Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Taktyki, które zapewnią wam przewagę w solo queue

Witajcie! Z tej strony Xerael. Gram w League of Legends od wypuszczenia Jinx. Obecnie grzeję swój tyłek w złotej dywizji, jednak od grania wolę analizę meczy i czytanie lore. Zapewne wielu z was, zwłaszcza w niskich dywizjach, zastanawia się, jak poprawić swoje wyniki i wygrywać większą liczbę meczów, ale jest już znudzona czytaniem kolejnych, niczym nieróżniących się od innych poradników pełnych rzeczy oczywistych, takich jak “graj dużo”, “kupuj wardy” itp. W moim artykule znajdziecie konkretne taktyki, które pomogą wam wspinać się po drabince rankingowej.

Double jungle

Myślę, że nie jest to nic nowego. Na mistrzostwach świata, w rozgrywkach regionalnych (LCS, OGN itd.), a także podczas meczów rankingowych na wyższym poziomie taktyka ta jest wykorzystywana do zdobycia przewagi w early game’ie, a polega na tym, że kilka pierwszych campów jest robiona przez junglera i top lanera. Jakie są tego profity? Leśnik ma więcej punktów życia po wspólnym ukończeniu route’a, w związku z czym może “zaliczyć” kolejny obóz bądź też pokusić się o zgankowanie mida lub bota. Za to osobę grającą na topie stać jest na zakup dużej liczby mikstur, która po użyciu czaru przywoływacza Teleport pozwoli mu wrócić szybko na linię i utrzymać się na niej dłużej od rywala. W takich sytuacjach czempioni tacy jak Irelia czy Jax, którzy normalnie startują z Kryształową Piersiówką, mogą pokusić się o zakup Dorana, zapewniającego dzięki zapasowym potionom sporą przewagę. Decyzja o robieniu double jungli niesie jednak ze sobą konsekwencje. Po pierwsze, jeśli jakimś sposobem zginiemy w czasie kilku pierwszych minut meczu, nie mamy możliwości błyskawicznego powrotu i musimy przejść całą drogę na górną alejkę “z buta”. Po drugie, na niższych dywizjach (zwłaszcza w czasie gier rankingowych), nasi towarzysze mogą nie chcieć współpracować, być może przestraszą się tego pomysłu lub będą zbulwersowani tym, że zabraliśmy mu Grompa, mimo że zaoferujemy się tankować całego blue buffa, dlatego wykorzystanie tego typu strategii powinno się ustalić już w champion select, żeby nie obudzić się “z ręką w nocniku”.

Solo Top Jungle

Strategię tę można wykorzystać tylko w przypadku niektórych top lanerów takich jak Sion, Maokai czy Riven, a polega ona na tym, że (oczywiście za pozwoleniem naszego junglera) sami robimy jeden z naszych campów, najlepiej wilki, a następnie wracamy do bazy, zaopatrujemy się w zapasik mikstur i wracamy tam, gdzie nasze miejsce. Strategia bardzo podobna do double jungli w kontekście profitów dla gracza z górnej alei. Różni się tym, że nie pomagamy leśnikowi, w związku z czym nie ma problemu z podziałem złota, jednakże niektóre postaci (jak Wukong, Evelynn, które mają kiepski pierwszy clear), grając w fioletowej drużynie, będą chciały ukończyć swój route właśnie na wilkach (alternatywą dla nas w takim wypadku są raptory, pamiętajmy jednak, że to my “okradamy” naszego teammate’a, więc dajmy mu możliwość wyboru). Robiąc samodzielnie obóz, możemy również zostać bardzo łatwo zaskoczeni przez przeciwników, którzy zauważyli nas dzięki ustawieniu trinketa w odpowiednim miejscu.

Solo-Yolo Support Invade

Strategia ta nie jest tak znana jak dwie poprzednie i z doświadczenia wiem, że w rozgrywkach na wysokim poziomie nie sprawdza się zbyt dobrze, jednak poprawnie wykonana inwazja potrafi zniszczyć życie każdemu junglerowi. Będziemy potrzebowali do tego Blitzcranka bądź też supporta o dużych obrażeniach na pierwszym poziomie. Polega ona na tym, że kupując jak najszybciej przedmioty, udajemy się samodzielnie do krzaka na środku rzeki (przy smoku) i, upewniając się, że nikt nie postawił warda w krzakach nad redem lub pod blue (zależy po której stronie gramy), a w 1:50 – 1:55 ustawiamy trinket tak, aby widzieć buff przeciwnika. Czekamy spokojnie, aż przeciwnik osłabi nasz cel do 120 – 75 punktów życia (zależnie od naszych możliwości) i jednym celnym strzałem pozyskujemy wzmocnienie, podane nam na srebrnej tacy. W przypadku Wielkiego Parowego Golema kradzież jest o tyle łatwa, że po użyciu naszego graba możemy dobić potwora z autoataku, w związku z czym cały proces jest łatwiejszy. Pozytywy to oczywiście zdobyte przez nas złoto, doświadczenie i pozytywny efekt i opóźnienie przeciwnego junglera, który po takiej akcji często się wścieka, jednak nie można zapominać o negatywach, takich jak zostawienie naszego AD Carry w sytuacji 1 na 2, co, w przypadku gdy przeciwnym teamie znajduje się Thresh lub inny agresywny support, może skończyć się szybka śmiercią naszego towarzysza. Natomiast jeśli nieprzyjazny leśnik zaczął po drugiej stronie mapy, stracimy tylko czas i cenny exp. Oczywiście przy odpowiedniej koordynacji przeciwnego teamu i dobrym wardom możemy również zostać szybko ukarani za nasza zuchwałość, jednak, zwłaszcza w niższych ligach, nie musimy się tego obawiać.

Double Trouble Invade

Jest to odmiana Solo Support Invade’u, która wymaga nieco koordynacji, dlatego polecam ją osobom grającym duo na bot lane’ie. Polega ona na tym, że nie tyle kradniemy przeciwnikom buffa, co zabijamy go (lub pozbywamy się jego flasha). Potrzebujemy do tego postaci z mocnym pierwszym poziomem (Lucian, Graves, Braum, Thresh, Blitzcrank), a najlepiej jest invade’ować papierowych leśników, którzy kiepsko radzą sobie na początku i są pozbawieni gap closerów czy innych możliwości błyskawicznej ucieczki, np. wspomniani wcześniej Evelynn i Wukong. W najgorszym wypadku powinniśmy wynieść z tej akcji zabrane wzmocnienie, a w najlepszym dodatkowo zabójstwo (wtedy naprawdę opłaca się to robić). Negatywy i pozytywy są podobne do tych w poprzednim punkcie, jednak mają większe znaczenie. Jeśli się uda, zdobywamy dużo złota, doświadczenia i buff, a przeciwny leśnik musi się sporo regenerować, zanim zacznie stanowić znowu zagrożenie. Jeśli jednak nie, to nasz bot lane straci farmę, doświadczenie i (co zdarza się na szczęście dość rzadko) życie.

Level 2 Gank, czyli surprise mfcker!Chyba moja ulubiona taktyka, która, odpowiednio wykorzystana, potrafi ustawić nam grę. Od kiedy na początku sezonu 5 zmieniła się jungla, early ganki stały się rzadkością. Przez pierwsze kilka minut lanerzy czują się bezpiecznie, skupiają tylko i wyłącznie na farmie i swoim rywalu, a czasami zapominają nawet ustawić trinket w krzakach otaczających ich linię. Błąd! Leśnicy tacy jak Jarvan IV i Xin Zhao czekają tylko na taka okazję! Zwłaszcza gdy ich celem jest mało mobilna postać jak Lux czy Xerath. Ideą ganku na drugi poziomie jest spalenie przeciwnikowi Błysku, co daje naszemu mid lanerowi sporą przewagę, a przy dobrych wiatrach zdobycie pierwszej krwi. Wystarczy tylko doprowadzić do tego, by nasza ofiara straciła wszelkie CC i dashe i wtedy uderzyć. Konfiguracja sprzyjająca takim akcjom to premade jungla i środkowa aleja. O ile nie zostaniemy “porobieni” 1 vs 2, jest to sytuacja win-win, ponieważ, poza drobnym opóźnieniem, nasz jungler nic nie traci, a mid zyskuje naprawdę sporo. Strategia ta bardzo dobrze działa, jeśli mamy red buffa.

Hide 'n' Seek z Evelynn

Strategia ta działa w każdym momencie gry i dotyczy wyłącznie Evelynn. Normalnie Modliszka jest możliwa do wykrycia tylko i wyłącznie przez różowe wardy, jednak istnieje sposób na uchronienie się przed gankiem niewidzialnej zabójczyni. Ustawiając zwykłe totemy (niestety, już niedługo dostępne jedynie pod postacią Sightstone’a lub ulepszonego trinketa) na campach w jungli Evelynn, będziemy w stanie ją zobaczyć (niewidzialność jest wyłączana, gdy Eve zaatakuje lub użyje umiejętności). Na przykład jeśli widzimy, że leśniczka robi reda grając po niebieskiej stronie, to powinniśmy zachować ostrożność zarówno na bocie, jak i midzie i próbować zaatakować topa bądź też przygotować countergank.

Mam nadzieję, że zamieszczone przeze mnie porady przydadzą się wam w czasie zmagań na Polach Sprawiedliwości. Istnieje wiele taktyk, o których nie wspomniałem i jeszcze więcej, o których nie wiem i być może nigdy się nie dowiem. Walczcie, odkrywajcie i, co najważniejsze, bawcie się dobrze.

Jest to artykuł nadesłany przez Czytelnika na konkurs zorganizowany przez portal How2win.pl. Pod tym linkiem znajdziesz więcej informacji oraz uzyskasz wiedzę, w jaki sposób napisać i wysłać swój własny tekst, który będzie być może pozwoli Ci wygrać 50 zł PSC.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.