Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Start z czterema buffami

Pierwszy mecz OGN Champions Summer, w którym brali udział gracze z drużyn Samsung Blue i Incredible Miracle #1, zakończył się wynikiem 2:0 dla SGB. W obydwu meczach uwidocznił się fakt, że ze stompów można wynieść tyle samo co z trudnych spotkań. W drugiej grze, jungler SGB, Spirit, zabił wszystkie 4 buffy na mapie.

Cała strategia invade’owania, pozwalająca na zdobycie takiej przewagi, dała Spiritowy trzy poziomy przewagi nad Smurfem, junglerem IM. Smurfowi udało się zdobyć 2 poziom w 4 minucie gry ciągłej presji. Około 7 minuty, kiedy buffy pojawiły się na nowo, gra była już skończona. Kiedy w 21 minucie SGB zniszczyło nexus przeciwników, z wynikiem 29-3 i z 11 zniszczonymi wieżami (bez utraty jednej), SGB miało drużynowe średnie KDA równe 28,3. Wszystko to było możliwe przez jeden, wczesny invade. Normalny gracz zaakceptował by i tak już sporą przewagę 3 buffów. Spirit natomiast postanowił jeszcze bardziej snowballować, przejęcie 4 buffa było więc idealnym rozwiązaniem.

elise_by_screwy_soul-d5l9wel

Krok 1: Opóźniony invade

Największym problemem solo queue jest ewidentny brak cierpliwości. Kiedy zlepek graczy idzie na invade, wchodzą oni jak tylko wszyscy znajdą się w 1 miejscu. Normalny invade bazuje na dyskrecji, nie można pokazać się na żadnym z niewidocznych wardów. SGB natomiast wyczekuje w bezpiecznym miejscu tak długo, aby wejść do jungli przeciwników idealnie w 1:55.

Najlepszy przypadek opóźnionego invade jest zaprezentowany poniżej. SBG zdobywa przeciwnego buffa i spala flasha junglera przeciwników, nie tracąc nic poza paroma creepami (które top laner na swapie i tak by musiał oddać).

https://www.youtube.com/watch?v=qs-xd9madTU

Wszystko idzie płynnie na korzyść SGB, gracze IM zaczęli już wracać na swoje linie, tak więc counterplay jest w tym przypadku bardzo utrudniony.

Rotacje i wysiłek drużyny

To, co dzieje się następnie, można nazwać mistrzostwem. Po zabezpieczeniu pierwszego buffa przeciwników, Acorn, Toplaner SGB, teleportuje się na swoją wieżę (na bocie) i zabezpiecza własny blue buff, na którego Lee Sin już miał zamiar skakać. Odcina on dostęp Lee i Jaycowi w sytuacji 1v2, ze świadomością, że Thresh i Ryze mogą w każdej chwili przyjść z pomocą.

https://www.youtube.com/watch?v=lHxl0X9PcIM

Zagranie to pokazuje jak ważnym jest zgranie drużyny dla efektywnego junglowania. Spiritowi nie udałoby się zdobyć wszystkich 4 buffów gdyby nie pewne zagranie Acorna i rotacje Ryze/Thresha. Co najważniejsze, Heart przechodzi przez całą mapę, z topa na bota, aby upewnić się że wszystko idzie zgodnie z planem. Spirit nie przejmuje się w takim wypadku swoim blue buffem, może natomiast bez chwili zwłoki poprowadzić następny invade, na red buff przeciwników, który już jest zonowany przez Thresha.

Spirit nie tylko kradnie kolejny buff od IM, powstrzymuje on Smurfa od zabrania Wraithów. W tym wypadku Lee Sin ma problem z zabiciem golemów – musi się po nich zrecallować. Udaje mu się dobić 2 poziom dopiero w 4 minucie, po respawnie wraithów i zabiciu wilków.

Powiększanie wczesnej przewagi

elise_cosplay_by_juliasyczewa-d6nnr14 Po udanych wczesnym invade, Spirit gankuje midlane od tyłu, goniąc midlanera przeciwników pozwala Ryzowi bezpiecznie i spokojnie farmić. Później, aby zabezpieczyć przewagę idzie bo swojego reda. Wraz z rozwojem gry, Spirit wywiera presję i zabiera blue buffa snowballując cały team do zwycięstwa.

Elise Spirita recalluje się i szybko kupuje Boots of Mobility. Pozwala mu to na wywieranie jeszcze większej presji. Zamiast ciągłego farmienia, Spirit woli bieganie po jungli przeciwnika. Spędza na tym tyle czasu, że Smurf prawie dogania go z XP. Problem w tym, że Smurf nie wywiera żadnej presji na mapie podczas gdy wszystkie linie IM obawiają się ganków od Elise. W teamcompie z Kogmawem, Ryze i Kayle, Spirit wie, że najważniejsza jest wczesna przewaga dla łatwiejszego i pewnego lategame. W 6 minucie widzimy udany gank na topa i first blooda dla Kayle. Dodatkowo, Acorn pushuje turrete i zapewnia globalną przewagę na mapie. Presja ta bez wahania została wykorzystana: Acorn teleportuje się na botlane i zabezpiecza 2 kolejne kille.

Spirit bez ustanku gankuje mida, przez co Ryze ma przewagę 20 CSa nad Lulu (18 cs ~ 1 kill). Pomimo tego, iż Lulu nie zginęła ani razu, nie udało się jej wykorzystać pełnego potencjału i outfarmić Ryza.

Kogmaw i Kayle są wystarczająco nafeedowani aby w Koreańskim metagame zabezpieczyć pewne zwycięstwo.

Samsung Blue zaczyna niszczyć nexus w okolicach 20 minuty tak więc IM nie ma nawet szansy na poddanie się.

TLDR: Route Spirita

  1. Opóźniony invade, Kayle i Thresh nie pozwalają na counterjungle
  2. Zamiast zabezpieczenia swojego blue, Spirit invaduje reda.
  3. Gank na mida
  4. zabezpieczenie swojego reda.
  5. Gank bot (1v1 toplaners)
  6. Odnowienie blue (zabicie swojego)
  7. Gank mida
  8. Gank topa (2v2)
Podsumowanie

Gra ta jest świetnym przykładem na możliwości wczesnego snowballingu junglera i ukazuje sposób, w jaki niecodzienne strategie pozwalają wygrać grę. Wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie bezbłędna egzekucja założonej strategii i szybka reakcja na obecną sytuację. Również wybór Mobilitek zamiast Spirit Stone przyczynił się do wyniku tego jednostronnego spotkania. Spirit nie musiał carrować aby wygrać tą grę, on po prostu pozwolił swoim znajomym z drużyny na wygranie swoich linii i otrzymał w ten sposób przewagę czterech, a nie jednego gracza.

https://www.youtube.com/watch?v=nmjLOOIJ-1c

źródło: http://cloth5.com/four-buff-start-ogn-analyzing-jungling-masterpiece

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.