Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Support Tier List (Patch 4.1) by Mazzir

Przedstawiamy tier listę supportów pod najnowszy patch 4.1 autorstwa Mazzira. Oprócz samej listy znajdziecie wyjaśnienia poszczególnych tierów oraz dlaczego postacie zostały rozmieszczone właśnie w taki sposób. Lista oparta jest w głównej mierze na scenie europejskiej – zarówno na LCS, SoloQ, jak i moich własnych odczuciach i przemyśleniach.

God Tier – postacie najsilniejsze w obecnej mecie, o które praktycznie zawsze powinna toczyć się walka

Tier 1 – bardzo silni championi, którzy są równie uniwersalni oraz wnoszą do drużyny bardzo dużo ważnych aspektów

Tier 2 – postacie po prostu średnie w obecnej mecie, które nie wnoszą tak dużo, jak te, które zostały umieszczone wyżej

Tier 3 – bohaterowie znacznie słabsi niż ci wymienieni wcześniej, odchodzący od obecnej mety

Tier 4 – postacie zdecydowanie najsłabsze lub po prostu bardzo sytuacyjne, lecz nadal grywalne

 

GOD TIER

thresh leona

TIER 1

annie lulu nami karma

TIER 2

zyra morgana nunu

TIER 3

sona fiddlesticks blitzcrank

TIER 4

kennen  taric janna galio soraka alistar

Thresh – Bezdyskusyjnie nadal król na dolnej linii

Leona – Obecnie jeden z najsilniejszych supportów, wnosi ogromną ilość CC do drużyny, a przy tym jest praktycznie nieśmiertelna po pierwszym powrocie, a na dodatek zadaje dość spore obrażenia sama z siebie, jednocześnie jej pasyw również zadaje dodatkowe obrażenia.

Annie – Mimo występowania praktycznie w każdej grze na LCS jako pick/ban, po nerfie który wprowadził patch 4.1 po prostu musiała spaść nieco niżej. Mimo tego nadal jest jednym z najsilniejszych supportów i zadaje niesamowite obrażenia.

Lulu – Wróciła do mety jako jedna z najlepszych kontr na nasz God Tier, zadaje spore obrażenia na początku gry, co pozwala zdominować linię. Jej skillset wnosi do drużyny niesamowity mechanizm przetrwania.

Nami – Również nieco zapomniany support, który był po prostu niedoceniany, a nowy sezon LCS pokazał, że nadal jest bardzo dobrym wyborem.

Zyra – Mimo tego, że był to mój main, musiałem umieścić ją tak nisko. Niestety ustępuje miejsca bardziej mobilnym championom.

Karma – Pomimo tego, że nie widywaliśmy jej do tej pory na LCS zbyt często jest również jedną z silniejszych postaci wspierających. Posiada całkiem przyzwoite obrażenia, a brak silnego CC (jedynie snare` i slow) rekompensuje jej świetny engage i disengage w jednym z jej E /+mantra.

Morgana – Coraz częściej pojawiający się pick jako kontra na obecny God Tier oraz silne CC.

Nunu – “Czemu tak wysoko? Przecież to sytuacyjny pick!” Mimo jego sytuacyjności, nie można go było dać niżej, ponieważ lekko wybiega przed swoich konkurentów. Posiada spamowalny slow, jego buff z W oraz ulti pozwala na świetną ochronę carry w teamfightach oraz jest z natury tankowaty i posiada mechanizm przetrwania dzięki jego Q. Jest sytuacyjny, ale mniej niż postacie, które omówię niżej.

Sona – Czemu tak nisko? Brak mobilności, słabe CC w porównaniu z innymi postaciami, nie radzi sobie tak dobrze na linii jak kiedyś, no i nie możemy zapomnieć o tej haniebnej liczbie punktów życia, porównywalnej do caster miniona.

Fiddlesticks – Nerf na Q go zabolał, również nie radzi sobie już tak dobrze na linii, a obecna meta supportów doskonale go kontruje.

Blitzcrank – Nie ważne jak bardzo będziecie mnie przekonywać, ten champion jest dla mnie równie denerwujący co Teemo, a jednocześnie jest równie bezużyteczny poza swoim grabem. O dziwo nadal robi więcej niż postacie umieszczone niżej.

Kennen – “Czemu tak nisko, przecież Edward nim grał 2 razy i jest OP!!!!11”  Pick sytuacyjny, wbrew pozorom nie najgorszy, dlatego znalazł się na 1 miejscu ostatniego tieru. Nie wróżę mu dobrej przyszłości w roli supporta, są lepsze wybory.

Taric – W tym miejscu pewnie fale graczy z niższych lig zaatakują mnie, jaki to Taric nie jest OP, że soluje przeciwnych AD i jaki to on jest dobry. Zdradzę Wam sekret… Taric jest… gejem. Poważnie rzecz biorąc, robi coś tylko w początkowej fazie gry (a i tak nie radzi sobie obecnie z topką supportów) oraz jeśli zbuduje odpowiednie przedmioty. Biorąc pod uwagę, że jego jedyne CC, jakim jest stun może zostać z łatwością zniwelowane przez QSS albo Mikaela, na którego przeciwny support może sobie pozwolić dzięki wyższemu przychodowi złota w tym sezonie, staje się po prostu bezużyteczny. Chyba, że gramy na drużynę full AD, ale i tak są po prostu lepsze picki.

Janna – Ciągle słyszę od graczy z pogranicza brązu i srebra, że Janna jest bardzo dobrym supportem. Lubię tę postać, ale znalazła się tak nisko, ponieważ po prostu nie jest wstanie wnieść praktycznie nic na linii. Nie posiada praktycznie żadnych obrażeń i mimo fajnego CC i buffa, który otrzymała, nie wystarcza to, żeby być tak użytecznym jak postacie wymienione wcześniej.

Galio – Kolejny pick z LCS, który znalazł się na tej liście tylko dlatego, że tam wystąpił. Bardzo ciekawy, ale również bardzo sytuacyjny wybór. Nie jestem do niego przekonany tak samo jak do Kennena, ale potrafi wnieść co nieco do drużyny.

Soraka – Tier 4 bo leczy… Tylko leczy i daje manę, ewentualnie rzuci jakiś silence. W obecnej mecie takie coś nie przejdzie, jednak może kiedyś dostanie rework i wróci do gry.

Alistar – Pomimo dość silnego CC nie jest dobrym wyborem. Jego ultimate jest praktycznie bezużyteczny, jest mało mobilny i nie zadaje zbyt dużych obrażeń. Gdyby jego superumiejętność została zreworkowana na coś przydatnego drużynie to może..

Zachęcam do zadawania pytań i pisania komentarzy dotyczących tier listy. Jeśli macie jakieś wątpliwości to chętnie odpowiem, ale mam nadzieję, że wszystko zostało dość jasno przedstawione i wyjaśnione. Zapraszam do polubienia mojego fanpage na Facebooku, gdzie możecie śledzić moją działalność zarówno w społeczności League of Legends, jak i jako gracza.

Odwiedź Mazzira na Facebooku!

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.