vel’Koz potrzebuje zbyt dużo czasu by osiągnąć ten sam stopień wydajności co inni bohaterowie, co skutkuje tym że nie stanowi on wielkiego zagrożenia na linii.

Jednak, co gdyby spróbować się dostosować i wyeliminować konieczność bycia wszechstronnym?

Świt niekonwencjonalnych supportów

night_walker_vel_koz_by_kanoro_studio-d78b0sb

Tradycyjnie każdy wiąże rolę supporta z leczeniem, osłanianiem sojuszników i tak dalej. Ale w Sezonie 3 wraz ze zmianami w systemie wizji i przedmiotami generującymi złoto, gracze zaczęli odchodzić od tego tradycyjnego modelu supportowania w kierunku agresywnych, bazujących na obrażeniach supportów, którzy byliby w stanie wykorzystać te zmiany.

Patrząc na wzrost znaczenia bohaterów takich jak Annie czy Zyra, można wyróżnić dwie główne przyczyny ich sukcesu:

  • Crowd Control(CC)
  • Umiejętności z wysokimi bazowymi obrażeniami

Oba te elementy są bardzo pomocne, w końcu martwi przeciwnicy nie mogą nam oddać. CC są niezwykle istotne w praktycznie każdej potyczce w Lidze, zawsze są użyteczne i nigdy nie jest ich dość. Dostarczają one tak upragnionego bezpieczeństwa dla twojego carry, jak i pozwalają ci na sprawny engage/disengage.

Efekty CC wraz z wysokimi bazowymi obrażeniami, pozwalają na wpędzenie wrogich celów w potrzask i pozwolenie sojusznikom na łatwą ich eliminację. Kluczowym aspektem poprzedniego zdania są bazowe obrażenia. W Lidze wiele magów posiada umiejętności nie będące ultimate’ami, a które na maksymalnym stopniu rozwinięcia pozwalają na zadanie 200-300 obrażeń nie biorąc nawet pod uwagę ich skalowania.

Bazowe wartości obrażeń bliskie temu spektrum pozwalają tym bohaterom na zadawanie znacznych ilości obrażeń i jednocześnie sprawiają że mogą oni budować przedmioty tradycyjnie przeznaczone dla supportów, takie jak Sighstone lub Talisman of Ascension. Bez tak wysokich obrażeń bazowych, byliby oni zmuszeni wydawać duże ilości złota na przedmioty, dzięki którymi byliby w stanie pozostać istotni w walkach nawet w późniejszej fazie gry.

Więc, gdzie w tym wszystkim swoje miejsce ma Vel’Koz?

Dopasowanie do nowego stylu supportowania

_lol_vel_koz_by_jerustar-d7b1h8o Patrząc na Vel’Koza, możemy zobaczyć jak doskonale wpasowuje się on w styl aggresywnego supporta. Ma on przyzwoitą ilość CC z 70% slowem na wszystkich poziomach Plasma Fission(Q) i knock-upa z jego Tectonic Disruption(E).

Posiada on także wysokie bazowe obrażenia, a jego umiejętność pasywna Organic Deconstruction, która co trzeci stack zadaje skalujący się true damage(maksymalnie 205), pozwala mu na zadawanie dużych ilości obrażeń niezależnie od przedmiotów. Dzięki znacznemu zasięgowi Vel’Koza, może on pozostać bezpieczny podczas gdy pozwala drużynie na kontrolowanie dużego obszaru. Na dodatek, niskie koszty many sprawiają że Vel’Koz jest bardzo wydajny w swoich działaniach.

Gameplayvel_koz_by_phibonnachee-d7aovih Ponieważ wszystkie umiejętności Vel’Koza to skillshoty, podstawą sukcesu grając tym bohaterem jest efektywny poke. Aby rozjaśnić, efektywność nie oznacza jedynie tego że trafimy oponenta naszym skillem, oznacza to że wywołamy nim pożądany efekt. Oczywiście, najlepiej byłoby gdybyśmy trafiali jak najczęściej ale i bez tego poprawne używanie umiejętności umożliwi nam wpływ na pozycję wroga i trzymanie go z dala od miejsca w którym go nie chcemy.

Wadą Vel’Koza jest to że jest on niemobilny i papierowy. Bycie złapanym czy sfocusowanym przed late game prawie zawsze oznacza pewną śmierć. Do tego może dojść przerwanie twojego ultimate’a, które jest głównym powodem wybierania tego bohatera. Odpowiednie przedmioty pozwolą zniwelować zagrożenie w późniejszej fazie gry, jednak do tego czasu dbanie o odpowiedni positioning jest bardzo ważne.

Na linii

velkoz2 Plasma Fission(Q) może dać twojemu ad carry przestrzeń do spokojnego farmienia, a także jeśli to możliwe pomóc w dobiciu przeciwnika. Unikalna trygonometryczna animacja sprawia że ciężej niż w przypadku innych skillshotów ocenić jej zasięg. Jest to frustrujące dla przeciwników, dlatego też dbaj o wizję i staraj się wyizolować linię od oponentów pragnących pomóc swoim poddenerwowanym kolegom. Tak jak już było to wspomniane, dobry positioning to zapobiegnie złapaniu przez wroga. Często będziesz chciał stać za swoim ad carry by wyjść cało z walk.

  • Użyj Void Rift(W) i Lifestorm Desintegration Ray(R) w walce aby zadać duże ilości aoe obrażeń skupiając się przy tym na najważniejszych celach
  • Użyj Tectonic Disruption(E) by odpowiednio zainicjować lub uniemożliwić inicjację
  • Użycie Void Rift(W) po trafieniu z Tectoning Disruption(E) jest najlepszym sposobem by wystackować pasywkę
Teamfighty

velkoz_fizzTa sama podstawowa idea dotyczy także walk drużynowych: Stwórz swojej drużynie miejsce do działania. Trzymaj się blisko swojego carry i odpieraj ataki wroga. W mid game i late game Vel’Koz posiada całkiem spore obrażenia, dzięki temu możesz zwrócić na siebie uwagę drużyny przeciwnej, co jest pożądane szczególnie jeśli dbasz o poprawne ustawienie się i przedmioty umożliwiające ci przeżycie. W końcu im mniej wrogowie skupiają się na głównych carry twojego teamu, tym lepiej dla ciebie.

Build, Runy i Specjalizacje

Rdzeniem buildu jest Frost Queen’s Claim, Sighstone, Sorcerer’s Shoes i Liandry’s Torment. Po tych przedmiotach skup się na zapewnieniu bezpieczeństwa tobie lub twojej drużynie, w zależności od tego co jest w danej chwili bardziej wymagane. Mikael’s Crucible i Locket of Iron Solari pomagają chronić team, zaś Banshee Veil pozwoli ci na wykorzystanie całego potencjału twojego ultimate’a bez obaw o jego przerwanie.

Jeśli chodzi o Runy i Specjalizację, radzę użyć AP Marków i Quintów, Health Seali, Flat Magic Resist Glyphy i 21/0/9.

Podsumowanie

vel_koz_wallpaper_by_imperatormundi-d75j7j9

Vel’Koz z pewnością wyróżnia się spośród supportów – jest on w dużej mierze zależny od twoich umiejętności obijania przeciwników i w rozumieniu co to oznacza.

Najlepiej pasuje on więc do kompozycji opartych na oblężeniach i poke’owaniu, ale dzięki swoim wspaniałym obszarowym obrażeniom działa dobrze także z praktycznie każdą inną kompozycją drużyny. Przez unikalny efekt Q i to że jego zestaw umiejętności składa się całkowicie ze skillshotów jest on trudny do opanowania, ale także nastręcza sporych trudności przeciwnikom.

Brakuje mu umiejętności do odpowiedniego zainicjowania walk, za to jest świetny w zapobieganiu im oraz zmienianiu ich przebiegu. Dzięki pasywce rośnie on siłę wraz z czasem gry i jest w stanie stawić czoła większości mid lanerom, nawet mając zakupioną niewielką ilość przedmiotów. Po zagraniu kilku gier Vel’Kozem łatwo zauważyć że na jego obrażenia trzeba uważać, nawet jeśli jest tylko supportem.

Wiedza o tym gdzie być w skali mikro i makro to umiejętności bardzo ważne dla gracza Vel’Koza. Bycie złapanym bez uprzedniego wykorzystania całego potencjału ultimate’a może być wielką stratą dla twojej drużyny.

Sprowadzenie Vel’Koza do roli supporta poniekąd wymusza na przeciwnikach podejmowanie niekorzystnych dla nich decyzji ponieważ skupianie uwagi na postaci wsparcia to rzadko najlepszy możliwy wybór. Jako że coraz więcej graczy dostrzega jego potencjał, nie potrwa długo zanim Oko Pustki będzie znacznie częstszym gościem na dolnej alei.

źródło: http://cloth5.com/velkoz-deconstructing-duo-lane

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.