Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Tier Lista Supportów – Patch 4.18

Witajcie Przywoływacze!

Przedstawiamy Wam Tier Listę Supportów ułożonych od najsilniejszych (Tier 1) do najsłabszych (Tier 4), skupiając się głównie na soloQ. Bohaterowie w tierach ułożeni są alfabetycznie.

Lista ta dotyczy patcha 4.18


Tier 1 – Grupa bardzo mocnych championów, którzy świetnie sprawdzają się w obecnej mecie. Genialne picki, które powinniśmy brać pod uwagę podczas wyboru postaci.

Tier 2 – Bohaterowie, którym niewiele brakuje, by znaleźć się w czołówce ligi. Nadal bardzo silne picki, dobrze wykonujące swoje zadanie.

Tier 3 – Zbalansowane postacie, nieodstające w jedną, ani drugą stronę. Warte wyboru, gdy nie pozostało nam nic lepszego.

Tier 4 – Championi, którzy mogą sprawdzić się w poszczególnych match-upach, jednak dużo im brakuje, by stanąć na równi z przedstawicielami wyższych tierów. Zazwyczaj dość nieefektywne lub sytuacyjne picki.


Tier 1

braumjannamorgananamithresh

Tier 2

alistarblitzcrankkarmaleonasonazilean

Tier 3

annieazirgragaslulusorakavelkozxerathzyra

Tier 4

fiddlesticksgalioluxnunusyndrataric


zilean ZILEAN

Na próżno szukać jednoznacznej odpowiedzi na to, który bohater wsparcia jest tym najbardziej irytującym i działającym na nerwy. Oczywistym jest jednak fakt, że jeżeli zadano by takie pytanie, to najprawdopodobniej wśród odpowiedzi znalazłby się między innymi Zilean. Jeżeli niemożliwe do uniknięcia zileanq bomby posiadające jedne z najwyższych bazowych obrażeń (których dodatkowo odliczanie do detonacji potrafi skutecznie zniechęcić niejednego przeciwnika) oraz wyjątkowo irytujące zileane przyśpieszenie (lub co gorsza spowolnienie) nie są wystarczającym uwarunkowaniem tak dużej antysympatii w kierunku Zielana, to pora na przedstawienie najświetniejszej superumiejętności, uwielbianej przez wszelkiej maści Assaynów, a także Strzelców. Mowa tu oczywiście o zileanr Chronoshifcie, który świetnie sprawdza się w obecnej erze często długich, powolnych gier niejednokrotnie dochodzących do momentu, w którym akcja skupia się na jednym, najsilniejszym członku drużyny – potocznie zwanym “Hyper Carrym”. W takich chwilach przywrócenie do życia przykładowo tristana Tristany z full buildem jest porównywalne ze zwrotem akcji, jaki wywołałoby uratowanie Mufasy lub zwycięstwo polskiej drużyny piłki nożnej na mundialu.

janna JANNA

Jednego możemy być pewni – ostatni miesiąc na profesjonalnej scenie jest dla Janny okresem świetności. Oczywiście nie ma tu miejsca na tematy powiązane z profesjonalnymi turniejami, czy ligami, ponieważ jest to dział poświęcony głównie kolejce Solo. Skąd zatem w tym przypadku taka zgodność z priorytetami, jakie obierają osoby, które League of Legends znają od podszewki? Zacznijmy od tego, że to nie wybory e-sportowych gwiazd decydują o sile bohatera – broń Boże! Wystarczy spojrzeć na przykłady, które mamy na wyciągnięcie ręki. blitzcrank Blitzcrank, od dawien dawna dobrze spisujący się Support, którego na wyższej klasy zawodach jest jak na lekarstwo lub nawet mniej. Bohaterów takich jest znacznie więcej – rammus Rammus, katarina Katarina lub chociażby tryndamere Tryndamere są postaciami, które bardzo dobrze radzą sobie na SoloQ, mimo iż w asortymencie profesjonalistów zazwyczaj są zupełnie nieobecni. Czym więc wyróżnia się Janna, której te moje wypociny są dedykowane? Po pierwsze: prostotą. Po drugie: zdecydowanie uniwersalnością oraz brakiem potrzeby większej synergii z sojusznikami. I co najważniejsze – oczywiście siłą, którą zapewniają jej umiejętności świetnie nadające się do osłaniania i chronienia sojuszników (tak jak czyni to nami Nami, lub morgana Morgana), a także dominowania wrogiego botlane’u podczas wymiany ciosów.

soraka SORAKA

Zapewne nikt z nas nie dowie się jakich dokładnie rezultatów związanych z reworkiem Soraki oczekiwano w zespole pracowników Riotu. Można jednak domyślać się, że raczej nie takich, jakie zaistniały – bo takowych prawie wcale nie było. Oczywiście normalnym jest, że wraz z aktualizacją wykres Soraki z dopiskiem “popularność” bardzo drastycznie wzrósł, jednak zgodnie z oczekiwaniami równie szybko spadł, czyli wrócił do normy. Obecnie Soraka pozostaje niemalże identycznie postrzeganym bohaterem wsparcia, którego rework nie wpłynął jakoś bardzo znacząco na jej pozycję w grze.

azir AZIR

Zdecydowanie nie jest to bohater bezpośrednio stworzony do pełnienia roli Supporta, jednak jak to często bywa, na dolnej linii możemy spotkać nawet takie cuda jak xerath Xerath czy velkoz Vel’Koz, (które de facto nie sprawdzają się tragicznie) więc pojawienie się tam również Azira nie powinno być dla nikogo większym zaskoczeniem. Nie prezentuje się on co prawda tak dobrze, jak przytoczone wyżej przykłady (nie wspominając już o topowych Supportach), ale jego jakkolwiek nikłą grywalność podtrzymuje bardzo łatwy do zaaplikowania, nieznośny wręcz poke, którego niejeden ADC chciałby za wszelką cenę uniknąć.

nami NAMI

Support utrzymujący się w śmietance najlepszych bohaterów wsparcia już od całkiem długiego czasu. Głownie za sprawą jej wyjątkowej uniwersalności (jeśli chodzi o partnera na bocie oraz teamcomp) nie pozostawia ona wiele do życzenia zarówno podczas lane’owania (tu zapewnia między innymi efektywne leczenie z namiw W, a także bardzo pożyteczny w wymianach boost do autoataków z namie E), jak i walk drużynowych, w których jest w stanie bardzo sprawnie chronić sojuszniczych Prowadzących, nie wspominając o jej największym atucie – namir Superumiejętności będącej genialnym narzędziem do inicjacji teamfightów, a także powstrzymania drużyny wroga.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.