Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Teoria picków.

“Wole zginąć niż mieć lee sina w teamie” ~ Adam Mickiewicz

  Prawda jest prosta. Grę można wygrać lub przegrać już w lobby.
Cały nasza późniejsza rozgrywka zależna jest od fazy draftu. To
jakich bohaterów wybierzemy będzie miało wpływ na mecz.

  Co do fazy banów to niezależnie od dywizji bany są 3: Gragas, Vladimir
i Ekko. Oczywiście ktoś się może teraz przyczepić, że sam champ nie gra
i potrzebny jest dobry gracz. Sam skillset i statystyki tych postaci świadczą
o ich byciu OP, a dobry Gragas lub Vladimir jest w stanie sam wygrać mecz
Reszta banów zależy już od własnych preferencji i często pozycji na którą
wybiera się first pick. Każdy na pewno miał w teamie typa który zbanował 3
midlanerów i potem sam poszedł na mida.

Dalej naturalnym biegiem rzeczy dochodzi do fazy picków. Ludzie często
pickują w pierwszej kolejce wybierania bohaterów postacie których enemy zapomniało zbanować, a są one w stanie zaważyć o losach rozgrywki. Popieram
to w stu procentach. Jednak ludzie pickują też w pierwszej kolejce wybierania midlanerów lub toplanerów którzy potem mogą zostać łatwo zkontrowani.
Zazwyczaj ludzie sa pewni tych picków i mają miliony gier zagranych danym
championem i są w stanie poradzić sobie nawet na najwiekszą kontre. Ale tego nie wiemy bo przecież w kolejce solo queue gramy z czystymi randomami o których nie
wiemy nic.Wszystko zależy od champów. Głównym błędem graczy jest myślenie: “Hmm, Faker picknął Mastera na mida, Master jest OP też go picknę” . O ile sam Master na niższych dywizjach może zdziałać cuda to na wyższym elo jest raczej dość dziwnym pickiem. Ostatnio ktoś z lcsach picknął Varusa na mida. Varus spoko champ cc ma.
Wszyscy podłapali to i teraz przeżywamy wysyp Varusów na midzie bo przecież “na lcsach nim grali to pewnie jest dobry”. Dobra picknij sobie Varusa ale nie sądzę ,żeby twoi przyjaciele z silvera czy golda wiedzieli cokolwiek o teamcompie do jakiego pasuje ten champion.

Nikt Ci nie zakaże pickować jakiego sobie chcesz championa. Tyle, że nie wysztkie postacie są zdolne do wycarrowania. Pomyśl o tym tak. Ktoś  do wyboru lee sina lub gragasa do jungli. Gragas jest mocny ale Lee Sinem można robić “plejsy”. Picknął Lee Sina. W enemy jungler wybrał Gragasa. Kto wygra mecz? Tego nie wiesz bo osoba pickująca Lee Sina może mieć rozegrane 1000 gier tym bohaterem, a osoba grająca Gragasem może grać nim pierwszy raz. Dobry gracz Lee Sina może wykonać dużo dobrych early ganków bo jako early game champ jest do tego stworzony i poprzez te udane early ganki jego teammatetsi będą w stanie się nafeedować i pociągnąć za niego gre jeśli dojdzie do lategamu. Z drugiej strony mamy Gragasa który po złożeniu 3 itemków pod tanka bedzie w stanie solowac naszego Lee Sina prze okazji tankująć pół dmg. całego enemy teamu. Nie bez powodu Lee Sin ma jedno z najniższych wina-ratio przy całkiem wysokiej popularności. Ludzie oglądają dużo filmików z dobrymi lee sinami i próbując skopiować te same zagrania nie rzadko zsyłają na swoją drużynę porażkę, bo przecież nie każdy jest dobrym Lee Sinem, a każdy by chciał robić “plejsy” szczególnie na low-elo. Nie będę pisał by po prostu nie pickować lee sina bo wiem ,że jest dużo dobrych lee sinów. Po prostu róbcie early ganki, a nie czekajcie do late gamu w którym nie każdy umie robić InSeca

Nie tylko Gragas i Lee sin są dobrym przykładem. Mamy też Vayne i Caitlyn. Według internetu Caitlyn jest najwiekszą kontrą na Vayne. A i tak wszyscy dobrze wiemy ,że to kontrowanie podane jest tylko ze względu na zasięg autoatacków obu postaci. Wiadome jest co się stanie w pojedynku tych dwóch postaci po 6 lvl. Caitlyn jest rówznież zależna od przedmiotów o wiele bardziej od Vayne która po skończonym botrku jest zdolna do wielkich rzeczy.

Niektóre postacie po prostu nie wpadają w dzisiejszą mete. Pomyślcie kogo byście woleli mieć w teamie. Gragasa czy Lee sina, Caitlyn czy Vayne, Kha’zixa czy Shyvane, Kennena czy Irelie, Sone czy Janne, Lissandre czy Zeda, Lux czy Malzahara, Vladimira czy Poppy, Urgota czy Kaliste, Swaina czy Teemo.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.