Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Przemyślenia z piekła: 2# Support nie poprowadzi gry?

Witam w kolejnym odcinku Przemyśleń z piekła, w których będe zanudzał was długimi wywodami na temat gry w LoL’a i mentalności, jaka panuje wsród graczy. Dziś zajmę się tematem Supporta, bo, nie będę ukrywał, jest mi to najbliższa sercu rola w grze.

1. Support na SoloQ

Grając solo Q nie wiemy kto jest po drugiej stronie, nie znamy jego możliwości i umiejętności, a już w Elo Hell w ogóle mu nie ufamy. To jest zapewne pierwszy krok ku przegranej. Logicznie jednak patrząc, jest ogromna szansa, iż po drugiej właśnie stronie, będzie ktoś, komu zależy na wygranej równie mocno, jak nam. Być może mamy też zbliżone do siebie umiejętności. Co prawda, w granicach 1200 – 1500 elo poziom naszych rywali jest zwykle zafałszowany. Wbicie 1400 to kwestia 5 czy 6 pierwszych wygranych lub 300 rozegranych meczy, a różnica w doświadczeniu ogromna.

Ale stało się. Gramy Supportem. Support niewyCarruje gry, tak sie mówi. Jest w tym dużo prawdy. Ale Ad carry już gre może poprowadzić. To ważne. Support, wedle filozofi ludzi z Ello Hell, ma proste zdania; Wardy, bronić Ad carry. I super. Przyjmijmy tą filozofie, jeżeli walczy się z systemem samemu, to jest się z góry skazanym na porażkę.

Pierwszym ważnym elementem jest zastanowienie się,jakiego supporta potrzeba na Solo Q?

2. Sustain czy Poke?

Pamiętaj, do 1500 + nie obowiązują Meta games poza ustawieniami na lini. Agresywny styl gry etc. Skoro twoim zadaniem jest bronić AD carry, to się do tego stosuj. Więc kto broni ad Carry najlepiej? Soraka, Sona, Alistar… ten typ. Ale Blitzcrank to świetna opcja! Spore szanse na early kill! Tak, być może jesteś najelpszym Blitzem na świecie, ale jeżeli twój AD carry nie potrafi tego wykorzystać to prawdopodobnie nawet najelpsze ściągnięcia nic ci nie dzadzą, a nawet zagrożą twojemu życiu.

“Czemu go przyciągnąłes!!??” “OMG, what are u doing Blitz!?” <- reakcja kiedy twój pozornie świetny hook skończył się fatalnie. Być może wina leży po twoiej stronie? Mogłes oznajmić, co zamierzasz, miałes na to 2, może 3 sekundy!

Nie zrozumcie mnie źle, nie uważam, iż Blitz jest złym supportem (personalnie to nawet go za support nie uważam ^^ ). Ale jest dosyć często spotykany ze względu na to, jak piękne akcje wykonuje.

To może inny rodzaj supporta, Alistar. Mocny support, do ściany – podbicie – kill… a nie, Ad carry nie zauważył co robisz. Smutno? Dobrze ze sam nie oberwałeś. Ale już, w sytuacji kedy odganiasz od swojego AD carry przeciwników jest o wiele lepiej! Jest ten nieformalny Sustain wpomagany przez Aegis i skromnego Heala. To już lepiej.

Zauwżyliście do czego zmierzam? Na Solo Q w Elo Hell, jeżeli gramy sami Sustain>DMG (support)

Bo popatrzmy tak. Mamy 50% szans iż dwie nasze pozostałe linie wygrają. Tyle samo, że tylko jedna linia wygra. Junglerzy często odpuszczają sobie Bot Lane, ale jeżeli trafi się na bardziej cwanego to przyda się bardziej Alistar, niż Blitzcrank.

Więc kto wygrywa? Sustain support ma przewagę.

3. Jak wpłynąć na grę supportem?

Wciąż jesteśmy w Elo Hell? A tak, jesteśmy. w 20 minucie nikt w naszym ani przeciwnym Teamie nie składa Frozen Heart (Lodowe serce)? Przecież to jest najlepszy item w grze! Dobra, jak nikt, to ja go zbuduję. Dam Swojemu Carry (może i Top czy Jungla skorzystają?) przewagę. Budowa tego na supporcie zajmie oczywiscie stosunkowo więcej czasu, ale się opłaci.

Do 20 minut nikt mnie nie zabił… to znaczy że nie mają za mnie golda, czyli jestem do przodu. Tak, to istotne. Support nie powinnien ginąć na solo Q. Dajesz swojemu zespołowi stosunkową przewagę, zwłaszcza gdy ich support był często zabijany. Drugą ważną sprawą są kille. Support ich nie potrzebuje, on ich nie chce! Nie chce creepów! Starczą mu itemy, masterki i runy g/s. Ma na wardy, itemy etc.

Informacja jest najcenniejsza. Skoro twoi sojusznicy wychodzą z założenia, że support jest od wardów to ich nie zawiedź, oczywiście, warduj z rozwagą, najgorsze, co można zrobić to wydać 75 golda na niepotrzebnego warda.

Czekaj! Niepotrzebny ward? Co to znaczy? Najprostrzym przykładem niepotrzebnych wardów są np. wardy w twojej jungli, kiedy jesteście w trakcie pushu na ich kolejne wieże. Niepotrzebne są wardy w miejscach, gdzie nikt nie chodzi albo takowe miejsca są mało ważnymi punktami strategicznymi. Tak, grajac w zespole czy powyzej 1500 elo drużyna zapewne wykorzysta każdą informacje, ale nie w Elo hell! Najważniejsze wardy to te kontrolujące Dragona i Barona, zejścia na rzeka i ew. wyjście z Junglii na Lane. Tych wardów się trzymaj, by jak najwięcej golda przeznaczyć na itemy wspomagające zespół.

Ale uwaga! Jeżeli to twój zespół jest w defensywie, to masz pewność, że przeciwnicy zapędzać się będą w twoją junglę, wówczas każdy ward jest tam wardem potrzebnym. Najlepsze, co możesz zrobić, to po prostu nauczyć się, gdzie wardy są potrzebne, a gdzie nie. To zawsze zależy od poszczególnej gry, niestety. Są gry, w których przy każdym powrocie do sklepu bedziesz zakupywał 5 wardów, są gry, gdzie wystarczyć będzie jeden, czy dwa. Ważne, by wiedzieć, ile i kiedy. Ale jak się tego nauczyć? No cóż, nie ma recepty. Ja po 300+ grach jako support, sporym ratio wygranych w tej roli, często tego nie wiem. Smiem twierdzić, iż najlepsi niezawsze to wiedzą.

Powrócę do itemów. Istnieją takie, które są Core na niektóre kombinacje teamów i są takie, które są po prostu Core – jeżeli nauczysz się, iż twoje AP/AD jako support jest praktycznie niestotene, do będziesz dobrym supportem.

Aegis -> Aura może się dupilkować, możesz śmiało budować

Frozen Heart -> Nikt niechce złożyć? Jest twój!

Shurleyka -> Broń Ad carry, niech ucieka. Pomagaj mu, niech dogania.

Zeak -> w twoim teamie jest jeszcze jakiś bruiser, może WW? GP? Irelia? Dwóch twoich sojuszników ma już przydatny bonus. Wraz z Frozen Heart daje przewage dla twoich AD’ków.

Abysal? WOTA? -> AP postaci będą cię kochać .

Ostatnie co dobry support powinien mieć to:  altruistyczna dusza. Dobrze, nie na SoloQ. Rozumiem, że nie w każdym przypadku support jest waszym ulubionym wyborem. Ale jednak napomne o tym. Jeżeli poświęcenie życia przez supporta może ocalić życie kogoś innego to nalezy je poświęcić. Tylko dlaczego spytacie? Śpiesze odpowiedzieć, posłuże się przykładem.

Ultimate Caitlyn w naszego AD carry który uciekł wcześniej ze 100hp. Mamy flasha? Ciach prosto w celownik (Robiłem tak dziesiątki razy, kilka ze skutkiem śmiertelnym). Jednak. JEżeli przeciwny team wygrał poprzedni teamfight, to nie my a nasz AD carry może lepiej bronić wież czy bazy. Niestety. AD > support. Tak jest.

Do czego zmierzam. Nieliczni na SoloQ grają supportami z własnej woli. Jeżeli ktoś to robi, to zwykle ponieważ jest w Duo z przyjacielem. Ale co jeżeli nikt niechce grać supportem? Nic trudnego. Elo Hell nie wymaga od ciebie zadużo. Zaopatrzenie się w Sorake, darmowego Aliego i może Sone czy Tarica, zrozumienie że suprt ma poprwadzić AD carry stawiając go jednocześnie przed sobą. Te rzeczy nie poprowadzą gry, oczywiście. Ale poprowadzą osobe, która już jest w stanie to uczynić.

A teraz, małe moje przemyślenia odnośnie niektórych supportów względem SoloQ

Soraka -> królowa susteinu. Prosty champion, obroni niemal każdy pojedyńczy cel. 2x heal, uciszenie/mana, Mres aura, 100 pancerza na chwile. Najmocniejszy pick na SoloQ do <1600

Sona -> After buff jest niemal potężna. Przyzwoity sustein, aury niemal spamowalne, może nękać rywali z Q utrudniajac im farme.. AOE CC. najbardziej uniwersalna, dobry pick, łatwy kill after 6, równie przydatna w TF’ach, dobry pick zawsze.

Alistar -> Defensywnie, jako Boodyguard spisuje się świetnie. Przy dobry AD na lini również ofensywa jest dobra. Bardzo dobre CC. Pick wymaga znajomości i umiejęstności gry byczkiem (combo, pozycjionowanie, które ściany zatrzymają cel które nie etc.)

Blitz -> 75% blitz spickowany jest w Duo, po prostu lepiej sie wówczas spisuje. Na SoloQ, nie warto. Aż tak nie ufajmy naszemu AD carry 😉

Nunu -> Spory bonus do AS (niemal pernamentny), przyzwoite cc. Nie leczy co prawda, ale wraz z Zeakem tworzy dla AD (i postaci AD w ogóle) genialny bonus.

Poniżej pokaże zależność naszzej pomocy w stosunku do AD carry:

Bonus dmg od Aegis: +8
Bonus AS od Zeke’s Herald: 20%
Bonu Life Steal od Zeke’s Herald: 12%

Teraz, weźmy np Ashe,
jej Atack Damage na 18lvl: 97.6 + nasze 8 = 105
jej Atack speed na 18: 1,032, czyli my dodajemy 0,206 = 1,238
oraz Life steal: +12%
Teoretycznie, nie licząc już bonusu do Armoru i Mres, zwiększamy potenciał Ashe (czy innego Ad carry). Ale jak to się odbije? Jeżeli zostaniemy przy podanym AS, DMG i kradzierzy życia, to dzięki nam Ashe w ciągu 5sekund zada 6 atacków(normalnie było by to 5), które będą zadawać ~100 dmg (- armor), co leczyć będzie ją po 12hp.
Teraz postawmy Ashe z full Bulidem.
DMG: 345 + 8 = 353.
AS:1,584 +0,206 = 1,790
Lifesteal: 23% (BT + masterki) + 12% = 35%
Na 5sekund ashe zada 9 uderzeń, które zadadzą około 350dmg każdy(3177dmg/5s) (nie licze Critów, armorów etc), każdy leczyć będzie ją wówczas po 123,5 hp.
Kiedy bez nas wyglądało by to tak:
8 uderzeń / 5 sekund, 350dmg (2800dmg/5s) leczących po 80,5 hp
Widać różnice? A mógłbyć to np Ezreal, a ty mogłeś wspomóc go jeszcze przy pomocy WotA. Jest to oczywiście sucha matematyka, w gre wchodzą jeszcze inne ważne czynniki, jak armor i jego przebicie czy zwykły skill gracza.  Dla AD carry liczy się każdy zadany DMG.  Będziesz go wspierał stojąc obok niego. Ale chcesz mić wpływ na wszystkich, buduj WotA, Abysal Scepter -> Ap postaci, czy Ad carry ze skillami majacymi przeliczniki AP. To wciąż jest dodatkowy DMG.

Po krótce, co musi robić support na soloQ: Zapewniać wardy, zapewniać Aury, bronić AD carry.

Wnioski: Support jest tak samo ważny jak AD carry. Dobry support może poprowadzić Carry na jego lini, by później ten był w stanie robić swoje. Oczywiście, nie mamy wpływu na umiejetności naszego partnera, ale jesteśmy w stanie zapewnić by nie stanowił dla zaspołu zamocnej przeszkody, jeżeli nie czujemy się pewnie na suporcie, a mamy nim grać wybieramy postaci typowo susteinowe jak Soraka czy Sona ( w sumie dwa moje ulubione picki na SoloQ ). Zapewniamy zespołowi wizjie i odpowiednie aury. Zwiekszamy swój potenciał w Tf’ach -> Wygrywamy.

Adix

 

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.