Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Tier Lista Mid Lane 5.1 – XaverQ (konkursowa)

Witajcie Przywoływacze!

Przedstawiamy Wam konkursową Tier Listę Mid lanerów dla wortalu How2Win, w której starałem się “wycenić” danego championa na podstawie jego kitu, lecz żeby bardziej sprecyzować, brałem też pod uwagę aktualną mode na granie danymi postaciami na midzie.

Postacie zostały “Wycenione” od “Najbardziej wartościowych – Tier 1” do tych które “Zazwyczaj spisują się tylko w specyficznych match’upach Tier 4”.

Lista dotyczy patcha 5.1

Tier 1

Postacie posiadające ponadprzeciętna mobilność, duże ilości Ultility, CCki ( zazwyczaj Slowy, Knockupy ), bardzo dobre skalowanie w late game i nie najtrudniejszy laning phase ( np. Zasięgi, Energie, Tarcze, Leczenia,)

ahrioriannaazirkassadin

Tier 1.5

Postacie które są blisko Tieru Pierwszego, lecz wady takie jak słaba odporność na CC lub problemy w early gamie ( Fizz ) wrzucają te postacie do Tieru 1.5

leblanczedfizz

Tier 2

Grupa postaci z średnia mobilnością opierających się na Poke lub Nuke, zazwyczaj posiadająca znaczne CCki i najczęściej laning phase nie jest ich najgorsza stroną, a skalowanie w late pozwala im pozostawać w grze do końca.

viktorxerathcassiopeiavelkozjaycesyndrazileanyasuolissandravladimiraniviatwistedfateziggsannielulu

Tier 3

Tier trzeci charakteryzuje się postaciami z hard CC lub dużymi obrażeniami, lecz w aktualnej mecie nie mają najłatwiejszej roboty, chyba że w określonych matchup’ach.

veigartalonryzeswainkarthusakalimordekaiser tristanamalzaharchogathbrandkatarinagalio 3 “Siostry”
luxmorganazyra

Tier 4

Postacie które w aktualnej mecie zostały “pokrzywdzone”, zazwyczaj sprawdzają się w rękach doświadczonych graczy ( zazwyczaj mainy ) lub w specyficznych matchup’ach.

heimerdingerkogmawfiddlesticks


orianna Orianna, uniwersalna postać która od dłuższego czasu jest na szczytach tier list.
Sprawdzająca się w większości team compów i w różnych match’upach,
posiada prawie wszystko czego potrzebuje mid laner – Mobilnosc, CCki, Ultility, Ogromny dmg, Waveclear, Silne AA, Dobre skalowanie się w late, duże możliwości Zone’u.

kassadin Niegdyś jego Pick/Ban status oscylował przy wartościach 90%+, aktualnie wydaje się być zbalansowanym midlanerem o ogromnych możliwościach roamu z odpowiedniom ilościom dmg, dobrym Skalowaniem w late i byciu “Ungankabble” po levelu 6-stym.

zed Nazwany przez Riot “Zdrowym assassynem”. Champion z jednym z największych “Skill-Capów” w grze, posiadający ogromny Focus w jeden target, Dashe, możliwości uniknięcia dużej ilości skilli, Poke, Potężne 1vs1, przyzwoity Waveclearem, dodatkowo jest dobrym split-pusherem.
Lecz, niestety w late gamie gdzie Zhonia, QSS to “podstawy”, a dodatkowo EXH + aktualnie bardzo często grana Janna ( Wybicie, Tarcze, Podrzucenia ) i inne postacie z twardym CC ( np Gnar, Lissandra ) potrafią uczynić Zeda mniej użytecznym w team fighcie.

leblanc Jest magicznym assassynem z wybitnie ogromnym burstem połączonym z przyzwoitym Waveclearem i Mobilnośćią ( Podobnie jak Kassadin, jest trudna do zGankowania ) Lecz, jak każda postać ma tez swoje wady, które tutaj są znaczne. Leblanc jest mega papierowa i bardzo podatna na CCki, w lategame sama np Polymorfia Lulu potrafi ją “zabić”.

annie Kolejna “dziewczynka” z ogromnym burstem, średnia Tankowatoscia ( ROA, Rylai + E + Zhonia = oO ), ponadprzeciętnym Waveclearem, małymi Cooldownami i potężnym Poke, lecz ma jedną poważną wadę – Bardzo małe zasięgi jak na midera, zazwyczaj potrzebuje flasha.

jayce AD mid z zasięgiem na auto-ataki, charakteryzuje się jednym z nawiększych Poke w grze – na linii, przy walce o objectivsy. Dodatkowo dając rade w pojedynkach 1vs1.

veigar Nóż w plecy dla postaci z ogromnymi ilościami AP. Veigar charakteryzuje się długim (2.5s) AOE Stunem, ogromnymi przelicznikami które w połączeniu z DFG bez większego problemu ( Jeżeli nie odstajemy ) pozwolą nam zrobić trade 100-0 z naszym enemy, dobry Disengage ( W, E ) i dodatkowo, zmiana w Dragonie to jak BUFF dla Veigara – Każdy enemy posiadający Pierwszego ( lub Piątego ) Smoka ma większą ilośc AP.

Wady: Brak bonusowego dmg w postacie AD,
Długie CD,
Zmissowanie stuna może przesądzić nasz żywot/team fight, szczególnie jeśli nie możemy zdjąć enemy na DFG R Q.
Veigar jest championem który największy power-spike ma w mid game ( ok. 3 itemy )

karthus Zaletą tego championa jest możliwość “roamu bez roamu (np Ult w walkach all-in na bocie, walk w jungli, etc.)”, KSowanie Fragów z ulta ( KILL SECURED LOL ), Bardzo duży dmg w late gamie, jeżeli team fight będzie “na karthusie” to sam będzie mógł zrobić większą część dmg.

luxzyramorgana Trzy “Siostry” polegające na podobnej mechanice – Złapanie w nasze unieruchomienie i zrobienie ogromnego dmg, głównymi różnicami są:

Lux: Posiadanie dużych zasięgów (szczególnie na ulta), Slowa, Shielda.
Zyra: Free Wardy, DPS, Ult który może być użyty jako Disengage z bezpiecznego zasięgu, KSowanie fragów z pasywy ( KILL SECURED LOL ), średni Waveclear, Planty.
Morgana: Baaardzo długi Snare, Waveclear, Black shield, ult jako dobre Disengage, lecz nie z tak bezpiecznej odleglosci jak Zyra, spellvamp.

Niestety, Trzy “Siostry” są dość papierowe, a zmissowanie unieruchomienia utrudnia wyprowadzenie całego komba.

katarina Postać dobrze znana z filmików typu Katarina montage lub soloq.
Posiada ogromny AOE DPS, posiadając warda/reset jest bardzo mobilna, lecz posiada problemy na linii ( nie jest rangem ) i CCki są jej największym problemem ( Chyba, że w połączeniu z black shieldem Morgany ;p )

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.