Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Top 5: postaci o najwyższym skillcapie

Seria “Top 5 (lub 10 – jeżeli tematyka będzie obszerna) czegoś tam” to luźne przemyślenia dotyczące tematów głównie związanych z League of Legends.

Występujące tutaj rzeczy najczęściej będą miały postać rankingu, jednak jeżeli zagadnienie nie będzie sprzyjać takiej formie, to pozostawię je bez kolejności (wtedy będzie się to nazywać “5 czegoś”, a nie “Top 5 czegoś”).

Tym razem: Top 5: postaci o najwyższym skillcapie

Zacznijmy od tego, czym jest “skill cap”. Skill cap to określenie z języka angielskiego służące do opisywania maksymalnego poziomu gry danym bohaterem pod względem m.in. mechanicznym. Innymi słowy, jeżeli z łatwością da się odróżnić przeciętnych graczy danego championa od bardzo dobrych, to znaczy, że bohater ma wysoki skill cap. Przykładowo, gracz, który gra pierwszy raz zedZedem znacznie różni się od tego, który zagrał nim już kilkaset gier. Natomiast, w przypadku takiej jannaJanny (postaci o niższym skill capie; z mniejszymi możliwościami outplay’u; ogólnie rzecz biorąc, łatwiejszej, mniej skomplikowanej), gracz, który zagrał nią zaledwie kilka gier na pierwszy rzut oka nie różni się zbytnio poziomem gry od wieloletniego maina Szału Burzy.

5. Azirazir

Azir jest niezwykle trudną postacią z dwóch powodów: wymaga zarówno znakomitych umiejętności mechanicznych, jak i perfekcyjnej znajomości własnych możliwości. By grać tym bohaterem w pełni efektywnie należy przede wszystkim pamiętać o nieskazitelnym pozycjonowaniu. Jeśli przeciwnikowi uda się cię złapać to często kończy się to niekończącym się unieruchomieniem i w konsekwencji twoją śmiercią. Rywale świetnie wiedzą, co potrafi ta postać i chcą ją za wszelką cenę wyeliminować. Azir wymaga też wielu zagranych gier, by zachować zimną krew w kryzysowych sytuacjach i wybrnąć z nich, odpowiednio stosując niezliczone kombinacje umiejętności. Wykorzystanie pełnego potencjału tego bohatera zależy więc od bardzo wielu czynników i jej wymasterowanie należy do dosyć pracochłonnych. Tymczasem dobrego Azira rozpoznasz o tym jak rozegra wczesną fazę gry, która jest piętą achillesową tej postaci.

4. Yasuoyasuo

Yasuo. Ta postać często wzbudza skrajne emocje, bo jej unikalny zestaw umiejętności sprawił, że ma ona tyle samo zagorzałych wielbicieli, co zdeklarowanych antagonistów. Po wydaniu tego czempiona obserwowaliśmy prawdziwy wysyp ludzi grających tym bohaterem, ale nieczęsto spotykało się naprawdę dobrego Yasuo. Co charakteryzuje takowego? Przede wszystkim bezbłędne używanie ściany – jest to niezwykle przydatny skill, a naprawdę niewielu potrafi wykorzystać go w pełni. Dodatkowo zwróciłbym uwagę na umiejętność unikania skillshotów rywali poprzez skakanie pomiędzy minionami i bohaterami (z użyciem yasuoeZamaszystego Cięcia) oraz przewidywanie zachowania przeciwników, co w przypadku tego bohatera jest kluczowe. Ważne jest też odpowiednie korzystanie z yasuoqNawałnicy Stali, gdyż umiejętność ta daje naprawdę duże możliwości.

zed3. Zed


Ile razy widywaliście w swoich meczach kompletnie niepotrafiącego grać Zeda? No właśnie, Zed to wyjątkowo specyficzna postać, jeżeli chodzi o stronę mechaniczną. Jedną decyzją potrafi zarówno wygrać, jak i przegrać grę. Jego niesamowite możliwości do własnoręcznego carry’owania gier i ogrywania przeciwników decydują o tym, że znajduje się on na miejscu trzecim. Jest to postać wyjątkowo skomplikowana, która odpowiednio wykorzystana potrafi czynić cuda. Mała dawka tego, co potrafi zdziałać świetny gracz Zeda: KLIK!.

2. Vaynevayne

Bez wątpienia numer 1 wsród ADC. Liczba materiałów wideo zatytułowanych “Vayne montage” mówi sama za siebie. Perfekcyjna gra Nocną Łowczynią potrafi zapewnić wygranie praktycznie każdej gry, jednak działa to również w drugą stronę – jeżeli gramy nią słabo, to zazwyczaj nie będziemy zbyt użyteczni. Dodatkowo, sprawę utrudnia często występujący syndrom Doublelifta, na którego wyzbycie się dla wielu osób jest już za późno. Znajomość zarówno swoich możliwości, jak i tych przeciwnika jest tutaj niezbędna, a odpowiednie korzystanie z late game’owej mocy kluczem do poprawnej gry Vayne.

1. Lee Sinleesin

Niewątpliwie dość kontrowersyjny wybór, i z pewnością trochę subiektywny, jednak po rozegraniu blisko tysiąca gier Lee Sinem, czuję, że mogę śmiało postawić go na pierwszym miejscu w tym rankingu. Dlaczego? Nie chodzi mi tu tylko o kwestię mechaniczną, która i tak, zajęłaby jedno z pierwszych miejsc, a o całościową grę Lee Sinem od momentu rozpoczęcia gry, do zniszczenia Nexusa. Graczy Ślepego Mnicha dzielę na trzy kategorie: pierwszą z nich jest osoba, która jest świeża w temacie, i zwyczajnie gra nim słabo, gdyż gra nim krótko.

Drugim typem jest Lee Sin, który rozegrał dobre 100, 200 lub nawet 500 gier, i uważa się za króla SoloQ, jedynego prawowitego mistrza Lee, któremu Dandy i Diamondprox powinni czyścić buty – takich osobników jest najwięcej, i najczęściej widuje się ich pod nickiem “best Lee X”, gdzie X oznacza serwer bądź kraj. Są to najczęstsze ofiary syndromu Lee Sina, które zazwyczaj dominują early game, zdobywając statystyki pokroju 5/1/3 (przykładowo), a kończąc grę z KDA 6/12/10. Od trzeciego typu różnią się doświadczeniem i wiedzą gry – często są nieświadomi momentów, w których powinniśmy zmienić nasz styl gry Lee Sinem i przestać uważać się za główny element drużyny.

Ostatnia, elitarna grupa, do której dołączenie nieskromnie obrałem za cel, to osoby grające inteligentnie – wygrywające early game i utrzymujące swoją przewagę przez całą rozgrywkę. Idealnie wiedzą jak dostosować się do sytuacji, odpowiednio dysponują swoimi umiejętnościami w late game’owych teamfightach, bronią Carrych, gdy tego trzeba, i wskakują na przeciwnych, w odpowiednim momencie. Znalezienie złotego środka w tej kwestii jest niezmiernie trudne, przez co przedstawicieli tej grupy jest tak niewiele. Z tego względu, uważam, że prawdziwe wymasterowanie Lee Sina jest równie trudne, co perfekcyjna gra zedZedem bądź azirAzirem, a może nawet trudniejsze – przynajmniej podchodząc do sprawy całościowo.


A Ty, co byś wytypował? Pisz! 😉

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.