Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Spytaj Riot: Edycja rankingowa

Ponieważ tak dużo mówiliśmy o kolejce rankingowej 2019, zaczynamy kilka specjalnych wydań Spytaj Riot, żeby wyjaśnić wszelkie wątpliwości związane z kolejką rankingową. Nie przestawajcie pytać!

Czemu krąg nazywa się Żelazo, a nie Drewno?

Gdy ustaliliśmy już, ile nowych kręgów chcemy dodać, przeszliśmy przez dość wyczerpujący proces, mający na celu ustalenie ich nazw.

Górny krąg był dość oczywisty — Arcymistrz wydaje się być naturalnym następcą Mistrza. Dolny krąg był bardziej skomplikowany, bo musiał spełniać kilka celów. Po pierwsze, chcieliśmy umieścić go pod Brązem, żeby był początkowym punktem dla nowych graczy. Po drugie, chcieliśmy, żeby był to metal, żeby pasował do pozostałych kręgów wokół niego. Po trzecie, musiała być to nazwa, która będzie brzmieć dobrze w każdym języku.

Drewno mówi samo za siebie, szczególnie na Zachodzie, ale nie ma zbyt dobrego wydźwięku. Niektórzy gracze mogą „cisnąć bekę” z tego, że są w Drewnie IV, ale wielu innych graczy — szczególnie nowych graczy — może poczuć się odepchniętych, a tego byśmy nie chcieli. Ponadto nie jest to metal i „drewniaki” wzbudzały jednak obawy w wielu regionach, więc postanowiliśmy wybrać coś bardziej… neutralnego.

Po odrzuceniu Drewna, zawęziliśmy nasz wybór do Miedzi i Żelaza. Odczuwaliśmy, że obie nazwy nadają się dla kogoś, kto staje do walki w rywalizacji, ale w niektórych językach tłumaczenie miedzi było… nieco niefortunne. W języku japońskim tłumaczenie brzmiałoby jak „kappa”, co oznacza nieprzyjemnego demona/impa. W koreańskim natomiast słowo to budziło skojarzenie z innym wyrażeniem, które oznacza mniej więcej „to śmierdzi”. Żelazo, z drugiej strony, funkcjonuje dobrze w każdym języku, dlatego zdecydowaliśmy się właśnie na taką nazwę.

Projektant

Mam wrażenie, że nowe konta kończą pośrodku Srebra. To sprawia, że w Srebrze powstaje przepaść między umiejętnościami graczy. Czy Riot zamierza zmienić to, gdzie w kolejce rankingowej umieszczone będą nowe konta?

Tak, pracujemy nad zmianami tego, gdzie do rankingu trafią nowe konta. Zawsze umieszczaliśmy ludzi w kręgu umiejętności „przeciętnego gracza”, ponieważ w przeciwnym wypadku ranking straciłby na znaczeniu wraz z nowymi kontami dołączającymi do systemu (a wielu z nich jest smerfami). Pracujemy nad wykrywaniem i przenoszeniem graczy do ich poprawnego kręgu umiejętności szybciej, żeby nie tracić przy tym wagi rankingu. To pozwala nam na umieszczenie graczy w łatwiejszych grach na początku, co powinno być lepsze dla nowicjuszy. Dlatego też będziemy mogli umieścić nowych graczy w Żelazie IV w nadchodzącym sezonie. Ulepszenia te pomogą nam również zredukować ilość szkód, które smerfy wyrządzają, zanim trafią do poprawnej rangi, więc jakość meczów powinna być lepsza dla wszystkich.

Projektant, zespół ds. rozpoczęcia rozgrywki

W ostatnim wpisie od dewelopera o rankingu nie wspominaliście o randze pozycyjnej. Czyżby ten pomysł został odrzucony?

Nie! Nasze ostatnie filmiki i wpisy od deweloperów skupiają się na konkretnych elementach systemu rankingowego, żebyśmy mogli dogłębnie je wyjaśnić. Przy następnej okazji powiemy wam o splitach i nagrodach, a bliżej rozpoczęcia sezonu skupimy się na plusach i minusach rangi pozycyjnej.

Choć nie było tego w pytaniu, to tutaj przedstawiam krótkie podsumowanie rang pozycyjnych: ogłosiliśmy tę funkcję już w kwietniu, bo wiedzieliśmy, że będzie wymagała dopracowania, zanim wrzucimy ją do gry. Otrzymaliśmy tony komentarzy o problemach, które musimy rozwiązać. Ostatnio daliśmy wam znać, że zamierzamy zrobić podgląd rang pozycyjnych w kilku regionach w pierwszym splicie nowego sezonu. Dzięki temu będziemy w stanie określić, jak wprowadzić je na szerszą skalę.

Naszym celem przy wprowadzaniu rangi pozycyjnej jest zapewnienie wam dobierania lepszych przeciwników, niż miało to miejsce w przeszłości, oraz większa przejrzystość w kwestii waszych umiejętności na pozycji, na której gracie. W przyszłości być może będziemy chcieli też nagrodzić graczy, którzy opanowali grę w szerokim stopniu, lecz na chwilę obecną ranga pozycyjna jest bardziej zachętą dla specjalistów.

Spodziewajcie się niebawem kolejnych wieści. W międzyczasie nie wahajcie sie jednak, żeby zostawiać nam swoje komentarze, żebyśmy mogli sprawić, że nowy sezon będzie tak dobry jak tylko się da.

Projektant

Wchodzą nowe mecze rozstawiające i nowe kręgi, jak będzie więc działać reset rankingu? Twardy czy miękki?

Reset rankingu na początku roku będzie trochę inny. W związku ze zmianami w grze podczas przedsezonu League, początek sezonu to wciąż dobry moment na miękki reset. Chcemy jednak zapewnić większą przejrzystość dotyczącą tego, jak resetujemy ranking. Jeśli mieliście pozycję w rankingu w poprzednim sezonie, pierwsze miejsce po rozstawiającym meczu nie będzie niżej, niż 5 dywizji pod zdobytą ostatnio rangą. Platyna 1 pozostanie najwyższą rangą początkową i możecie tam trafić już po waszym pierwszym rozstawiającym meczu, co oznacza, że możecie wlecieć do Diamentu, nim nawet skończą się wasze rozstawienia.

Projektant, zespół ds. rozpoczęcia rozgrywki

Czy będą wprowadzone zmiany dot. tego, jak kolejka rankingowa traktuje graczy AFK? To trochę słabe dla 4 pozostałych graczy. Będzie więcej kar dla graczy AFK? Zmniejszone straty PL dla reszty drużyny? Zmiany w powtarzaniu meczu?

Musimy bardzo ostrożnie do tego podchodzić, żeby nie stworzyć zachęty do opuszczania gier. W przeciwnym wypadku możemy zrobić więcej złego niż dobrego, jeśli stworzymy pętlę pozwalającą na nadużycia. Możecie wyobrazić sobie np. sytuację, w której ktoś z waszej drużyny spróbuje doprowadzić was do stanu, w którym wyjdziecie z gry ze złości, jeśli uznają, że mogą w ten sposób uchronić się przed stratą PL.

Chcemy upewnić się, że istnieją bolesne konsekwencje niestarania się w grach. Szczególnie w rangach pozycyjnych mamy system, który pozwoli na śledzenie waszych poczynań w wielu grach na danej pozycji. Jeśli wasze rezultaty są wyjątkowo złe, odchodzicie od komputera lub trollujecie w grach, nałożymy na was większą stratę przeskakujących PL dla innych pozycji, jeśli przegracie. Leaver Buster będzie nadal działać, więc połączenie kar z Leaver Bustera i strat PL powinny być bardziej efektywne niż na chwilę obecną.

Projektant, zespół ds. rozpoczęcia rozgrywki

Dzięki za przeczytanie Spytaj Riot z tego tygodnia. Masz pytania?

Udaj się na stronę Spytaj Riot i zaloguj na swoje konto League. Przeczytaj, co robić, a czego unikać, a potem pytaj śmiało.

Obiecujemy, że przeczytamy każde pytanie, ale nie możemy zagwarantować, że na każde odpowiemy. Niektóre pytania nie będą nadawać się do Spytaj Riot, lub odpowiedzi na nie pojawiły się już gdzie indziej. Dla przykładu, nie będziemy zapowiadać tutaj nowych funkcji ani omawiać kwestii, które opisaliśmy już bardziej szczegółowo wcześniej (ale możemy wyjaśnić poszczególne zapisy).

Jednak słuchamy uważnie głosów wszystkich graczy, więc nie wahaj się pytać. Zadbamy o to, aby twoje pytania trafiły do tych pracowników Riot, którzy zajmują się interesującymi cię kwestiami.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.