Jedna z najbardziej znanych i popularnych drużyn e-sportowych na świecie. TSM zdobył serca fanów już dawno jako jeden z teamów, który kształtował scenę e-sportową i budował schematy działania zespołów tego typu. Aktualnie Team SoloMid ma widoczne problemy, przegrywając już trzy gry z rzędu. Czy TSM da radę wywalczyć miejsce na Mistrzostwach Świata?
Skład
Top | Jungle | Mid | Adc | Support |
---|---|---|---|---|
Dyrus | Santorin | Bjergsen | WildTurtle(sub. Keith) | Lustboy |
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
W grze TSM-u obecnie największą rolę odgrywa Bjergsen. Duński mid laner dzięki swoim umiejętnościom jest w stanie sam prowadzić swoją drużynę do zwycięstwa. Zazwyczaj wygrywa linię i zdobywa przewagę już we wczesnej fazie gry. Dzięki niej jego zespół jest w stanie zabezpieczać kolejne smoki w mid gamie.
Zespół gra agresywnie, starając się zdobyć wczesną przewagę, by później wykorzystać ją i pushować wieże, a także wywołać efekt snowballu. Funkcjonuje to głównie dzięki bardzo dobrym decyzjom drużynowym. Shotcallerem drużyny jest Bjergsen. Zespół nie waha się przed rozpoczęciem walk drużynowych i poświęceniem wieży albo Dyrusa, żeby zdobyć przewagę w innym miejscu na mapie. Ostatnio bardzo często budują kompozycję skupioną na poke’u z Ezrealem na midzie. Bardzo dobrą cechą drużyny jest umiejętność gry różnymi stylami.
TSM dobrze zabezpiecza cele na mapie. Dyrus często ofensywnie pushuje topa, aby przyciągnąć uwagę przeciwnego junglera. Kiedy ten znajdzie się na górnej alei, Santorin pomaga zabezpieczyć wieżę na dolnej linii albo razem z resztą drużyny zdobywa smoka. Całkiem dobrze dbają o wizję.
Dyrus
Amerykański gracz górnej alei, który bardzo emocjonalnie podchodzi do gry i swoich występów. Brał udział we wszystkich splitach NA LCS, grając w TSM. Gra najczęściej tankami i skupia się na
obronie Bjergsena. Krytykowany często za zbyt agresywne zagrywki na górnej alei, przez które niepotrzebnie umiera. Od czasu MSI jest w zdecydowanie gorszej formie, którą stara się obecnie odbudować.
Ważne postaci:
Bjergsen
Utalentowany Duńczyk, który swoje zalety pokazał grając w CW w sezonie trzecim. Potem grał jeszcze w NiP, aby po tym epizodzie przenieść się za ocean do NA LCS. Tam dołączył do TSM, gdzie stał się królem amerykańskiej środkowej linii. Do dziś dominuje na midzie, będąc główną siłą zespołu. Bardzo dobrze spisuje się podczas fazy linii, a także w trakcie walk drużynowych. Jeśli chcecie poznać Bjergsena lepiej, zachęcam do przeczytania artykułu o nim.
Ważne postaci:
Lustboy
Support z Korei znany ze swoich świetnych umiejętności dopasowywania się do mety. Jest także uzdolniony mechanicznie. Bardzo dobrze współpracuje z zespołem, często rozpoczynając walki drużynowe. Świetnie spisuje się także na linii – trafia potrzebnymi skillshotami i utrzymuje potrzebną wizję. Znany wcześniej z grania w takich zespołach jak CJ Entus Blaze i Azubu Blaze.
Ważne postaci:
Spring i Summer Split 2015
Spring Split w wykonaniu TSM był bardzo dobry. W samej rundzie zasadniczej mieli czasem problemy z innymi zespołami górnej częsci tabeli jak Cloud9 czy Gravity, jednak byli faworytami w play-offach. Dodatkowo o sile zespołu miało dowodzić niedawne zwycięstwo na finałach IEM w Katowicach. Zgodnie z przypuszczeniami Team SoloMid dość łatwo wygrał rundę pucharową i zagwarantował sobie miejsce na Mid-Season Invitational, gdzie mieli zmierzyć się z najlepszymi zespołami ze wszystkich regionów. Tam zaczęły się problemy zespołu. Dyrus częściej oddawał zabójstwa na górnej alei, a WildTurtle przestał dominować dolna linię i dobrze rozgrywać walki drużynowe. TSM na MSI wygrał tylko jeden mecz – przeciwko bardzo słabemu Besiktas e-Sports Club z Turcji.
Pomimo że Bjergsen i spółka całkiem dobrze zaczęli Summer Split, gra zespołu się pogorszyła. Wciąż widać błędy z MSI. Przez to TSM zaczął przegrywać z silniejszymi zespołami podczas letniej rundy rozgrywek. W pierwszym tygodniu przegrali z C9, a w trzecim z Dignitas. Niby są to tylko dwie porażki, ale w ciągu pierwszych pięciu tygodni całokształt gry zespołu sprawił, że Reginald zaczął szukać sposobu na przywrócenie jego dawnego agresywnego i dominującego stylu. Organizacja postanowiła rozpocząć poszukiwania nowego AD Carry. Wybór padł na Keitha – zawodnika, którego możemy kojarzyć z gry jako drugi ADC Teamu Liquid, który zastępował Pigleta w ciągu kilku pierwszych tygodni Spring Splitu.
Keith nie wszedł jednak od razu do składu. Wbrew początkowym przypuszczeniom nie pojawił się w zespole w piątym tygodniu rozgrywek. W szóstym wystąpił tylko w jednym meczu – przeciwko TDK. Przeciwnicy TSM starali się skupić na nim swoją uwagę w początkowej fazie rozgrywki, ale mimo to Keith nie najgorzej sprawdził się w całej grze i skończył ze statystykami 4/3/13. Zespół jednak podjął decyzję, by w drugiej rozgrywce tego tygodnia ponownie zagrał WildTurtle. Cały zespół zagrał wtedy bardzo przeciętna grę, przegrywając z Gravity. Standardowy strzelec drużyny rozegrał wyjątkowo słabe spotkanie – m.in. zadał mniejsze obrażenia niż Maokai w drużynie przeciwnej. Zespół zdecydował, że w 7 tygodniu zagra ponownie WildTurtle. W obu meczach zagrał Jinx. O ile w pierwszym meczu wypadł bardzo słabo, to w drugim spisał się dużo lepiej, zdobywając wiele zabójstw. Nie był jednak w stanie poprowadzić swojej drużyny do zwycięstwa. Była to trzecia porażka TSM z rzędu.
Mocne i słabe stronyZalety:
- Dobre zgranie zespołu
- Bjergsen, który sam potrafi wygrywać gry
- Umiejętność budowania różnorodnych kompozycji
- Dobra kontrola celów na mapie
- Agresywny i dynamiczny styl gry
Wady:
- Nierówna gra Dyrusa i WildTurtle’a
- Problemy z grą, kiedy nie mają przewagi
- Marzeniem Lustboya jest wejście Orianny jako supporta do mety
- Wildturtle w pewnym momencie zajmował pierwsze trzy miejsca w Challengerze na trzech różnych kontach
- Bjergsen był drugim graczem w historii, który przeszedł z EU LCS do NA LCS
- Dyrus zakwalifikował się na Mistrzostwa Świata we wszystkich czterech sezonach
Podsumowanie
To wszystko stawia TSM w trudnej sytuacji. Szansa na to, że nie dostaną się do play-offów jest bardzo mała, jednak ich aktualna gra nie nastraja pozytywnie przed fazą pucharową. Zespól musi poprawić swoją grę, inaczej nie będzie miał szans z innymi zespołami czołówki NA LCS. Głównym problemem jest AD Carry zespołu. WildTurle wciąż nie jest tym samym dominującym strzelcem, jakim był jeszcze chociażby w poprzednim sezonie. Drużyna ma trzy tygodnie by rozwiązać problemy przed fazą play-off. Czy Bjergsen poprowadzi swoją drużynę do wygrania fazy pucharowej?