Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Sylwetki Polaków w LCS Summer Split – część 1 – Roccat

Z roku na rok polska scena LoLa coraz bardziej się rozwija. Mamy coraz więcej drużyn występujących na najwyższych stopniach rozgrywek (LCS, EUCS) oraz wielu Polaków jest docenianych w zagranicznych zespołach. Jako, że rozgrywki Summer Splitu zaczynają się na dniach, warto przypomnieć sobie kto będzie na nich reprezentował Polskę. W pierwszej części przyjrzyjmy się zawodnikom Roccatu. Drużyna bardzo dobrze zaprezentowała się wiosną i ku zaskoczeniu większości zajęła w playoffach wysokie trzecie miejsce.


Remigiusz 'Overpow' Pusch

Overpow

Gracz, który jak większość profesjonalnej sceny ma korzenie sięgające Doty. Był uznawany w niej za jednego z najlepszych w Polsce. To doświadczenie pomogło mu, gdy przerzucił się na Heroes of Newerth. Tam szybko wspiął się na szczyty rankingów i zajmował miejsce wśród najlepszych graczy w Europie. Występował na wielu turniejach międzynarodowych z niemałymi sukcesami.

Kiedy HoN zaczynał powoli umierać, Overpow zaczął szukać nowych wyzwań. Razem z grupą znajomych rozpoczął swoją przygodę z League of Legends. Mając spory bagaż doświadczeń z innych gier szybko zaczął rywalizować z najlepszymi. Jego pierwszą profesjonalną drużyną był Team Acer Poland. Nie zabawił tam długo i krótko po opuszczeniu tej drużyny dołączył do KMT (Kiedyś Miałem Team).

Nowa drużyna Overpowa znalazła sponsora w postaci EloHell jednak po miesiącu drogi zawodników się rozeszły. Obecny midlaner Roccatu razem z Celaverem, Xaxusem, ArQuelem i Elendixem wskrzesił KMT, które szybko zostało pozyskane przez Anexis eSports. Warto wspomnieć, że Overpow grał wtedy jako jungler, Celaver jako midlaner a ArQuel (teraz na topie) jako ADC. Anexis całkiem nieźle radziło sobie na międzynarodowej scenie LoLa. Zajęło między innymi drugie miejsce na turnieju w Sao Paulo, a na mistrzostwach świata IEM zaprezentowali się o wiele lepiej od takich gigantów jak SK, EG czy Fnatic.

Po tej imprezie doszło do zmian w składzie w wyniku których m.in. Overpow przeniósł się na mida. Niestety, Anexis nie było w stanie zakwalifikować się do LCSu w sezonie 3. Po tym zdarzeniu Polak razem z resztą zespołu opuścili organizację i powrócili pod szyld KMT. Drużyna w krótkim okresie bardzo często zmieniała sponsora, jednak awans do LCS uzyskali jako samodzielna grupa graczy. Po kwalifikacjach Overpow i spółka przyjęli ofertę Roccatu i od tamtego czasu grają w ich barwach. Spring Split był dla nich bardzo udany. Udało im się zająć trzecie miejsce i dzięki temu zapewnić sobie udział w letnim LCSie.

Sam Overpow uznawany był za dosyć pasywnego gracza, który w oczach innych ma bardzo słaby laning phase. Nadrabia natomiast niezwykłym zmysłem w teamfightach, w których zawsze potrafi znaleźć się na właściwym miejscu we właściwym czasie. Uważam, że jeśli uda mu się poprawić swoje zachowanie na linii, może być nawet w top3 midlanerów w Europie.


Paweł 'Celaver' Koprianiuk

Celaver

Celaver swoją profesjonalną karierę zaczynał jako midlaner. Jego pierwszą poważną drużyną było Absolute Legends, jednak nie zabawił tam długo, ponieważ już po miesiącu pobytu dołączył do Team Acer Poland. Po rozpadzie tej organizacji Polak spędził dwa miesiące w Clan Poland by w Grudniu 2012 być wcielonym do Anexis.

Tam spędził ponad sześć miesięcy, świętował małe i większe sukcesy. W międzyczasie przekwalifikował się z midlanera na ADC, jednak nie udało mu się zakwalifikować do LCSu. Potem razem z resztą drużyny rozstał się z Anexis i wrócił pod szyld KMT. Od tamtego czasu zespół wielokrotnie zmieniał sponsora, jednak awans do LCS wywalczyli sobie pod nazwa “Kiedyś Miałem Team”.

W LCSie, już pod skrzydłami Roccatu, Celaver był uznawany za jednego ze słabszych ADC w lidze, jeśli nie za najsłabszego. Wytykano mu mały champion pool i przeciętny, pasywny laning phase. Jednak pomimo tego, w playoffach Celaver rozgrywał świetne zawody, był o wiele bardziej pewny siebie, co poskutkowało bardzo dobrym wynikiem drużyny. Miejmy nadzieję, że na lato zobaczymy Celavera z końcówki sezonu, ponieważ w innym wypadku może być bardzo ciężko o miejsce na mistrzostwach świata.Oskar 'Vander' Bogdan

Vander

Vander rozpoczął swoją profesjonalną karierę jako ADC drużyny Delta eSports. W późniejszym okresie grał również dla takich drużyn jak EloHell i mousesports. Po nieudanych kwalifikacjach do pierwszego LCSu Polak zrobił sobie krótką przerwę. Jak sam przyznaje, w tamtym czasie gra bardzo go nudziła i coraz bardziej frustrowała. Uznał, że potrzebuje zmiany i postanowił spróbować swoich sił jako support.

Jego pierwszą ofertą, którą dostał, była wspólna gra z Creatonem w Millenium. Przyjął ją bez wahania, ponieważ była to świetna szansa na powrót do rozgrywek na najwyższym poziomie. Po rozpadzie składu Millenium, Vander dołączył do międzynarodowej organizacji Eternity Gaming, jednak nie zabawił tam długo.

Wtedy Polak dostał szanse gry KMT. Tak powstał skład, który po ciężkiej przeprawie zakwalifikował się do LCSu. Wtedy to gwiazda Vandera rozbłysła na dobre. Z miejsca swoją grą Threshem i Morgana sprawił, że wiele osób zaczęło porównywać go do Madlife’a. Przez wielu ekspertów uznawany był za najlepszego gracza Roccatu, który potrafił sam pociągnąć gry. Pomimo iż pod koniec sezonu Vander spuścił trochę z tonu, wciąż nie schodził poniżej pewnego poziomu. Support Roccatu ponadto jest najbardziej medialny z całej piątki, chętnie udziela wywiadów i często angażuje się w dyskusje na twitterze. Niedawno wspomniał, że ich botlane’owi brakowało pewności siebie na lato wrócą o wiele mocniejsi. Ile jest w tym prawdy – dowiemy się w ciągu kilku nadchodzących tygodni.


Marcin 'Xaxus' Mączka

Xaxus

Xaxus, podobnie jak większość z obecnych tu Polaków, zaczynał swoją karierę w Team Acer Poland. Grał tam początkowo na pozycji junglera, jednak szybko stracił miejsce w składzie i dołączył do IWantCookie. Była to drużyna założona przez Shusheia i miała w swoim składzie takich graczy jak HosaN, Shook i Youngback. Zespół ten został potem przejęty przez organizacje Dragonborns i grał w LCSie, jednak Xaxus opuścił IWantCookie zanim to się stało.

Dołączył on do składu Anexis, które przez pół roku zdołało sobie wyrobić całkiem niezłą markę w Europie. Niestety, nie udało im się awansować LCSu. Po tym czasie jego drużyna rozstała się z dotychczasową organizacją i przewijała się przez kilka następnych. Nie mając żadnego sponsora, zespół Xaxusa pod nazwą KMT zakwalifikował się do LCSu. KMT już jako Roccat bardzo dobrze zaprezentował się w podczas Spring Splitu.

Xaxus pomimo iż jest niezłym toplanerem to nie miał najbardziej stabilnej formy. Były mecze, w których potrafił być ostoją drużyny, ale często zdarzały się też takie, w których nie był w stanie nic zrobić. Jako drugi obok sOAZa toplaner, nie bał się odważnych picków w stylu Lulu czy Leblanc. Nie zawsze kończyły się one dobrze, ale należy docenić spory champion pool Polaka. Regularność to moim zdaniem najważniejsza cecha toplanera i Xaxus musi zaliczyć w tym względzie progres, by na lato drużyna mogła zawsze na nim polegać.


Marcin 'Jankos' Jankowski

Jankos

Jankos swoją profesjonalną karierę rozpoczął od zespołu Team Mistral. Cały zespół po jakimś czasie przeszedł do GF-Gaming. Tam Jankos podobnie jak Woolite spędził cztery miesiące po których ich drogi się rozeszły.

Obecny jungler Roccatu razem z Vanderem dołączył do H2k-Gaming i tak powstał skład, który znamy do dziś. Jankos i reszta opuścili jednak ówczesną organizacje i postanowili przystąpić do kwalifikacji do LCSu jako KMT. Po awansie oczekiwania w stosunku do Polaków były bardzo wysokie, ale udało się im sprostać.

Jankos przez cały split prezentował się bardzo dobrze, przez wielu ekspertów był uznawany za top3 junglerów w Europie. Charakteryzował go bardzo agresywny styl gry, często kupował przedmioty, które pozwalały mu stawać się trzecim carry w zespole. Czasami było to źródłem problemów Roccatu, ale zdecydowanie częściej się to opłacało. Mimo wszystko, to Jankos wraz z Vanderem są głównymi playmakerami Roccatu i głównie to od ich dyspozycji zależy jak drużyna będzie się spisywała na lato.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.