Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Tier Lista Mid Lane Patch 5.1 – Maćko123 (konkursowa)


Witam, poniższa Tier Lista została stworzona na podstawie (w kolejności malejącej):

– odczuć autora na podstawie własnego doświadczenia;

– oficjalnych statystyk z serwisu lolking.net;

– streamów polskich i zagranicznych;

– odczuć przyjaciela autora (Titanum Prime);

– oficjalnych rozgrywek typu LCS;


 

 

Tier 1

ahriazirfizzleblancvelkozoriannayasuozed

Tier 1,5

kassadinlissandrasyndra

Tier 2

cassiopeiakatarinakhazixluxnidaleerivenswainviktorxerathziggs

Tier 2,5

anniekarthuskayleleesinmorganawukong

Tier 3

aatroxaniviaakaliheimerdingerjaycekennenluluryzetwistedfatevladimir

Tier 3,5

brandmalzaharmordekaiser

Tier 4

caitlyngaliogragaskarmakogmawtalonteemotristanaurgotzileanzyra

Uzasadnienia

fizz prawdopodobnie patch 5.1 jest ostatnim, w którym rybak znajduje się na szczycie. Póki co ma on ogromny i co najważniejsze szybki damage – który zabija przeciwnika zanim on nawet spróbuje zabić nas. Zaletą Fizza jest także spory pool itemów – możesz użyć buty na AP pen, tak samo jak na CDR, możesz kupić najpierw Nashor Tooth a potem Lich Bane albo odwrotnie – nie ma to większego znaczenia. Inne duże zalety to nieuzależnienie od blue (co nie znaczy że się nie przyda) oraz możliwość powrotu do gry
w late nawet w przypadku dużego przegrania linii.

leblanc właściwie niczym nie odstępuje Fizzowi – jest nawet lepsza, gdyż zadaje równie dobry dmg połączony z równie dobrym (acz oczywiście innym) CC z dalszej odległości. Jeśli mowa jest srebrem a milczenie złotem, to nie trzeba uzasadniać nic więcej.

kassadin w ostatnim czasie zyskał nowy build – teraz pierwszym kończonym przedmiotem jest Lodowa Rękawica, która okazuje się być bardzo skuteczna. Ze sceny mida zeszli także najgorsi wrogowie Kassadina, z Talonem i Akali na czele. Postać odrobinę mniej pewna niż Tier 1, ze względu na sposób ładowania E oraz konieczność każdorazowego zastanawiania się nad użyciem ulti.

lissandra postać teoretycznie pozbawiona wad, ale z jednego powodu znajduje się w Tierze 1,5 a nie 1 – w żadnym aspekcie nie jest na szczycie. Powiedzmy, że ma wysokie obrażenia, ale niektóre postaci mają wyższe, ma dobre CC – ale niektórzy lepsze, dobry escape mechanizm – ale są lepsze wśród dominujących miderów. Wszystko powiedzmy, ma na 8/10, ale w niczym nie jest najlepsza.

lux odstawiona na bok postać, mimo braku ku temu przesłanek. Może trafienie z Q nie jest już tak łatwe jak w sezonie 2, 3 czy nawet 4, ale „te chwile są z nami, i nikt nie zabierze ich dopóki my, będziemy mieć Lux taką samą, z radością odkrywać każdą nową grę”. Prostota tej postaci jest jej siłą, a przyjemność w grze nią jest jak szósty skill. (literka T xD).

nidalee ta z kolei ma najlepsze lata już za sobą…… ale mówię o topie, nie o midzie. Kontrola jungli, możliwość,  łatwego pobierania buffów, kontrola rzeki, bezpieczne pushowanie, bezpieczny poke pozwalają Nidalee być wysoko na tej tier liście. Wady to brak siły w late game oraz bezużyteczność  pułapek w większości sytuacji.

annie po patchu 5.2. spadnie niżej, ale to na razie nieistotne. Na 6 levelu ma pewniejszego killa niż Zed, duży zasięg autoataku pozwala grać bezpiecznie i skutecznie. Siłą są wymiany typu 2v2, słabostkami – krytyczna sytuacja w przypadku sfailowania W lub R (z pasywem), duże cooldowny na E i R (a w buildzie nie ma zbytnio miejsca na przedmioty do jego redukcji, chociaż myślę, iż buty na CDR zyskają popularność też na innych postaciach niż Fizz czy Gragas, choćby na Annie).

karthus obecnie raczej jungler. Na midzie potrzebuje blue, bo farmi z Q. Ulti Karthusa przez kilka sezonów straciło swą potęgę – teraz w grze jest tyle (nikt nawet nie wie ile) różnych uleczeń, tarczy, blokad, nietykalności, wskrzeszeń, że ulti Karthusa to nie to samo co kiedyś. Największą wadą Karthusa jednak jest to, iż W jest bezużyteczne –zarówno w defensywie jak i w ofensywie – tracąc te dziesiąte sekundy na spowalniająca tarczę opóźniamy swój ruch, a wróg i tak zawsze przeskakuje nad lub obok J.  Ale jednak Karthus ma markę, stąd proponuję tier 2,5.

morgana nie ma poku ani dasha, ale gra nią jest bezpieczna, nasze Q i E najczęściej nas uratują przed śmiercią, a W zapewni porządne farmienie. Największą zaletą postaci tej jest skillset – nawet jeśli sromotnie przegramy linię, nawet jeśli byliśmy AFK kilka minut, to sama nasza obecność w późniejszej grze pomaga sojusznikom – czasem Q to jedyna rzecz, której team od nas potrzebuje (chociaż oczywiście lepiej by było gdybyśmy prowadzili grę), podobnie rzecz ma się z potężnym ulti. Taka uniwersalność Morgany pozwala jej na Tier 2,5. Brak poku, pushu, słabość przeciw postaciom z doskokami  i ogólnie przeciwko AD postaciom nie pozwala na więcej.

leesin rzadko spotykany i to jego siła – większość przeciwników nie wie jakiego bohatera przeciw niemu wybrać i jak przeciw niemu grać. Potrafi zdominować linię na 2 lub 6 levelu, nie oddając przewagi do końca lane phase. Wspaniale utrudnia życie swoim Q, farmi bezpiecznie z autoataków i E. Energia zamiast many, możliwość dostosowania buildu do teamu (jest postacią posiadającą dmg i wytrzymałość same w sobie, można wybrać czy chcemy zwiększyć dmg, być tankiem albo w late pomagać teamowi takimi itemami jak Solari). Ponadto doskonale kontroluje linię rzeki, potrafi szybko i bezpiecznie pushować czy roamować.

brand malzahar mordekaiserpostaci wystające ponad tier 4 tylko ze względu na naprawdę zdecydowanie większe obrażenia od tieru 4. Samymi tymi obrażeniami można sporo zdziałać w grze. Wadą tych postaci jest ich statyczność (żeby zadać combo dmg muszą stać przez ok. 2,5 sekundy w miejscu, ponadto brak dasha czy bonusu do MS) oraz fakt, że cała skuteczność każdej akcji zależy od trafienia pierwszym skillem (dla Branda W, dla Malzahara Q, dla Mordekaisera E), jeśli go sfailujemy to musimy czekać kilka sekund. Mechanika tych postaci jest mocno stara, ale dmg wyraźnie odróżnia je od tieru 4, idealny tier dla nich wynosiłby powiedzmy 3,25; niestety 3,5 wygląda bardziej estetycznie.

gragaswin ratio od dawien dawna poniżej 45%. Obecnie najniższe w grze. Jest cieniem starego Gragasa, choć o dziwo Koreańczycy nim miotą (ale to tier lista dla Europy).

talon3 argumenty przemawiają za tym tierem. Po pierwsze nerf na E, które już nie ucisza i sprawiło, że Talon stracił przewagę nad takimi postaciami jak Katarina, Fiddle, Karthus i wiele innych, którym już nie przerwie ulti. Po drugie kraby na rzekach (a konkretnie ich Wardy) i ogólnie jeszcze większe owardowanie mapy niż w S4 zlikwidowały jego roaming, na którym się opierał. Po trzecie nerf IE, zmiany w BT.

teemograny na niskich ligach dość często, stąd znajduje się na tier liście. Niestety, jego W i pasyw są bezużyteczne. Oślepienie z Q niezbyt przydaje się na mida, gdyż postaci opierają się nie na atakach, a umiejętnościach (czyli np. uciszenie jest o wiele lepsze), miniony wchodzą na większość grzybów (co nie zdarza się na topie). To tyle.

tristananerfy na przeliczniki AP w patchu 5.1 zniszczyły już build na AP, więc nie będziemy go omawiać (patch 5.2. dobija go niszcząć DFG). Natomiast AD Tristana – nie jest lepsza od Caitlyn czy Ashe, ma słaby początek gry a w końcówce i tak trudno go nadrobić, gdyż nasz ADC na bocie będzie miał lepszy dmg i większość killi. Tristanie brak dmg do poku (bo E ma przelicznik z AP), a pasywka zadająca obrażenia stworom obok często utrudnia farmienie.

zileanma tylko 1 skill ofensywny. Niektórzy powiedzą „ale jaki dobry, i jeszcze można go użyć dwa razy!”. Zgodzę się, Q ma jedne z najlepszych obrażeń spośród podstawowych 3 skilli w grze, ale nawet podwójne Q zada wrogowi mniej obrażeń niż on nam zada w tym samym czasie 3 skillami QWE (albo dwoma zada, a trzecim zniweluje nasz dmg,; a czasem nawet i to i to [choćby Kassadin]). Do tego pasyw jest bezużyteczny, a ulti wskrzesza dopiero po kilku sekundach, co nic nie daje Zileanowi w walkach 1v1 czy 2v2 (którą zazwyczaj przegra bo nie ma czym zabić wroga), a niewiele więcej daje sojusznikowi np. w teamfighcie 5v5.

W przypadku wątpliwości proszę o kontakt na priv lub pod blogiem, pozdrawiam!

keep calm and better nerf irelia!

 

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.