Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Support w Solo Queue – Ukryty “Elo-Booster”?

Support zawsze był rolą, którą większość graczy omijała szerokim łukiem, co jest jak najbardziej zrozumiałe. Dlaczego? Nikt przecież nie pogratuluje ci, gdy twój AD Carry zdobędzie dzięki tobie przewagę i razem zdominujecie przeciwnika. Co więcej, jeśli jest on toksyczny lub po prostu słabo gra, zrzuci winę za swoje błędy na ciebie lub waszego junglera. Nie zobaczysz też swojej nazwy przywoływacza w jednej linijce ze słowem “Pentakill”, ani nawet “Quadra” czy “Triple”, a na dnie rankingu większość ludzi nie zrozumie, że możesz postawić tylko 3 wardy.

Mimo tych licznych wad, rola wsparcia jest jedną z najważniejszych (jeśli nie najważniejszą) rolą w grze. Granie supportem wbrew pozorom daje niezwykle dużo frajdy, a jeśli damy się w to wciągnąć i wykonujemy naszą robotę naprawdę dobrze, to z całą pewnością zwróci nam się to w postaci wyższej dywizji.

Po zmianach w sezonie 4 support wreszcie otrzymuje większą ilość złota, którą może przeznaczyć na przedmioty, a nie wardy, jak to bywało w poprzednich sezonach. Startując z nowymi przedmiotami oraz inwestując punkty w odświeżonym drzewku specjalizacji, postacie wspierające mają w końcu szansę złożyć na prawdę solidny zestaw przedmiotów.

Dlaczego warto tym grać?

Zasada jest niezwykle prosta. W brązowej czy srebrnej dywizji większość graczy nie potrafi grać postaciami wsparcia, ani wykorzystać ich potencjału w 100 procentach. Daje nam to szansę bycia lepszym na linii niż nasz przeciwnik. Niekiedy może się to okazać decydującym punktem we wczesnej fazie gry.Jak wygrywać grając supportem?

Jest to jeszcze prostsze, niż przedstawiona powyżej teoria. Zasady są proste, a jest ich kilka:

  • Bądź miły i wspomagaj dobrym słowem

Najważniejszy aspekt wygrywania to właśnie pomoc drużynie nie przez samą dobrą grę z naszej strony, ale również przez nastawienie do gry, chęć ułatwienia oraz umilenia rozgrywki naszym sojusznikom. Wielu z nas zna hasło “Teamwork OP”. Powiem tyle, Riot nie kłamał, gdy tworzył to wideo (tutaj link dla tych, którzy nie wiedzą o co chodzi).

  • Nie poddawaj się

Ten oraz poprzedni punkt są kluczem do zwycięstwa. Pamiętaj, że jeśli przegrywasz, to late game jest twoim najlepszym przyjacielem. Jeżeli się nie poddasz i będziesz wspierał swoją drużynę to jest szansa, że “zarazisz” kogoś swoim nastawieniem. Jeśli uda ci się przekonać chociaż 3 z 5 graczy w swojej drużynie do współpracy, wtedy masz dużą szansę, że uda się wam odwrócić losy gry na waszą korzyść.

  • Wizja

To jest oczywista sprawa. Gdy tylko kupisz sightstoneSightstone nie pozwól sobie, aby choć przez chwilę na mapie nie stały 3 twoje wardy. Inną dobrą taktyką na zwiększenie kontroli mapy jest najzwyczajniej w świecie przypomnieć swoim sojusznikom o używaniu trinketów. Gracze zazwyczaj zapominają ich używać w późniejszych etapach gry. Przypominanie o tym nie tylko poprawi wizję na mapie, ale też pomoże stworzyć przyjazną atmosferę wzajemnego wsparcia w drużynie.

  • Zrozum swojego AD Carry

Posiadanie dobrej synergii ze swoim AD Carry przeważnie oznacza również dobrą grę na linii. Musisz być pewny, że podąży on za twoją inicjacją zanim jeszcze zainicjujesz. Pomagaj mu dobijać miniony pod wieżą, nie zapominaj o pchaniu linii na pierwszym poziomie w celu szybszego zdobycia level up’a i chroń swego Strzelca kosztem własnego życia. Aby wyczuć naszego partnera powinniśmy przeanalizować jego ruchy na pierwszych poziomach lub po prostu spytać go, czy chce abyśmy grali pasywnie, czy agresywnie. Jest to zazwyczaj dobra droga do uzyskania porozumienia na linii i zdobycia wiedzy o stylu gry naszego prowadzącego.

  • Smok & Baron

Czas respawnu smoka to 6 minut, a Nashora to 7 minut. Musisz pamiętać, aby za każdym razem zapisać na czacie czas ponownego pojawienia się, gdy twoja lub przeciwna drużyna zabije smoka lub barona. Możesz też robić to samo z buffami w jungli, aby ułatwić zadanie swojemu junglerowi i podjąć próby walki z przeciwnikiem. Zarówno dla blue, jak i reda czas respawnu wynosi 5 minut. Przypominaj graczom zawczasu o tym, że niedługo smok/baron pojawi się na mapie – dzięki temu będą mogli lepiej zaplanować swoje akcje i w porę zdążyć na walkę.

  • Naucz się dobrze inicjować

Jest to mechanika, którą każdy gracz powinien opanować do perfekcji. Musisz zwrócić uwagę na wiele aspektów, takich jak zagrożenie życia twoich sojuszników, wizja na mapie, aktualne położenie przeciwników i okazja, przy której najlepiej zainicjować walkę. Zależnie od postaci którą grasz, możesz zrobić to na wiele sposobów np. Flash + Tibbers na Annie lub ultimate Leony, który posiada ogromny zasięg.

  • Prowadź grę

Świetną umiejętnością jest również wydawanie poleceń i prowadzenie gry. Jako support powinieneś zwrócić uwagę i starać się przewidzieć aktualne położenie przeciwnego junglera i poinformować swoich sojuszników o możliwym ganku. Jeśli chcesz wspiąć się na prawdę wysoko po szczeblach rankingu, będziesz musiał te umiejętności posiąść. Musisz nauczyć się decydować o kolejnych akcjach zarówno na linii, jak i w całej grze np. próba podejścia po smoka, pchnięcie linii w danym momencie lub inicjacja teamfightu. Jest to bardzo użyteczne na SoloQ ze względu na to, że nikt po prostu tego nie robi, a gracze kierują się sami, nie zważając często na konsekwencje swoich działań.

 

Podsumowując, szczerzę wierzę, że rola supporta jest w tym momencie najważniejszą rolą w grze. Dla tych, którzy twierdzą, że supportem nie da się pociągnąć gry mówię – mylicie się. Jako osoba grająca wyłącznie na tej pozycji, która osiągnęła szczyt rankingu zarówno SoloQ, jak i drużynowego wiem sporo na ten temat. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam poprawić nieco swoją grę jak i samo nastawienie do niej, a także zachęci do supportowania tych, którzy uciekali od tego jak poparzeni.

Na podstawie artykułu “Support on Solo queue: Hidden Elo Booster?” z team-dignitas.org, jak i własnych uwag oraz przemyśleń.
http://www.team-dignitas.org/articles/blogs/League-of-Legends/4727/Support-on-Solo-queue-Hidden-Elo-Booster

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.