Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Spytaj Riot: Religia i LeBlanc

 Porozmawiajmy o przyszłych planach dla LeBlanc, czemu Cassiopeia nie ma butów i religii w Runeterze.

Czy wciąż planujecie aktualizację LeBlanc? Co o myślicie o niej na chwilę obecną?

LeBlanc ma pewne problemy, które zdecydowanie chcielibyśmy rozwiązać. Podczas zeszłorocznej aktualizacji rozwiązaliśmy część problemów, z którymi się zmagała, ale tym samym dodaliśmy kilka nowych.

Ostatnio poświęciliśmy trochę czasu, żeby przetestować dla niej parę wersji nowych zaklęć. Choć wiele z nich było intersujących, żadne nie wydawały się rozwiązywać jej problemów i odpowiadać życzeniom obu obozów graczy (tych, którzy wolą starą i tych, którzy wolą nową wersję LeBlanc). Jeśli znów mamy zaktualizować LeBlanc, musimy upewnić się, że tym razem będzie taka, jaka być powinna, a nie stworzy tylko następnej grupy graczy, która będzie woleć jej kolejną wersję.

Ponieważ nie znaleźliśmy jeszcze satysfakcjonującego rozwiązania, dalsze testy nad LeBlanc postanowiliśmy odłożyć na później i skupić się teraz na systemach i bohaterach, którzy pilniej potrzebują naszej uwagi (tj. na wszystkim, co wymaga zmian po wprowadzeniu zrekonstruowanych run). Nim będziemy mieć więcej czasu na zagłębienie się w jej zestaw umiejętności, postaramy się ją trochę podrasować, tak żeby była połączeniem LeBlanc przed i po ostatniej aktualizacji.

Główny projektant rozgrywki

Czy w Runeterze istnieją jakieś religie? Na przykład, kiedy ktoś zostaje rzucony na kolana, mając urywki z całego życia przed oczami, i mówi mu się, żeby zaczął się lepiej modlić do swojego bóstwa… do kogo się modli? Do Kindred? Do Mgieł? Do Aureliona? Do dzikiej magii? Do Barda? Do Azira? Do Obrońców Korony? Czy może są jeszcze jakieś inne religie?

W skrócie: Do kogo (lub do czego) modli się dana postać w Runeterze zależy wyłącznie od tego kim jest i gdzie jest.

Runeterra jest rozbudowanym i zróżnicowanym światem z niezliczonymi religiami, wierzeniami i filozofiami. W przeciwieństwie do naszego świata, nie istnieją tam indywidualne organizacje religijne, które dominują na świecie. Nasz zespół zajmujący się tworzeniem świata pracuje nad różnymi frakcjami i cywilizacjami, które można znaleźć w Runeterze. Zawiera się w tym również eksploracja kosmologii i religii tychże frakcji. W miarę jak publikujemy więcej wątków fabularnych i opowieści (jak na przykład nasze komiksy), kontynuujemy eksplorację tych frakcji i ich przedstawicieli, przedstawiając też takie aspekty jak filozofia i religia.

Wyzwanie stanowi to, że w Runeterze religie są w fundamentalnym stopniu inaczej rozwinięte niż w naszym świecie. Wyobraźcie sobie miejsce, gdzie zupełnie nieistotne stają się klasyczne pytania typu: czy istnieje jakiś bóg, czego bogowie pragną albo czy istnieje jakieś życie pozaziemskie. W Runeterze obecność wyższych mocy jest niezaprzeczalna i namacalnie doświadczalna. Osoby z boskimi mocami wędrują po świecie, a efekty magii i nieziemskich mocy można dostrzec na każdym kroku. Od astralnej bramy na szczycie Góry Targon, poprzez szeroki słoneczny dysk w Shurimie, aż po pustkowia Icathii

W takim świecie religie skupione są na zrozumieniu woli i intencji boskich mocy, porozumiewaniu się z nimi, czczeniu ich i przyłączaniu się do przymierza, którego dane źródło mocy wymaga. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że zacierają się linie między bogami (w klasycznym tego słowa rozumieniu) a istotami o niesamowitej mocy, które posiadają szczególne zdolności, ale nie nieograniczoną władzę nad siłami wszechświata. W tym sensie, przynajmniej na poziomie lokalnym, najlepiej jest czcić istotę lub niebiańskie stworzenie, które jest fizycznie obecne. Składać ofiary, zdobyć ich łaskę, prosić ich o przysługi. W innych przypadkach warto jest znaleźć większe lub wyższe moce, które ochronią was przez tymi istotami.

Tak jak w starożytnej Grecji, problemem nie jest wiara w bogów, ale poradzenie sobie z ich wielką różnorodnością i mnogością ich form, zrozumienie, którzy z nich są łaskawi, a którzy bezwzględni oraz pojęcie skomplikowanej hierarchii herosów, półbogów, tytanów i bożków.

Uniwersalne dla wszystkich religii w Runeterze jest jednak to, że chociaż ręka wyższej mocy jest widoczna poprzez obecność takich rzeczy jak magia, niebiańskie stworzenia i bohaterowie, to najwyższy poziom kosmicznego stworzenia wciąż pozostaje filozoficzną zagadką. Tak samo zresztą jak to, co znajduje się w zaświatach.

Red Trinity01
scenarzysta

Czemu Cassiopeia nie może nosić butów, a Nami może? Nami też nie ma nóg, tylko rybi ogon.

Nie ma żadnego konkretnego powodu, dla którego Cassiopeia koniecznie musiała mieć umiejętność bierną niepozwalającą jej na noszenie butów. Została ona zaprojektowana w ten sposób głównie, żeby uzyskać pewien pożądany aspekt rozgrywki. W tym wypadku umiejętność bierna Cassiopei pozwala jej na szczególną interakcję ze sklepem, dzięki której otrzymuje dodatkowe miejsce na przedmiot dzięki braku konieczności posiadania butów.

Ogólnie mamy tu rzeczywiście połączenie tematyczne (Cassiopeia nie ma stóp, więc ma sens, że nie kupuje sobie butów), ale to styl rozgrywki zadecydował o takiej umiejętności biernej. Jeżeli w przypadku innego bohatera 1) zajdzie potrzeba znalezienia nowej umiejętności biernej, 2) będzie tematyczne powiązanie, 3) będzie możliwe odzwierciedlenie tego w rozgrywce — być może zrobimy kiedyś coś podobnego jeszcze raz.

RiotRepertoir
projektant gry, rozgrywka

Dzięki za przeczytanie Spytaj Riot z tego tygodnia. Masz pytania?

Udaj się na stronę Spytaj Riot i zaloguj na swoje konto League. Przeczytaj, co robić, a czego unikać, a potem pytaj śmiało.

Obiecujemy, że przeczytamy każde pytanie, ale nie możemy zagwarantować, że na każde odpowiemy. Niektóre pytania nie będą nadawać się do Spytaj Riot, lub odpowiedzi na nie pojawiły się już gdzie indziej. Dla przykładu, nie będziemy zapowiadać tutaj nowych funkcji ani omawiać kwestii, które opisaliśmy już bardziej szczegółowo wcześniej (ale możemy wyjaśnić poszczególne zapisy).

Jednak słuchamy uważnie głosów wszystkich graczy, więc nie wahaj się pytać. Zadbamy o to, aby twoje pytania trafiły do tych pracowników Riot, którzy zajmują się interesującymi cię kwestiami.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.