Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Synergia Bot Lane: Vayne & Nami

Synergia Bot Lane to cykliczny blok przedstawiający parę bohaterów, marksmana i supporta, która w teorii, dzięki swoim umiejętnościom, jest w stanie być bardzo efektywna w fazie laningu. Na wstępie należy zaznaczyć, że dowolna kombinacja strzelca i wspierającego w rękach dobrych graczy może wygrać aleję – liczą się głównie ich umiejętności. W drugim odcinku przedstawiamy vayne Vayne – Nocną Łowczynię i nami Nami – Władczynię Przypływów.

STRZELEC I WSPIERAJĄCY
vayne Vayne należy do hyper carry, czyli strzelców, którzy świetnie skalują się aż do ostatnich etapów gry. Jej late game jest niesamowity i pozwala na pokonanie wrogiej drużyny nawet solo. Aby tak się stało, musi jednak wytrzymać fazę linii, która w teorii nie jest dla niej najłatwiejsza.

nami Nami natomiast to idealny support posiadający wszelkiego rodzaju narzędzia, które powinien mieć każdy wspierający. Może grać defensywnie lub agresywnie, w zależności od partnera na dolnej linii. Jest mocna w każdej fazie gry, jednak wymaga odpowiedniego wyczucia.

Cechą charakterystyczną tych postaci jest umiejętność przetrwania early game, za co odpowiada głównie nami Nami. Dzięki niej vayne Vayne będzie siała postrach wśród szeregów wrogów w późniejszym etapie gry i wygra mecz. Odpowiadają za to możliwości obydwu postaci: sustain, dwie umiejętności unieruchamiające przeciwnika, a także odskok i spowolnienie.

UMIEJĘTNOŚCI BOHATERÓW
Vayne
Vayne
  • vaynep Nocna Łowczyni – [Pasywna] – vayne Vayne bezwzględnie poluje na złoczyńców. Kiedy porusza się w kierunku wrogich bohaterów zyskuje 30 pkt. do prędkości ruchu.

Komentarz: vayne Vayne jest strzelcem-zabójcą, a zatem jej pasywka idealnie nadaje się do ścigania i eliminowania wrogów – zauważ, że wartość prędkości przewyższa tę z podstawowych butów.

  • vayneq Akrobacja – [Q] – Vayne wykonuje akrobację, by ustawić się do następnego strzału. Jej następny atak zadaje dodatkowe obrażenia fizyczne.

Komentarz: Jest to mechanizm ucieczki, a zarazem doskok do wroga. Nie posiada dużego zasięgu, jednak obrażenia od auto ataków wykonanych tuż po vayneq Akrobacji potrafią zaboleć.

  • vaynew Srebrne Bełty – [W] – Co trzeci atak lub użycie umiejętności przeciw temu samemu celowi powoduje zadanie mu dodatkowych, nieuchronnych obrażeń równych części jego maksymalnego zdrowia.

Komentarz: Mocno ofensywny i maksowany jako pierwszy skill Nocnej Łowczyni. Kolejny, który kreuje tego ADC na zabójcę i wręcz zmusza do targetowania jednego celu aż do jego śmierci.

  • vaynee Potępienie – [E] – vayne Vayne zdejmuje z pleców ciężką kuszę i wystrzeliwuje w cel ogromny bełt, zadając obrażenia, które odrzucają cel do tyłu. Jeśli przeciwnik trafi na przeszkodę, zostaje przybity, co powoduje dodatkowe obrażenia i ogłusza go na 1,5 sek.

Komentarz: Kolejny skill posiadający kilka możliwości, w zależności od sytuacji. Pozwala uniknąć ataku ze strony wroga, jak również powoduje jego unieruchomienie, co daje nam możliwość dobicia celu lub ucieczki przed zagrożeniem.

  • vayner Godzina Sądu – [R] – vayne Vayne zyskuje premię do obrażeń od ataku. Aktywna vayneq Akrobacja sprawia, że na 1 sek. bohaterka staje się niewidzialna oraz zyskuje premię w wysokości 90 do prędkości ruchu od vaynep pasywu Nocnej Łowczyni.

Komentarz: Kwintesencja vayne Vayne – szybkość i premia do auto ataków. Dzięki temu ultimate potrafi w ciągu 3 sekund wysłać wroga w zaświaty. Do tego na chwilę może stać się niewidzialna.

Nami
Nami
  • namip Spiętrzone Fale – [Pasywna] – Ilekroć nami Nami trafia bohaterów za pomocą swoich umiejętności sojuszniczych, zyskują oni na krótki czas premię do prędkości ruchu.

Komentarz: Mało zauważalna dla innych, lecz efektywna pasywka nami Nami powoduje, że sojusznik może dogonić wroga lub uniknąć ataku z jego strony, jak również zwiększa mobilność podczas wymian.

  • namiq Wodne Więzienie – [Q] – nami Nami na wskazany obszar wysyła bąbel, który zadaje obrażenia i ogłusza przeciwników na 1.5 sek. w momencie uderzenia.

Komentarz: Jedyne źródło ogłuszenia wraz z knock-upem zadające przyzwoite obrażenia magiczne. Wymaga niemałego wyczucia, jednak dobrze trafione potrafi zatrzymać nawet kilku wrogów na raz.

  • namiw Pływy Morskie – [W] – Tworzy strumień wody, który przeskakuje pomiędzy sojuszniczymi i wrogimi bohaterami, lecząc tych pierwszych i zadając obrażenia drugim.

Komentarz: Świetna umiejętność, która zapewnia sustain na linii, a także służy do poke’owania. Odpowiednio się pozycjonując, może dosięgnąć nawet trzech bohaterów.

  • namie Błogosławieństwo Władczyni Przypływów – [E] – Na krótko wzmacnia sojuszników. Ich podstawowe ataki zadają dodatkowe obrażenia magiczne i spowalniają cel.

Komentarz: Ta umiejętność ma zarówno właściwości ofensywne, jak i defensywne. Trzy kolejne auto ataki spowalniają cel nawet o 35% (nami Nami również może skorzystać z tej umiejętności).

  • namir Fala Przypływu – [R] – Przywołuje olbrzymią Falę Przypływu, która wyrzuca przeciwników w powietrze, spowalnia ich i zadaje im obrażenia.

Komentarz: Ultimate z niemałym zasięgiem, który służy zarówno do inicjacji, jak i po części do jej przerwania, kiedy to przeciwnik rozpocznie walkę. Przechodzi przez ściany, jednak podobnie jak namiq Wodne Więzienie wymaga wyczucia.

ZAKRES MOŻLIWOŚCI

Inicjacja, ucieczka, poke, burst, sustain i potencjał na killa to najważniejsze aspekty działań na linii obu bohaterów. vayne Vayne i nami Nami posiadają dobrą formę inicjacji oraz ucieczki, świetny sustain, a także niezły poke. Potencjał na killa jest możliwy w przypadku odpowiedniego zgrania skilli pary bohaterów, a potem również po zakupie odpowiednich przedmiotów. Burst natomiast jest ich najsłabszą stroną.

INICJACJA
65%


Komentarz: Jeśli namiq Q Nami uwięzi przeciwnika, vayne Vayne powinna błyskawicznie znaleźć się obok wroga dzięki vayner R i vayneq Q, po czym zadać mu sporo obrażeń w krótkim czasie. Podobne działanie do namiq Wodnego Więzienia ma vaynee Potępienie – błyskawiczna reakcja vayne Vayne przy źle spozycjonowanym przeciwniku potrafi wbić wroga w ścianę i unieruchomić go na 1.5 sekundy. A jeśli użyjemy obu umiejętności w odpowiednim czasie, rywal nie będzie mógł się ruszyć nawet przez 3 sekundy.

UCIECZKA
70%

Komentarz: namip Nami przyspiesza sojusznika przy każdym użyciu swoich umiejętności. Jejnamiw W i namie E, do tego unieruchomienie wroga z vayneq Q Vayne, a także jej niewidzialność z vayner R – wszystko to efektywnie pozwala uniknąć inicjacji wroga. Dodatkowo użycie namir R oraz aktywne namie E Nami, które spowalnia, sprawiają, że prawdopodobieństwo bezpiecznej ucieczki znacznie wzrasta.

POKE
50%

Auto ataki nami Nami z przyzwoitym zasięgiem nadają się do poke’owania przeciwnika, a wzmocnione namie E ataki potrafią być naprawdę irytujące. vayne Vayne również może w miarę bezpiecznie pokąsać przeciwnika – jej vayneq Q na to pozwala.

BURST
20%

Tutaj nasza para bohaterów wypada słabo. Siła vayne Vayne ujawnia się dopiero w late game, a w fazie linii nie posiada ona odpowiednich narzędzi do burstowania. Podobnie jest ze wspierającą nami Nami.

SUSTAIN
70%

Jest to niezwykle istotna cecha dla vayne Vayne w fazie linii. Dzięki namiw W może ona bezpiecznie farmić i wyleczyć duże utraty zdrowia na początkowym etapie gry. Dobrze użyte potrafi również wyleczyć nami Nami. Dla ap-range supporta, który z założenia jest mniej wytrzymały niż wspierający typu melee, pozostanie jak najdłużej na linii przy swoim ADC jest niezwykle istotne. Posiadając runy/masterki na regenerację many oraz ciastka, maksując namiw W możemy zapewnić sobie i sojusznikowi sustain w istotnym dla nas early game.

JAK GRAĆ NA LINII

Początkowa faza gry

vayne Vayne musi bezpiecznie farmić, by w późniejszym etapie gry siać zniszczenie. nami Nami powinna jej w tym pomagać na każdy możliwy sposób – ciągły ruch niedaleko swojego ADC i poke’owanie wrogów. Zaczynając z namiw W jest w stanie uszczuplać życie przeciwników, a w razie agresji z ich strony, uleczyć Nocną Łowczynię, która nie jest zbyt skuteczna podczas wymian na niskich poziomach, przez co łatwo ją obić. ADC farmi, bezpiecznie się pozycjonując, a support stara się odpędzać od niego wrogów.

Najważniejsze przedmioty po pierwszym powrocie z bazy

Kwestia itemów dla supporta jest oczywista – sightstone Kamień Wizji, ciastka i visionward pink. Jeśli starczy nam złota, rozwijamy frostqueensclaim Ostrze albo kupujemy bootsofspeed Buty. Jeżeli na linii sytuacja ukształtowała agresywną grę, bez względu na to, która strona jest w defensywnie – warto pomyśleć o alternatywie, tj. faeriecharm Amulecie Wróżki. nami Nami dzięki trzem umiejętnościom może szybko stracić manę, a wtedy jest zupełnie bezużyteczna. Dzięki temu przedmiotowi będzie mogła być bardziej efektywna, czy to chcąc zdominować linię, czy to częściej i skuteczniej bronić swojego ADC. Co do vayne Vayne, gdy ta zakupi bilgewatercutlass Kordelas, jest w stanie stanąć twarzą w twarz z przeciwnym marksmanem, jak równy z równym. Jej zdolność szybkiej eliminacji wroga wzrasta, kiedy jest wspomagana przez namiw W oraz namie E. Prędkość ataku, dzięki bilgewatercutlass w przypadku vayne Vayne na 6 poziomie, zwiększa jej leczenie i wzmacnia auto ataki, które na dodatek spowalniają. Są przez to naprawdę zabójcze!

Inicjacja ze strony przeciwnika – jak grać?

Niezwykle istotny dla Nocnej Łowczyni jest fakt, by nie dać się złapać przeciwnemu supportowi. Ogłuszenie czy unieruchomienie są najgorszym, co może przydarzyć się vayne Vayne. W takiej sytuacji przeciwny ADC będzie posiadał podobny do niej poziom, jak i przedmioty, co może poskutkować jej szybką śmiercią. Nawet sekunda, w której vayne Vayne nie jest w stanie się ruszyć, może być dla niej śmiertelna – szczególnie należy uważać na wszelkie skillshooty wrogich supportów: nautilusq Q Nautilusa, blitzcrankq Blitzcranka i threshq Thresha. Reakcją nami Nami na taki stan rzeczy jest błyskawiczne zestunowanie wrogiego ADC. Nie jest łatwo trafić z jej Q namiq, ale jedynie to może uratować Nocną Łowczynię przed śmiercią. Z drugiej strony vayne Vayne może uniknąć niebezpiecznych Q wyżej wymienionych supportów dzięki vayneq Akrobacji. Po nieudanej inicjacji wrogiego wspierającego, opisywana w tym poradniku para może kontratakować – wrogi support posiada CD na swoją główną broń (przykładowe umiejętności Q), toteż będzie mniej skuteczny w obronie swojego strzelca.

Inicjowanie walki

Inicjacja może nastąpić, gdy nasz jungler zamierza gankować bota albo gdy wrogi support, który posiada mechanizm łapania lub doskoku (np. leona Leona), spudłuje. Możliwe jest to również po skutecznym poke’u. Po uszczupleniu zdrowia wrogów, vayne Vayne może włączyć ulta i zacząć swój taniec śmierci. Wzmocnienie jej auto ataków namie E, gotowość Władczyni Przypływów do uleczenia, a także odpalona w idealnym momencie namir Fala Przypływu mogą zagwarantować kille.

Mechanizm ucieczki

W przypadku możliwości ucieczki, vayne Vayne korzysta z vayneq Akrobacji, jak również z ulta, który zapewnia jej potężny bonus do prędkości oraz niewidzialności. Jeśli sytuacja na to pozwala, może obijać auto atakami, jak również odepchnąć/zestunować z vaynee E. nami Nami natomiast posiada stuna namiq, jak również spowolnienie z namie E oraz namip umiejętność pasywną, co w połączeniu z zestawem skilli Nocnej Łowczyni powinno wystarczyć, by uciec przeciwnikowi.

PODSUMOWANIE
vayne Vayne w late game to istny kat, jeśli przetrwa wczesną fazę gry, a właśnie to ma zapewnić jej nami Nami, będąca dla Nocnej Łowczyni najlepszą kompanką na linii. Ostrożna gra do momentu zakupu pierwszych itemów jest bardzo ważna. Pomimo że obecnie era late game’owych ADC minęła (oby nie bezpowrotnie), to nafeedowana (czytaj: zabezpieczona w eary i mid) vayne Vayne wygrywa grę.

Czy Wy też uważacie, że ta para potrafi być niezwykle skuteczna na linii?

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.