Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Stardew Valley – Farmerskie RPG z lochami i potworami

Stardew Valley to niezwykle wciągająca produkcja studia Concerned Ape. Została w całości stworzona przez jedną osobę i pokochana przez tysiące w wielu różnych krajach. Jeśli interesuje was to sandbox’owe, rolnicze RPG to przypominamy, że jest do wygrania w naszym konkursie.

Podstawowe Informacje

Studio: Concerned Ape

Data wydania: 26 lutego 2016 roku

Platformy: PC, PS4, XBOX, SWITCH

Cena: ok. 60 zł

Początek rozgrywki

Fabuła gry przedstawia historię młodego mężczyzny, który wiódł szare życie pracownika wielkiej korporacji. W przeszłości otrzymał jednak od umierającego dziadka kopertę, którą miał otworzyć dopiero, kiedy uzna swoje życie za nudne i monotonne. Bohater otwiera ją i dowiaduje się, że otrzymał od dziadka spadek w postaci małej farmy za miastem. Mężczyzna postanawia porzucić dotychczasowe życie i rozpoczyna nowe. Od tego momentu rozpoczyna się gra.

Oficjalny trailer

Możliwości Stardew Valley

Stardew Valley oferuje graczom całą masę możliwości. Przede wszystkim możemy na naszej działce sadzić różne rośliny, sprzedawać je i zajmować się generalnymi zmianami na zapuszczonej posesji. Po pewnym czasie pojawiają się u gracza zwierzęta, takie jak np. kot,  czy kurczak. Mamy możliwość rozbudowywania naszego domu oraz budowania zupełnie nowych, użytecznych budynków. Generalnie cała działka należy do gracza i to od niego zależy, w jaki sposób ją zagospodaruje.

Miasteczko, w którym mieści się nasza działka to spokojne miejsce, gdzie możemy porozmawiać z każdą postacią, łowić ryby, wybrać się do lochów oraz poznać wiele tajemnic. Każda osoba zamieszkująca wieś ma bardzo indywidualny charakter. Daty ich urodzin wywieszone są na tablicy więc nie ma problemu z zapamiętaniem, komu w danym dniu wręczyć prezent. Możemy również zaprzyjaźniać się z mieszkańcami, podrywać kobiety, bądź mężczyzn i wchodzić z nimi w związki.

W lochach możemy znaleźć unikalne przedmioty, które niejednokrotnie mogą być wiele warte. Należy jednak pamiętać, aby zabierać ze sobą jedzenie, gdyż jest ono niezbędne w ponownym naładowaniu naszej energii. Lochy są wielopoziomowe, ciekawe z unikalnymi przeciwnikami. Zostały dobrze zaprojektowane, a każde zejście w podziemia stanowi przygodę.

Stardew Valley skrywa również wiele niesamowitych tajemnic, a naszym zadaniem jest je odkryć. Nie będę się jednak na ich temat rozpisywać ponieważ należy samemu je zgłębić i rozwiązać 😉

Stardew Valley od strony technicznej

Stardew Valley to gra ekonomiczna z ważnym aspektem zarządzania czasem w RPG’owym stylu ze szczyptą romansu, zwieńczona walką z potworami w lochach i poznawaniem tajemnicy wioski. Szczerze powiedziawszy ciężko opisać tę grę krócej, nie pomijając ważnych dla niej aspektów. Gra oferuje grafikę 2D, która pozwala utrzymać klimat dawnych gier z konsol 16-bitowych. Stardew Valley dzieli czas na cykl dnia i nocy oraz cztery pory roku. Chociaż wydaje się być prostą grą, tak naprawdę oferuje wiele możliwości i niesamowity syndrom “jeszcze jednego dnia”.

Wymagania sprzętowe

Minimalne:

  • System operacyjny: Windows 7 / 8 / 10
  • Procesor: Intel Pentium 4 1.8 GHz lub AMD Athlon XP 1700+
  • Pamięć RAM: 1 GB
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce 210 lub AMD Radeon X600
  • Wolne miejsce: 500 MB

Rekomendowane:

  • System operacyjny: Windows 7 / 8 / 10
  • Procesor: Intel Core 2 Duo E4400 2.0 GHz lub AND Athlon 64 X2 Dual Core 4200+
  • Pamięć RAM: 2 GB
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GT 340 lub AMD Radeon X1900 GT
  • Wolne miejsce: 500 MB

Podsumowanie

Stardew Valley jest grą niesamowicie wciągającą, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Lubisz gry farmerskie, walkę z przeciwnikami, romanse, wędkarstwo, budowanie domów… (długa lista innych możliwości)… jest to gra dla ciebie! Dodatkowo cena jest zachęcająca, a wymagania sprzętowe niskie.

Osobiście bardzo polecam, gdyż spędziłam przy tej grze wiele godzin, a mam wrażenie że nawet w połowie nie odkryłam tego, co produkcja ma do zaoferowania. Przypominam również jeszcze raz, że Stardew Valley można wygrać w naszym konkursie. Serdecznie zachęcam i do zobaczenia na farmie 😉

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.