Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Tier Lista Midlane 5.1 – Rango (konkursowa)

Witajcie!

Zastanawiałem się długo czy tier liste zrobić pod solo q czy pod gry drużynowe 5v5. Uznałem, że zrobię listę opierającą się głównie na grach drużynowych, ponieważ na takich grach znam się lepiej niż na solo q.

Postacie umieściłem od najmocnejszych (Tier 1) do najsłabszych (Tier 5), postanowiłem utworzyć też Tiery pośrednie, żeby trafniej umieścić postacie.

Postacie umieszczam w poszczególnych Tierach zwracając uwagę na zmiany w patchu, statystyki oraz swoje własne zdanie. 🙂


Tier 1

ahri azir orianna xerath syndra

Tier 1.5

fizz  zed leblanc cassiopeia

Tier 2

karthus twistedfate ziggs kassadin

Tier 2.5

akali yasuo lissandra

Tier 3

jayce swain velkozviktor lulu kayle zilean

Tier 4

katarina diana talon veigaranivia annie brand malzahar karma kennen

Tier 5

lux morgana galio ryze vladimir zyra fiddlesticks heimerdinger tristana

 


 

Uzasadnienie przyporządkowania danych postaci do danego Tieru.

FIZZ i ZED

Jeżeli chodzi o solo q to postacie te powinny być bez wątpienia w Tierze 1, ponieważ są chyba jednymi z najmocniejszych postaci jeżeli bierzemy pod uwagę walkę 1v1. Umieściłem je niżej ze względu na to, że wybranie takich postaci wiąże się z tym, że drużyna zostanie pozbawiona wave cleara, albo zostanie zmuszona do wybrania postaci z wave clearem na górną aleję. Co to oznacza dla drużyny? Głównie chodzi o to że drużyna ze słabym wave clearem nie jest w stanie dobrze bronić swoich wieży, a zatem jeżeli przeciwnicy zyskają lekką przewagę, będą mogli ją zwiększać niszcząc kolejne wieże.

XERATH

Xerath jest postacią, która bez wątpienia musi się znaleźć w tierze 1. Posiada on bardzo mocny poke oraz wave clear. Dodatkowo jest bardzo bezpiecznym pickiem ze względu na swoje duże zasięgi. Dodatkowo dobrze komponuje się w drużynie z postaciami posiadającymi długiego punktowego stuna (elise, morgana itp.), chodzi tu głównie o używanie jego ulti, aby pomagać w walkach odbywających się w jungli.

AZIR

Umieściłem go w tierze 1, ponieważ jak wiadomo w grach drużynowych ważne są walki 5v5, a Azir dzięki swojemu W oraz ulti może bardzo dobrze “ustawiać” przeciwników. Kolejnym plusem, który prezentuje Azir jest dość duża mobilność (dashe z E), przez co jest dość trudny do focusowania.

AHRI

Ahri jest postacią, która zasługuje na tier 1, ponieważ jest ona nie tylko dobra 1v1, ale również jest ona najlepszym bohaterem roamującym w patchu 5.1.

KARTHUS i TWISTED FATE

Postacie te praktycznie się nie liczą jeżeli chodzi o solo q, ale są bardzo dobrymi wyborami na gry drużynowe. Główną zaletą tych postaci jest to, że mogą łatwo pomagać innym liniom. Dodatkowo postacie te nie są skazanie na porażkę w grze 1v1, aczkolwiek na środkowej alei mają dość ciężko. Karthus posiada jeszcze bardzo dobrą pasywną umiejętność, jeżeli chodzi o walki drużynowe.

KATARINA

Dużo ludzi patrzących na tę listę może zastanawiać się, dlaczego Katarina jest dopiero w tierze 4? Wyjaśnienie jest proste, każdy dobry team nie pozwoli Katarinie na to, aby robiła spustoszenie w walkach drużynowych, tzn. przy dobrych przeciwnikach Katarina staje się bezużyteczna, dużo drużyn kontruje Katarinę budując jak najszybciej dużo GA, co oczywiście skutkuje brakiem resetów z pasywa.

ZILEAN, KAYLE i LULU

Są to postacie, które są pewną alternatywą przy wyborze postaci na mida. Te trzy postacie są dobre, ale tylko w szczególnych grach, np . Zilean jest przydatny, gdy układa się kompozycje teamu pod obronę adc, Lulu świetnie sprawdza się razem z Rengarem,a Kayle z takimi postaciami jak Master Yi.

RYZE i VLADIMIR

Postacie te umieściłem w tierze 5, ze względu na to, że są to postacie, które mają bardzo ciężką grę 1v1 na środkowej alei, głównie przez to, że zasięg ich umiejętności jest po prostu za mały , oraz uważam, że postacie te powinny być grane górnej alei, ponieważ tam mogą pokazać cały swój potencjał.

AKALI

Umieściłem ją dopiero w tierze 2.5, ze względu na to, że Akali tak naprawdę nie istnieje w późniejszych team fightach, oczywiście jeżeli przeciwna drużyna jest ogarnięta. 🙂 Tzn. nie daje tak po prostu doskoczyć do swojego adc.

ZIGGS

Ziggsa umieściłem w tierze 2, ponieważ posiada on bezpiecznego wave cleara, dodatkowo jest on bardzo dobry 1v1 głównie ze względu na zasięg jego umiejętności, oraz ma on bardzo dobre obszarowe umiejętności, które zadają dobry dmg w team fightach. Jeszcze warto dodać, że jest on niebywale ciężki do focusowania.

ORIANNA

Zdecydowanie tier 1, ze względu na to jak radzi sobie 1v1, oraz ze względu na to jaki potencjał ma jej ulti w walkach drużynowych. Wydaje mi się, że o Oriannie więcej pisać nie trzeba. 🙂

BRAND

Długo zastanawiałem się czy nie umieścić go wyżej w tej tier liście, ale uznałem, że jest za słaby jeżeli chodzi o grę 1v1, oraz, że jego ulti jest zbyt problematyczne w użyciu w walkach drużynowych.

MORGANA i ZYRA

Są to postacie, które widzę tak naprawdę tylko na supporcie. Problem w Morganie polega na tym, że dużo zależy od tego czy trafi Q, a jak wiadomo nie jest to łatwe. Jeżeli chodzi o Zyrę to przyznam, że na środkowej alei radzi sobie całkiem nieźle, ale bardzo łatwo jest ją skontrować, bo wystarczy wybrać, albo postać z dalekim zasięgiem (np. Xeratha), albo assasina (np. Zeda).


Wiem, że każdy będzie miał jakąś uwagę do tej tier listy, ale wg mnie tak powinna ona wyglądać. Przepraszam za wszystkie błędy w pisowni, ale do polonistów to ja nie należę.  🙂

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.