Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Psychologiczny aspekt LoLa

Uważam, że są trzy aspekty League of Legends: psychologiczny, mechaniczny i strategiczny. Wszystkie problemy w grze dotyczą przynajmniej jednego z nich i często są ze sobą połączone.

Gracze spędzają wiele godzin pracując nad swoimi mechanicznymi i strategicznymi umiejętnościami, ale zbyt wielu zapomina lub zupełnie ignoruje ekstremalnie ważny psychologiczny element gry. Bardzo łatwo przegrać psychologicznie, a pociąga to za sobą spadek poziomu umiejętności mechanicznych i strategicznych.

Przykład. Początek rozgrywki, twoja drużyna decyduje się na invade niebieskiego golema przeciwników. Sojuszniczy Blitzcrank puszcza CV i odkrywa Ahri siedzącą w krzakach. Ma perfekcyjną okazję na zdobycie łatwego first blooda, jednak totalnie chyba celu. Twój AD carry wyzywa go od idiotów, invade nie doszedł do skutku. Blitzcrank jest pod straszną presją i czuje się zgnębiony.

Fakt z życia: nikt nie pracuje lepiej pod presją. Niektórzy sądzą, że napięcie wpływa na nich pozytywnie, ale żadne badania nie wykazały by wraz ze wzrostem presji rosła skuteczność. Profesjonalni atleci tak mocno skupiają się na swoim sporcie, że nawet nie zauważają tłumu widzów, a nawet jeśli, to kompletnie się tym nie przejmują.

Tak działają również serie wygranych i przegranych (win/lose streaki). Kiedy zaczynasz wygrywać, twoja pewność siebie rośnie, nie odczuwasz napięcia, a trafianie umiejętnościami staje się równie łatwe jak oddychanie. Odwrotnie jest podczas przegrywania. Zmuszasz się do poprawienia poziomu swojej gry, a każdy błąd wywołuje w tobie frustrację.

Proponuję zwyczajnie nie przejmować się grą. Nie bierz jej na poważnie. Nie skupiaj się na powiększaniu swojego ELO. W rzeczywistości myślenie o tym przeszkadza w osiągnięciu wyższego ratingu. Jako gracz powinieneś mieć głęboko w czterech literach, jaki jest postęp i wynik danej gry. Nie pozbawiaj się przyjemności z gry, ale staraj się ją maksymalizować. Spraw, żeby to twoje ciało grało, a nie umysł.

Ale jak to zrobić. Jak stać się psychologiczną bestią?

1) Nie przejmuj się grą swojej drużyny

Jeśli twoja drużyna ginie, nie martw się. Twoja agresja wobec nich nie poprawi ich gry. Jeśli twój Olaf oddał Irelii 7 fragów zanim zaczęła się 11 minuta, napisz mu “Wszystko jest ok. Każdemu się czasami zdarza”. Wypowiedzi w stylu “That Olaf…” nie wnoszą absolutnie nic do gry i tylko robią z ciebie słabszego gracza.

2) Nie martw się, jeśli źle ci idzie

Jeśli feedujesz, nie martw się. Stres lub niskie poczucie wartości tylko pogorszą sprawę. Jeśli ktoś z twojej drużyny nęka cię z tego powodu, nie przejmuj się. Jednym z największych błędów, które możesz popełnić to słuchać obelg pod swoim adresem. Często byłem wyzywany od idiotów i beznadziejnych graczy, pomimo tego, że doprowadziłem drużynę do zwycięstwa i dostałem honor od przeciwników. Jeśli pozwalasz sojusznikom na traktowanie cię w zły sposób to wprowadzasz w życie zasadę: wysoka presja = niższa skuteczność i wprowadzasz się w błędne koło (niższa skuteczność = większy stres). Szkodzisz sobie takim postępowaniem. I jest bardzo małe prawdopodobieństwo (chyba że masz 2600 ELO), że zagrasz z tymi ludźmi ponownie. Oni nic nie znaczą.

3) Wiedz, kiedy skończyć

Często widzę na streamach ludzi, którzy na siłę zaczynają grę po sromotnej porażce, będąc bardzo sfrustrowanymi. Dlaczego to robią? Kiedy gra zamienia się w coś nieprzyjemnego, zrób sobie przerwę. Nie pozwól sobie denerwować się i kontynuować serię przegranych. Wyloguj się, pójdź zrób coś relaksującego i wróć zagrać ponownie. Nigdy nie rozwiniesz się, jeśli grasz będąc zdenerwowanym.

Liga Legend jest przyjemną grą. Ale smutno mi gdy widzę, że gracze nie wiedzą jak osiągnąć odpowiedni poziom psychologiczny, pomimo niesamowitego opanowania mechaniki i nowatorskiej strategii. Rozwiązaniem które proponuje jest podchodzenie do gry z dużym dystansem. Nie myśl, czuj. Nie stresuj się, czerp przyjemność. Niski poziom mentalny tylko pogorszy twój poziom gry. Doskonal swoją psychikę, a nie będziesz więcej doświadczał gorszych i lepszych dni. Zawsze będziesz grał najlepiej jak umiesz.

Nie jestem światowej klasy graczem. Moje ELO oscyluje pomiędzy 1350 a 1600. Jeśli szukasz profesjonalnych porad, to tu ich nie znajdziesz. Jeśli nie chcesz się stosować do moich wypocin, nie rób tego. Graj swoim stylem. Chcę, by gracze lepiej orientowali się w psychologicznej części gry.

Tekst jest tłumaczeniem http://www.reddit.com/r/leagueoflegends/comments/12nxl8/the_psychological_aspect_of_lol/

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.