Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Tier Lista Midlane 5.1 – amadiPolska (konkursowa)

Witam, ja jestem amadiPolska i zapraszam do zapoznania się z moją tier listą postaci na mida, ułożoną głównie pod solo queue(patch 5.1) . Postacie w tierach ułożone są przypadkowo. Dajcie znać w komentarzach co o niej sądzicie!

God Tier – Najpotężniejsze postacie w obecnym patchu,sprawdzające się w prawie każdym team compie.  Posiadają umiejętności pozwalające uciec z trudnej sytuacji, mocne efekty kontroli tłumu i ogromny burst dmg. W dobrych rękach praktycznie nie mają słabych punktów.

Tier 1 – Bardzo silne picki, które umiejętnie zagrane również potrafią być silne. Wymagają jednak większych umiejętności i często opierają sie na konkretnej mechanice(np. skillshotów-Xerath). Posiadają pewną ilość słabych punktów i odpowiednia taktyka przeciwnika pomoże mu zwyciężyć. Jeśli jednak potrafimy wykorzystać potencjał tych postaci, nie odstają one zbytnio od tych z God Tier’u.

Tier 2 – Picki,które również powinny być brane pod uwagę w fazie draftu. Wymagają one od nas gry w określony sposób oraz nie pozwalają na tak dużą dowolność w wyborze przedmiotów i stylu gry co postacie z wyższych tierów. Są to troszeczkę postacie sytuacyjne, a ich wybór powinien być z góry przemyślany. Jeśli we krwi mamy grę ze szczególnym nakładem na pewien elemnt gry (np. farmę albo kontrolę mapy) i posiadamy potrzebne do tego umiejętności możemy dużo zdziałać, lecz na dłuższą metę możliwe, że będziemy delikatnie odstawać od postaci w wyższych tierów.

Tier 3 – Postacie, które są wybierane najczęściej jako kontra, posiadają znikome mechanizmy ucieczkowe, są podatne na poke, a ich jedyną zaletą może być duża ilość CC przy takich postaciach jak Annie albo Anivia. Z reguły działają praktycznie tak samo w każdym momencie rozgrywki, a po pewnym czasie przeciwnik zacznie z grubsza przewidywać nasze zagrania. Postacie łatwe do skontrowania,polecane w jedynie w szczególnych sytuacjach.

Tier 4 – Picki, które często są grane na midzie “for fun”,nie mają zbytnio przydatnych umiejętności w early bądź late game lub były grywalne jakiś czas temu.

God Tier

ahrifizzoriannazedsyndraleblanc

Tier 1

azirakalicassiopeiaheimerdingerkassadinkatarinalissandraxerathviktor

Tier 2

malzahartalontwistedfateveigarvelkozyasuoziggskarthusswain

Tier 3

galiomorgananidaleeaniviabrandjayceannieluxdianalulumordekaiser

Tier 4

zyraryzekarmacorkiezreal kaylevladimirkennen

 

leblanc Le Blanc
Magiczny assasin charakteryzujący się dużą mobilnością oraz ogromnym burstem. Bardzo ciężko ją zgankować, swojego pierwszego dasha może mieć już na 1 lvl’u. Posiada dwie optymalne ścieżki rozwoju, a mianowicie: ulepszanie W oraz ulepszanie Q. W przydaje się bardziej,gdy przeciwnik spycha nas w kierunku naszej wieży i stara zmusić do utraty farmy na rzecz turreta, a Q gdy nie mamy problemów z odpushowywaniem linii i potrzebujemy dmg do zabijania przeciwnego bohatera. Na linii gra się ją stosunkowo bezpiecznie(może zabrać pół HP i sama nic nie stracić), a do tego potrafi świetnie roamować z wykorzystaniem swojego łańcucha. Dzięki Le Blanc jesteśmy w stanie wywierać ogromną presję na przeciwnikach, tym samym zmuszając ich do kosztownych błędów.
azir Azir
Postać, która ostatnimi czasy wróciła do łask i pokazała,jak dużo potrafi zdziałać. Azir radzi sobie najlepiej, gdy we wczesnej fazie rozgrywki może zdobyć dużą ilość farmy i szybko wylevelować. Jego najmocniejszą stroną jest late game-W oraz R są umiejętnościami świetnie sprawdzającymi się w walkach drużynowych i często blokują przeciwników przed wejściem do teamfight’u. Jego mocną stroną są też dobre przeliczniki i mechanizmu ucieczkowe. Niestety,jest podatny w early game na postacie z mocnym poke lub dużym survivability.
heimerdingerHeimerdinger
Nasz kochany Heimerdinger znalazł się w 1 Tierze ze względu na swój ogromny potencjał w odwracaniu walk o 180 stopni. Wystarczy kilka użytych umiejętności,żeby zamiast łatwego fraga dla przeciwnego midera, Heimerdinger wyszedł 2 kille do przodu. Największą siłę zapewnia mu potężne W(nie mówię tu nawet o połączeniu z ultimatem) oraz Q, dzięki któremu Heimer jest jak forteca. Czuje się on najlepiej, gdy to my jesteśmy pushowani oraz gdy walki drużynowe toczą się w jednym miejscu. Podatny jest na postacie takie jak Kayle, Twisted Fate, Syndra oraz Le Blanc,czyli jednym słowem takie, które posiadają silne umiejętności obszarowe, pozwalające na zepchnięcie Heimera ze środka linii. W walkach drużynowych najlepiej gonić Heimera lub upozorwać odwrót i wtedy zainicjować.
lissandra Lissandra
Postać niesamowicie silna przeciwko wszelkiej maści assasinom. Jej skillset pozwala poke’ować i utrzymywać bezpieczną pozycję. Posiada sporą ilość CC, a przede wszystkim może być przez pewien czas nieśmiertelna, zadając przy tym AoE dmg. Szczególnie dobrze sprawdza się przeciwko Zedowi. W walkach drużynowych również potrafi sporo zdziałać, wyłączając np. przeciwnego adc.
katarinaKatarina
Katarina w moim zestawieniu znajduje się w 1 Tierze. Niektórzy powiedzą, że za wysoko, niektórzy, że za nisko. Według mnie jest to dla niej idealne miejsce. Kupienie jako pierwszy przedmiot Objęcia Ognia zapewnia jej skrócenie czasu odnowienia, duży zastrzyk ap oraz świetny aktyw tego przedmiotu.Dopiero, gdy zakupimy ten item Katarina zyskuje swoją siłę. We wczesnej fazie gry jest ona zmuszona grać pasywnie, ale z racji swojego E ganki stają się bardzo trudne. Jest ona podatna na mocne CC oraz Anioła Stróża. Ale kto kupuje Guardiana jako 2 lub 3 item? Gdy zaopatrzymy się w niego, może już być za późno. Dużo zależy też od team compu przeciwnej drużyny. Im więcej takich postaci jak Lee Sin, Voli czy Fiora-Katarina staje się coraz słabsza. Ale jeśli nie mamy zbyt wielu CC i jesteśmy papierowi-Kata ma wolne pole do popisu.
twistedfateTwisted Fate
Nasz mistrz kart jest stosunkowo niedocenianą postacią. Pomimo faktu, że nie mamy zbyt mocnego comba na pierwszych poziomach, pozostałe aspekty przemawiają na korzyść Twisteda. Po pierwsze musimy skupić się na farmie, aby jak najszybciej kupić potrzebne przedmioty. Po drugie-objectivy i wspomaganie drużyny. Naszego ultimate’a używamy najczęściej jak możemy, aby wspomóc naszą drużynę, zgarnąć kilka asyst lub zabójstw i zdobyć pierwszego smoka. Jako jeden z pierwszych itemów(ja preferuję 1 lub 2) kupujemy Zmorę Licza-wtedy zaczyna się zabawa. Dzięki niej Twisted Fate jest w stanie zadać nawet ponad tysiąc obrażeń z W i E. Możemy jednym atakiem zabić przeciwnego adc, a do tego jesteśmy mobilni, mamy mocnego stuna z W i szybko niszczymy wieże. Niestety Twisted wymaga trochę praktyki,ale gdy już potrafimy nim grać,czego chcieć więcej?
kassadinKassadin
Tutaj chyba nie muszę się rozpisywać-Kassadina pickujemy jako odpowiedź na AP midera w przeciwnej drużynie. Jego niesamowity passyw “niszczy” 15% obrażeń magicznych, jakie zadaje nam przeciwnik. W dodatku z Q mamy tarczę, która również pochłania ogromne ilości magicznych obrażeń. Kassadin jest zmuszony do stosunkowo pasywnej gry do 6 poziomu,potem z wykorzystaniem swojego ulta może spokojnie farmić, ew. roamować i zdobywać przewagę, nie obawiając się przeciwnego junglera. Agresywna gra Kassadinem zaczyna się w okolicach 11 poziomu, a przy odpowiednim buildzie jest w stanie wyjść cało z większości walk. Ma tylko jedną wadę-przeważnie zostaje zniszczony przez każdego AD midera, szczególnie Talona.
yasuoYasuo
Niegdyś OP, dzisiaj już nie tak wysoko, ale utrzymuje się w tej mocniejszej części zestawienia. Bardo dobrze radzi sobie z postaciami polegającymi na skillshotach,takimi jak np. Xerath, Nidalee czy Ziggs. Jego tarcza pomoże nam wyjść mniej stratnym, gdy będziemy się starali farmić, a W i E pozwolą zablokować i uniknąć resztę umiejętności przeciwnika. Dobrze sprawdza się w drużynie, w której inne postacie posiadają podrzucenia. Nie musi wtedy trafić ze swojego Q, a jedynie poczekać aż przeciwnicy zostaną podrzuceni np. przez Malphite’a. Najlepiej radzi sobie w późniejszej fazie gry, a 80% szansy na trafienie krytyczne przy standardowym buildzie boli naszego przeciwnika. Niestety taktyka na grę przeciwko Yasuo jest prosta-nie daj mu farmić,nie dawaj trafiać się z Q i staraj się skupić na nim podczas walki drużynowej, przy jednoczesnym wyłączeniu go z niej przy pomocy stuna. Jego wyniki zależą przede wszystkim od tego, czy dobrze wyszedł z fazy linii i jak często miał szansę zaszaleć w teamfightcie.
morganaMorgana
Morgana zasługuje według mnie na szczególne wyróżnienie spośród postaci 3 Tieru. Wymaga ona dość dużych umiejętności w trafianiu Q, bo prawie zawsze przesądza to o tym, czy zabiliśmy, czy też nie. W fazie linii taktyka jest prosta-staraj się farmić i wykorzystuj błędy przeciwnika. Jesteśmy w miarę bezpieczni podczas ganków z faktu posiadania swojego Q i tarczy, która blokuje efekty kontroli tłumu. Jeśli gramy przeciwko AP-jako pierwszy item kupujemy Bluźnierczy Gral Athene, a jeśli przeciwko AD-Klepsydrę Zhonyi. Staramy się grać pasywnie przy wykorzystywaniu błędów przeciwnika do momentu, kiedy nasz ultimate pozwoli wyłączyć kilku wrogów i szybko ich wyeliminować naszym sojusznikom. Sam osobiście gram nią jako kontrę na takie postacie jak Zed, Talon czy Yasuo. W dobrych rękach potrafi w znacznym stopniu pomóc naszym sojusznikom w walkach drużynowych.
annieAnnie
Czasem grana na supporcie, czasem na midzie. Ogromny potencjał zapewnia jej duża ilość stunów oferowanych przez pasyw oraz dobry waveclear. Annie może łatwo farmić używając swojego Q oraz wspomagając się z W. Taktyka polegająca na zmuszeniu przeciwnika do tracenia farmy pod wieżą praktycznie na nią nie działa. Jej najmocniejszą stroną jest możliwość zestunowania wielu przeciwników na raz dzięki pasywowi połączonemu z W lub R. jej główną wadą jest zasięg-bardzo często musi korzystać z flasha. Jej jedyną defensywną umiejętnością jest E, które zapewnia jedynie MR i Armor. Podatna na ganki i mocny burst(np. Zed,Fizz). Nie nadaje się do roamowania i jest polecana jedynie w niektórych sytuacjach.

Umieszczenie postaci w poszczególnych tierach każdy widzi inaczej. Ta tier lista jest odzworowaniem mojego doświadczenia oraz odczuć i nie zmusza nikogo do myślenia w taki sam sposób.Na wszelkie pytania postaram się odpowiedzieć w komentarzach, tak więc śmiało pytajcie.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.