Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Rework Katariny strzałem w stopę

Poniższy wpis stanowi tłumaczenie postu, jaki napisał TiensiNoAkuma – jeden z dwóch najbardziej znanych graczy Katariną (pierwszym jest obecny trener Counter Logic Gaming – Scarra). Od blisko pięciu lat Katarina jest jego główną postacią, a sam gracz utrzymuje się w top200 amerykańskiego laddera. Jeśli nie mieliście okazji przeczytać planowanych zmian w Katarinie – gorąco zalecamy zapoznanie siez nimi przed przejściem do dalszej części wpisu.

leblanc_katarina Witajcie wszyscy,

od pięciu lat mainuję Katarinę i każdego sezonu rankedowego zawsze kończyłem jako jeden z najlepszych dwustu graczy w rejonie północnoamerykańskim. Ostatnimi czasy przyglądałem się Katarine i zgadzam się z większością zmian wprowadzonych przez nich. W przeszłości Riot pytał mnie i Scarrę o opinię na temat Katariny przed i po reworku. Dysponowałem częścią planowanych zmian, jednak tym razem Riot postanowił nie korzystać z pomocy graczy najbardziej zaznajomionych z tą postacią. Dlaczego? Nie mam pojęcia, zwłaszcza że widać, że rework jest już planowany od jakiegoś czasu. Oczywiście jeśli znają Katarinę lepiej ode mnie – niech robią co chcą.

Postanowiłem jednak wypowiedzieć się na forum publicznym o planowanych zmianach i podzielić sie z Wami opinią na jej temat. Moim głównym zarzutem jest, że Katarina pozbawiona będzie jakiegokolwiek czynnika wyróżniającego ją na tle innych postaci, a poniżej znajdziecie dokładniejsze zarzuty.

Ogólne zmiany - autoatak

katarina1Riot dokłada prędkości ataku (kumulując obie zmiany – skrócenie czasu wyprowadzania ataku ze zmianą przyrostu AS na poziom) na championie, który w żaden sposób nie bazuje na autoatakach. Aby skutecznie autoatakować Kata musi budować AD, jednakże nawet po całokształcie zmian dalej bardziej opłaca się budować ją pod AP, a nie pod AD.

Zakładając, że Katarina jest w stanie wycastować połowę swojego ulta (zawsze warto zakładać tylko połowę – rzadko dane nam będzie użyć pełnego ulta) postać ta dysponuję łącznym przelicznikiem 2,2 z AP (2,6 jeśli posiada Gunblade’a) i 3,75 AD (zakładając wymaxowane W). Mogę wydać 1600 złota na 80 AP albo 1550 na 50 AD – w rezultacie po przelicznikach dostaję 208 z AP lub 187,5 z AD.

Mając to na uwadze – pamiętajcie, że stara Katarina miała na ulcie przelicznik 5.0 z AD i dodatkowo przelicznik 0,8 AD na Q. Zgodnie z postem Phreaka o reworku: “AD Katarina jest identyczna pod względem gry z AP Katariną, a jedna z nich zawsze będzie matematycznie lepsza”. Wiele innych postów Rioterów także wskazuje na to, że zgodzili się, że AP Kata ma być lepsza od AD Katy.

Q - bouncing blades

katarinaq

Riot “zbuffował” Q dając mniej obrażeń po rzuceniu, a więcej po wybuchu. O ile może wydawać się to dobrą zmianą w mid/late, o tyle jest zabójcza dla Katy w fazie linii. Obecnie Katarina nie dysponuje dobrym laning phasem – ma małe obrażenia i duże cooldowny, a jej zdolności wymiany są naprawdę niskie. Jej jedyną zaletą wydaje się niewymagające many Q.

W - Sinister Steel

katarinaw

To tak naprawdę buff dla wszystkich budujących AD, a OGROMNY nerf dla wszystkich budujących AP.

E - Shunpo

katarinae

Zdjęcie obrażeń oznacza mniejsze zdolności do natychmiastowej likwidacji przeciwników, a co za tym idzie rzadsza szansa na reset. 15 sekundowy cooldown z 87% cdra na konkretnych championów to dalej 3 sekundowy cooldown z czasem działania 1,5 sekundy – co zostawia bardzo dużą lukę na swobodne wbijanie w Ciebie obrażeń. To jest też całkowity nerf na skakanie do wardów czy minionów. Co prawda Riot rekompensuje to zwiększeniem redukcji obrażeń, ale dalej przez 1,5 sekundy jesteśmy niesamowicie wrażliwi na każde obrażenia.

Itemizacja

katarina_by_churail-d65m444 Tu leży największy problem – nie ma jak dobrze budować nowej Katariny. Kupienie Gunblade’a mija się z celem – jest co prawda hybrydowy, ale skaluje się czysto z AP. Idąc w AP dostajesz niewiele z W, a autoataki stają się słabsze. Rageblade nie działa na Kacie (szczególnie podczas ulta), a lichbane podobnie jak Gunblade nie skaluje się z AD.

Myślę, że według twórców Katarina ma się stać melee DPS-em – zależna zarówno od spamowania W, jak i autoataków. Ma używać E do przemieszczania się pomiędzy wrażliwymi celami. Z tak “niskim CD” na E oraz “pewnym” źródłem obrażeń z W/AA powinna nie zależeć tak bardzo od resetów. Będzie więc “jeszcze łatwiejsza” do gry niż poprzednio.

Tutaj następuje zwrot – czy twórcy naprawdę sądzą, że Kata będzie w stanie funkcjonować na tym samym poziomie co Jax, Irelia, Xin Zhao, Lee Sin, Wykong, Yasuo czy Akali? Nowa Katarina wydaje się być nieudaną kuzynką Akali, która w zasadzie wszystko robi gorzej (poza AoE).Jedyna jej przewaga jaką widzę to nieco większa mobilność, co jest bezcelowe, jeśli i tak nie będzie miała jak trafiać

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.