Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Spytaj Riot: przyszłość aktualizacji klienta

Witamy w Spytaj Riot!

W tym specjalnym odcinku Spytaj Riot mówimy wyłącznie o nowym kliencie League of Legends — i o tym, co stanie się ze starym.


Jak długo potrwa beta aktualizacji klienta? Co się stanie, gdy dobiegnie końca?

Aby sobie przypomnieć, dlaczego aktualizujemy klienta, zajrzyj tutaj.

W tej chwili plan zakłada zakończenie prac po kilku pierwszych miesiącach 2017 r., ale nie możemy jeszcze podać konkretnej daty końca bety. Zdecydowaliśmy, że nie wyjdziemy z bety, dopóki nie będziemy mieli pewności, że oferujemy wszystkim graczom dobrze działającego i szybko reagującego klienta. Wiecie, że to zdanie jest bardzo ważne, ponieważ napisaliśmy je kursywą.

Są cztery główne elementy, na których skupiają się nasi deweloperzy podczas bety:

  1. Optymalizacja wydajności (nasz najwyższy priorytet)
  2. Usuwanie błędów
  3. Dodawanie brakujących funkcji klienta
  4. Drobniejsze, ale niezbędne usprawnienia (mamy na myśli takie rzeczy jak „tryb wolnego komputera”, który właśnie dodaliśmy)

Gdy zrealizujemy te cele, wciśniemy wielki przycisk zakończenia bety i klient każdego gracza automatycznie zaktualizuje się po kolejnym uruchomieniu League of Legends. To oznacza, że gdy beta się zakończy, oficjalnie przestaniemy wspierać klasycznego klienta. Do tego czasu klasyczny klient będzie działał normalnie (chociaż nowe funkcje, takie jak powtórki i narzędzie treningowe, dostępne będą wyłącznie w zaktualizowanym kliencie).

W trakcie patchów poprzedzających zakończenie bety klasyczny klient każdego gracza będzie pobierał fragmenty niezbędnych plików. W ten sposób w dniu, gdy wciśniemy wielki przycisk, nie będziecie musieli pobierać wielkiej masy danych na raz.

cCc Grumbles cCc, Cactopus


Podoba mi klasyczny klient. Dlaczego Riot nie może obsługiwać zarówno klasycznego klienta jak i zaktualizowanego klienta po zakończeniu bety?

Jednym z najważniejszych powodów, dla których wymieniamy klasycznego klienta, jest to, że Rioterzy będą mogli szybciej dostarczać funkcje, których oczekują gracze. Stara, przestarzała technologia klasycznego klienta utrudniała deweloperom tworzenie nowych funkcji w rozsądnym czasie. Powody są skomplikowane, ale krótkie i proste wyjaśnienie jest takie, że zaktualizowany klient opiera się na nowszej, stabilniejszej technologii, która pozwala Rioterom na dokonywanie zmian w kodzie bez potykania się o własne nogi.

Podczas alfy i bety aktualizacji klienta musieliśmy opracowywać funkcje zarówno dla starego, wolnego jak diabli (pod względem deweloperskim) klienta klasycznego oraz zaktualizowanego klienta. To dwa razy więcej pracy nad każdą funkcją, czego nie da się ciągnąć zbyt długo. Jednak dzięki pełnej wymianie klasycznego klienta Rioterzy nareszcie będą mogli poświęcić się pracy nad nowymi funkcjami, których domagają się gracze.

Nawiasem mówiąc, jest to także główny powód, dla którego nie mogliśmy jeszcze skupić uwagi na ważnych funkcjach nowego klienta proponowanych przez graczy. (To zdanie zostało napisane pogrubionym tekstem. Założę się, że przeczytały je nawet osoby, które tylko pobieżnie przeglądają ten artykuł). W tej chwili poświęcenie czasu i zasobów na nowe funkcje zatrzymałoby nas w becie na dłużej, co na dłuższą metę oznacza wolniejszy, mniej wydajny rozwój.

cCc Grumbles cCc, Cactopus


Dlaczego w zaktualizowanym kliencie wciąż brakuje pewnych funkcji? Kiedy wrócą zestawy przedmiotów i publiczny czat?

Aktualizacja klienta z użyciem nowej technologii wymaga od nas faktycznego odbudowania wszystkich funkcji klasycznego klienta od zera. Zrekonstruowaliśmy poczekalnię, sklep, wybór bohatera, listę znajomych, kluby, strony profilu, wszystkie te rzeczy. Musieliśmy odtworzyć wszystkie te funkcje, jedna po drugiej. Nawet w tym miesiącu odhaczamy jeszcze kolejne pozycje na liście: nareszcie ponownie uruchamiamy tryb obserwatora znajomych, powiadomienia o wysłaniu prezentu oraz rotacyjne tryby gry.

Gdy zaczęliśmy pracę nad aktualizacją klienta, musieliśmy zdecydować, w jakiej kolejności będziemy odbudowywać te elementy. Niektóre funkcje w naturalny sposób znalazły się na końcu listy, ponieważ dane wskazywały, z których funkcji klienta gracze faktycznie korzystają. Funkcje na końcu listy to publiczny czat i narzędzie kreatora zestawów przedmiotów.

Te funkcje zapewne nie trafią do klienta podczas bety, ale to nie oznacza, że wykluczamy opracowanie tych funkcji w pewnym momencie w przyszłości. Niektórzy gracze bardzo lubią publiczny czat i kreatora zestawu przedmiotów, dlatego odbudowanie dla nich tych funkcji (albo stworzenie jakichś ulepszonych zamienników) w przyszłości ma sens. W tej chwili stwierdzamy tylko, że nie możemy pozwolić, by te dwie pomniejsze funkcje trzymały nas w becie. Pamiętajcie, że im dłużej pozostajemy w becie, tym dłużej musimy nadal wspierać obie wersje klienta, co oznacza opóźnienie masy innych prac w Riot.

A zatem, oto najnowsze informacje na temat zestawów przedmiotów i publicznego czatu: Nie możemy jeszcze oficjalnie zająć się odtworzeniem tych funkcji, ponieważ nie ukończyliśmy bety klienta. Po prostu nie byłoby mądrze obiecywać tych funkcji, faktycznie nie zlecając deweloperom ich opracowania. Mimo wszystko użytkownicy zestawu przedmiotów powinni wiedzieć, że wciąż mają dostęp do tej funkcji: zestawy przedmiotów, które już stworzyliście, nadal działają, gdy używacie zaktualizowanego klienta. Możecie je także edytować, uruchamiając klasycznego klienta — chociaż aby zapisać plik zestawu, trzeba będzie uruchomić niestandardową grę z wykorzystaniem bohatera ze stworzonym zestawem przedmiotów. Trochę to pokrętne, ale działa.

Ponieważ dotarły do nas prośby graczy dotyczące tych elementów, zatem powiemy więcej o naszych planach dotyczących publicznego czatu i narzędzia kreatora zestawu przedmiotów w styczniowym wydaniu otwartej bety aktualizacji klienta.

cCc Grumbles cCc, Cactopus


Macie pytania? Udajcie się na stronę Spytaj Riot i zalogujcie na swoje konto League. Przeczytajcie, co robić, a czego unikać, a potem pytajcie śmiało.

Spytaj Riot Obiecujemy, że przeczytamy każde pytanie, ale nie możemy zagwarantować, że na każde odpowiemy. Niektóre pytania nie będą nadawać się do Spytaj Riot lub odpowiedzi na nie pojawiły się już gdzie indziej. Dla przykładu, nie będziemy zapowiadać tutaj nowych funkcji ani omawiać kwestii, które opisaliśmy już bardziej szczegółowo wcześniej (ale możemy wyjaśnić poszczególne zapisy!).

Jednak słuchamy was uważnie, więc pytajcie. Zadbamy o to, aby wasze pytania trafiły do tych pracowników Riot, którzy zajmują się interesującymi was kwestiami.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.