Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Spytaj Riot: Kto dostaje prestiżowe skórki?

W tym tygodniu mówimy o prestiżowych skórkach, misjach i trybie ARAM.

Jak wygląda proces wyboru bohaterów, którzy otrzymują prestiżowe skórki? Dlaczego dajecie je bohaterom, którzy mają już legendarne skórki?

Dobre pytanie. Po zdefiniowaniu kilku kolejnych motywów skórek wybieramy paru bohaterów, którzy pasują do terminu wydarzenia lub terminu wydania skórek za Punkty Prestiżu. W momencie, gdy zaczynamy decydować o tym, który bohater otrzyma prestiżową skórkę, bohaterowie związani z danym motywem są już od pewnego czasu zatwierdzeni.

Wybierając bohatera, który otrzyma prestiżową skórkę, bierzemy pod uwagę wiele czynników… 

  • Czy istnieje skórka prestiżowa dobrze pasująca do któregoś z bohaterów w danym motywie? Na przykład Świetlisty Brand to skórka, która byłaby trudna do wykonania z powodu nakładania się kolorów i materiałów. 
  • Jak popularny jest bohater i kiedy ostatni raz otrzymał skórkę? Dotychczas wypuszczaliśmy prestiżowe skórki głównie dla bohaterów o wyższych współczynnikach wyboru, ale w przyszłości poeksperymentujemy z tymi o niższych współczynnikach, aby zobaczyć, jak bardzo gracze ich lubią. 
  • Czy bohater już wcześniej otrzymał prestiżową skórkę? Najchętniej nie dublowalibyśmy skórek prestiżowych, ale mogą zdarzyć się wyjątki, jeśli nie znajdziemy lepszego dopasowania, a seria skórek jest koniecznym elementem wydarzenia. 

Jeśli chodzi o dublowanie się z legendarnymi skórkami, staramy się tego w miarę możliwości unikać (przynajmniej w tym samym roku), ale nie jest to najistotniejsze, ponieważ oba te rodzaje skórek służą innym celom. Skórki legendarne mają na celu stworzenie dla bohatera unikalnej skórki, która kompletnie różni się od pozostałych elementów dostępnych w jego katalogu, dodatkowo uwypuklając to, kim jest bohater, albo też kompletnie zmieniając jego wizerunek w obrębie tematyki motywu skórki. Natomiast skórki prestiżowe to istniejące skórki, które dzięki dodaniu do modelu bardziej luksusowych (i często bardzo iskrzących!) materiałów oraz efektów wizualnych, a także sposobów, w jaki możecie je zdobyć, stają się rzadkie i bardziej pożądane.

Jak na razie nie planujemy stworzenia legendarnej prestiżowej skórki.

Ponadto chciałbym poinformować, że wciąż eksperymentujemy z kilkoma różnymi metodami wyboru i realizacji i będziemy na bieżąco informować graczy o zmianach w naszym podejściu do tego zagadnienia. Na razie mamy dopiero kilkanaście prestiżowych skórek i wciąż traktujemy je jako nowy rodzaj produktu, a wydanie każdej kolejnej jest dla nas okazją do dalszej nauki.

Na wypadek, gdybyście go przeoczyli, zajrzyjcie do tego wpisu, aby poznać listę bohaterów, którzy otrzymają prestiżowe skórki w pierwszej połowie roku 2020.

IamCarlos

Główny producent skórek, personalizacja

Dlaczego w TFT jest tak wielki przeskok pomiędzy 10. (8500 punktów) a 11. (20 000 punktów) kamieniem milowym? To sprawia wrażenie zadania tak trudnego, że nie mam ochoty się fatygować, by spróbować osiągnąć ten ostatni kamień. I dlaczego jest tylko 6 misji (z których 2 polegają po prostu na graniu) co dwa tygodnie?

Nie wszyscy mają tyle samo czasu na granie w TFT i wypełnianie misji. A bardzo byśmy nie chcieli, aby ktoś, kto gra w TFT regularnie, poczuł się wykluczony, ponieważ nie może grać po kilka godzin dziennie albo przegapił kilka misji w ciągu któregoś tygodnia. Dlatego ustaliliśmy cel dla 10. kamienia milowego na poziomie 8500 PD — osiągnięcie tego celu jest trudne i wymaga aktywnej gry, ale nie jest próbą nie do przejścia.

Wiemy także, że niektórzy z was są niezwykle zaangażowani i bardzo dużo grają w TFT, i nie chcieliśmy, aby tacy gracze już od połowy sezonu nie mieli o co grać. Dodaliśmy więc 11. kamień milowy jako „premiową” misję, aby gracze, którzy inwestują dużo swojego czasu, mogli dalej robić postępy. To miało być wyzwanie, ogromny przeskok w poziomie PD wymagający systematycznej pracy przez cały sezon i dużego wysiłku nawet od tych, którzy bardzo szybko robią postępy. Sądząc po reakcjach i opiniach, które do nas dotarły, ten pomysł się nie sprawdził. Przykro mi, że tak wiele osób, które osiągnęły 10. kamień milowy, po sprawdzeniu warunków zdobycia kolejnej nagrody, straciło serce do dalszej gry. Niektóre nagrody powinny być trudne do zdobycia, ale warunki osiągnięcia nowego kamienia milowego nie powinny być też zniechęcające. Dlatego zmniejszyliśmy poziom PD wymagany do osiągnięcia 11. kamienia milowego z 20 000 do 16 000.

Jeśli chodzi o liczbę misji w TFT, zazwyczaj udostępniamy sześć misji tygodniowo. W okresie świątecznym ograniczyliśmy liczbę misji, ponieważ uznaliśmy, że będziecie bardziej zajęci niż zwykle, i dla zachowania równowagi podnieśliśmy ilość PD w misjach. Generalnie staramy się udostępniać dość misji i zachować równowagę pomiędzy bardziej i mniej uporządkowanym sposobem gry. Nie byłoby fajnie, gdybyście musieli stosować zawsze tę samą strategię w celu uzyskania PD za misję.

RiotWrekz

starszy projektant gry

Jeśli chodzi o misje sezonu 2020, jedna z nich zawiera polecenie „rozegraj 3 gry rankingowe” — dlaczego nie ma opcji rozegrania, dajmy na to, 7 innych gier? Mam 49 lat i po prostu nie lubię tego trollowania w grach rankingowych. Gram dla zabawy i nie chcę się denerwować przy każdym wykonanym posunięciu, dlatego gram wyłącznie w trybie ARAM. Dziękuję!

Na najwyższym poziomie misje dzielą się na dwa rodzaje: 1) takie, które dają graczom dodatkowe nagrody za granie, oraz 2) takie, które „zachęcają do działania”, aby zmotywować graczy do wykonania lub wypróbowania rzeczy, których w innych okolicznościach by nie spróbowali.

Przykłady misji typu 1. to zdobywanie złota, przejmowanie struktur i udziały w zabójstwach — działania, które są naturalną częścią gry i nie odwracają od niej uwagi ani nie rozpraszają. Te misje zazwyczaj dostępne są podczas wydarzeń, dzięki czemu gra daje jeszcze więcej satysfakcji. 

Przykłady misji zachęcających do działania to misje typu „obejrzyj kilka meczów e-sportu” lub, jak w tym przypadku, „rozegraj grę rankingową”. Tworząc tę misję, mieliśmy nadzieję zachęcić do spróbowania gry rankingowej graczy, którzy inaczej nie zdecydowaliby się wziąć w niej udziału. Ustawiliśmy dość niski próg gier do rozegrania, tak aby gracze, którzy po spróbowaniu gry rankingowej nie będą z niej zadowoleni, nie czuli się zmuszani do dalszej gry. Wyznaczamy też stosunkowo niskie nagrody za misje zachęcające do działania, aby gracze, którzy zdecydowanie nie chcą ich wypełniać, nie czuli się rozczarowani lub sfrustrowani. Na przykład w misjach związanych z oglądaniem e-sportu zwykle można zdobyć tylko trochę Niebieskiej Esencji, podobnie jest w przypadku misji z grami rankingowymi.

W skrócie… misje takie jak „rozegraj 3 gry rankingowe” zapewniają nam możliwość dania fajnej nagrody graczom, którzy zdecydują się na spróbowanie gry rankingowej (lub czegoś innego), jednocześnie nie windując tej nagrody tak wysoko, by ktokolwiek poczuł się zmuszony do ich rozgrywania.

Xenogenic

Główny projektant gry

Czy zamierzacie w tym roku zintensyfikować prace nad trybem ARAM?

Tak!

Aktualnie pracujemy nad ARAM-em na dwa sposoby. Po pierwsze co 2–3 patche kontrolujemy poziom wyważenia i spójności gry w trybie ARAM i w razie potrzeby wprowadzamy małe poprawki. W większości przypadków poprawki te polegają na drobnych regulacjach wartości odnoszonych i zadawanych obrażeń, ale czasami wprowadzamy też niewielkie poprawki dotyczące przedmiotów, run lub innych części gry.

Po drugie co jakiś czas w ramach ważnych wydarzeń robimy większe i bardziej eksperymentalne zmiany w ARAM-ie, które wywracają rzeczy do góry nogami. Większość z tych zmian wprowadzamy tylko na czas takiego wydarzenia, ale postaramy się także wprowadzić parę rzeczy, które mogłyby stać się nowym normalnym sposobem działania trybu ARAM. Na przykład obszarowe pakiety zdrowia, zmniejszenie obrażeń nękających i ławka wymian pojawiły się po raz pierwszy podczas dużego wydarzenia, ale poprawiły działanie ARAM-u tak bardzo, że zostały w nim na zawsze. 

Mamy zamiar organizować takie większe wydarzenie mniej więcej raz w roku (chociaż nie gwarantujemy, że będzie ono organizowane co roku). Obecnie badamy kilka możliwości na rok 2020. Dokładny termin będzie zależał od wielu czynników, takich jak rodzaj planowanych zmian czy pozostałych trybów, nad którymi pracujemy. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak może wyglądać wydarzenie ARAM, przejrzyjcie parę wcześniejszych artykułów z z serii „od dewelopera”, między innymi ten, w którym zapowiedzieliśmy ostatnie wydarzenie ARAM, i ten, w którym opowiedzieliśmy o tym, czego się nauczyliśmy. Jeśli jest coś, na czym szczególnie wam zależy, dajcie nam znać!

Riot Popc0rner Współprojektant gry

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.