Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Riotowe inspiracje – egipska potęga

Czy podczas gry Waszą ulubioną postacią zastanawialiście się kiedykolwiek, w jaki sposób ona powstała? Skąd pomysł na jej stworzenie? Co (lub kto) ją inspirowało? W dzisiejszym blogu postaram się Wam przybliżyć historię kilku bohaterów: Amumu, Azira, Nasusa, Nidalee, Renektona i Xeratha, a także pustynnego królestwa, Shurimy.


Już sam symbol Shurimy jest nawiązaniem Atona, słonecznego dysku w egipskiej mitologii

SHURIMA

Pustynne królestwo, żyjące przeszłością, pochowane w piaskach prażonych promieniami słońca? Brzmi znajomo? Oczywiście! Macie całkowitą racje, jeśli słysząc słowo “Shurima”, do głowy przychodzą Wam obrazy rodem ze starożytnego Egiptu. Podobieństwa są zbyt uderzające, by pozostawiać jakiekolwiek wątpliwości: pustynia, piramidy, kult Słońca, władcy wyniesieni do rangi bogów, stwory przypominające zwierzęta. To wszystko jest wspólne dla obu tych światów.


 Azir był (a może i znów jest?) najważniejszą istotą w cesarstwie Shurimy – nosi bowiem tytuł jej władcy. Jego odpowiednikiem w egipskiej mitologii jest Ra, bóg Słońca, pan Wszechświata, władca ludzi. Co ważniejsze, przedstawiany jest jako człowiek z głową sokoła, co bardzo upodabnia go do naszego bohatera. Wierzono, że każdego ranka bóg Ra odradza się, silniejszy niż przedtem – zaś Azir został przypadkowo wskrzeszony przez Sivir, otrzymując z powrotem swoją moc. Zatem to, co łączy te postacie, to nie tylko wygląd i ranga, ale także motyw odrodzenia się.


Amumu  to kolejna postać ściśle związana z Egiptem. Bo oczywiście każdy wie, że mumie pochodzą właśnie stamtąd. Postanowiłem jednak przyjrzeć się mu bliżej, czy może jest jakiś dokładny odpowiednik tego smutnego yordla. I jego wizerunek jest dość podobny do znanej postaci faraona Tutenchamona – a chodzi tu o to, że Tutenchamon umarł bardzo młodo, a jego maska grobowa ma dziecięcą twarz – Amumu zaś jest małym, “dziecięcym” stworem.
Nidalee sama w sobie nie jest związana z Shurimą – w końcu to dzika łowczyni z dżungli. Jednakże jedna z jej skórek, jak się domyślacie, Faraon Nidalee, ma powiązania z mitologią egpiską. Bogini Bastet jest często przedstawiana z głową kota, natomiast bardziej pasuje tutaj wizerunek Sekhmet – wojowniczki z głową lwa, która polowała na swoje ofiary w ramach zemsty, i nikt nie nie był w stanie jej uciec… podobnie jak naszej Zwierzęcej Łowczyni 😉


Nasus z kolei jest odzwierciedleniem Anubisa, psiego boga życia pozaziemskiego i strażnika grobów. Nasz Kustosz Pustyni również jest protektorem, posiada władzę nad śmiercią i czasem, zaś motywem łączącym w szczególności obie to postaci są dusze: jeden je zjada *jak wskazuje na to nazwa umiejętności), drugi przewodzi im w świecie umarłych.


Renekton, krwiożerczy brat naszego psiego wojownika, wywodzi się od Sobka, egipskiego opiekuna rzeki Nil. Oboje posiadają krokodyle głowy i  wpadają w zabójczy szał. Łączy ich również niesamowita siła fizyczna. Jednakże jest jeszcze Ammit, krokodyla demonica, która osądzała dusze zmarłych… i pożerała ich serca lub wysyłała do Anubisa, by przeprowadził ich “na drugą stronę”. Ta postać równie mocno przypomina Renektona, który wybierał osoby godne nauk Nasusa.


Xerath  to ostatni z dzisiejszych bohaterów. Sprawił mi on niemały kłopot, jest bowiem jedyny, który nie ma swojego “fizycznego” odpowiednika w mitologii egipskiej, jest bowiem zbyt abstrakcyjny. Wiąże się on jednak z ogromną mocą, nieskończonością i potęgą dysku Shurimy, a to pozwoliło mi znaleźć parę podobnych bóstw. Pierwszym z nich jest Aton, słoneczny dysk, dawca mocy i stwórca. I tak jak Ra otrzymał moc Atona poprzez zjednoczenie się z nim, tak Azir miał zostać potężny poprzez odbycie rytuału dysku; został jednak oszukany przez Xeratha, który zabrał ją dla siebie. Nasz magus mógł być również wzorowany na Heh – Hauhet, parze bóstw uosabiających nieskończoność.


Jak widać, Shurima jest potężnie inspirowana przez egipską mitologię, w Lidze Legend pojawiają się jednak postacie rodem ze starożytnej Grecji, Japonii, czy nawet pochodzące z bardziej współczesnych legend. W późniejszych odsłonach postaram się bardziej szczegółowo przybliżyć pojedyncze postacie i ich odpowiedniki.

Powyższy wpis jest mini-blogiem stworzonym przez czytelnika, a redakcja portalu How2Win nie ingerowała w jego treść. Mini-blog jest formą, w której to czytelnicy tworzą treść, którą mogą się podzielić się z szerszym gronem odbiorców. Dział zawierający wszystkie mini-blogi znajdziesz na stronie głównej w zakładce Społeczność lub bezpośrednio pod adresem https://how2win.pl/category/mini-blog/.

Jeśli także chcesz dołączyć do grona twórców Mini-blogów – zapraszamy serdecznie do skorzystania z formularza dodawania wpisu.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.